Як позбавитись від непотрібного одягу, не шкодячи довкіллю? Для цього створили громадську ініціативу «Vereta», що працює у селі Стіна Томашпільського району. Там за старовинними верстатами троє місцевих жінок створюють яскраві килимки та інші речі з старого текстилю.
Проект «Vereta» працює з березня, ідея та організація належить Юрію Степанцю з громадської організації «Наше Поділля». Ця організація вже понад десять років займається, зокрема, екологічними ініціативами. Вони, наприклад, створювали станцію глибокого сортування сміття EcoHope.
— На станції сортування люди у нас питали: «А що можна робити в текстилем?». А відповіді у нас не було, адже компостувати його не можна, бо там багато штучних волокон, палити — не екологічно теж. Відповідно з цього ми зрозуміли, що це проблема, — розповідає Юрій Степанець. — Ще свого часу, кілька років тому, наша організація купила в селі Стіна будинок для еко-центру. Там ми проводили молодіжні обміни на екологічну тематику, вчили місцевих жителів сортувати побутові відходи, і попри це, досліджували саме село.
За словами організатора «Vereta», вони виявили, що у цьому селі живе чимало майстринь, які вміють працювати за ткацькими верстатами, і у багатьох хатах такий верстат припадає пилом.
— У певний момент я подумав, що ці верстатами можна і треба використовувати, щоб відроджувати це ремесло, і одночасно боротися з проблемою із текстилем. Так і зародилась «Vereta». У цьому проекті поєднується дві лінії: з одного боку ми позбуваємося непотрібного текстилю, а з іншого боку — створили виробництво за допомогою місцевих жителів, які можуть на цьому заробити. Адже, якщо бути відвертим, то економічних можливостей у селі небагато, — продовжує Юрій. — Цим ремеслом зараз займаються в основному старші люди. Але після запуску нашого проекту, у наших майстринь з'явилися учениці. І тому ми віримо, що ткацтво таким чином не помре, а відродиться. Можливо, просто у іншій формі.
Працюють майстрині за дерев'яними верстатами, яким вже 50, а деяким й сто років. У асортименті «Vereta» спочатку були лише килимки, а нещодавно додали ще й чохли для ноутбуків. За словами Юрія, команда майтринь наразі виготовила кілька чохлів, еко-торбинок та гаманців.
Таким чином вони хочуть розширити асортимент та зацікавити людей ткацтвом, як ремеслом, так і тканими виробами зокрема.
— Тканину для виробів ми беремо з фабрик, які мало не щодня викидають обрізки нової тканини з виробництва, тому ми домовились, що ці обрізки вони віддаватимуть нам. Крім того, весь непотрібний одяг вінничани приносять у станцію глибокого сортування «Shuttle», і з цього одягу ми виготовляємо щось цілком нове, — розповідає організатор. — Кожен вибір унікальний, адже ми з проблеми робимо цінність. З того, що мало б викинутися, — виріб, який ще прослужить сто років.
Як дізнаємось, на виготовлення однієї доріжки, наприклад, майстриням потрібно витратити один-два дні.
За словами Юрія, в основу роботи «Vereta» вони заклали три цінності, і з ними намагаються жити. По-перше, це переробка текстилю. По-друге, сталий розвиток, оскільки важливим є те, що це виготовляють в селі, і це, відповідно, дає роботу місцевим жителям. По-третє, це — соціальна складова, оскільки частина коштів з продажу йтиме на соціальні проекти в селі.
— Ми б хотіли, щоб люди приїжджали у село Стіна і купували ці доріжки там. Ми б могли проводити майстер-класи по ткацтву і все таке, — каже Юрія. — Бо насправді — це село варте того, щоб туди приїжджали туристи. Воно самобутнє, мальовниче і надихаюче.
Вироби «Vereta» можна побачити на їхній сторінці у соцмережі.
Читайте також:
«Записали відео за день і без жодного бюджету»: 15-річні вінничани зняли соціальний ролик
«Усі питання мають бути озвучені»: HR-менеджерки розповідають, як успішно пройти співбесіду
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер