«Якщо для галочки, то краще не робити». Скільки коштує обвінчатися у вінницьких церквах?

- Обряд вінчання в церкві — це укладення шлюбу перед Богом. Відтак вважається, що наречені, які вступають у церковний шлюб, мають все зважити і бажати цього всією душею.
- Як виявилося, вінчання двох закоханих сердець – справа досить мультизадачна, адже напередодні церемонії наречені мають пройти цілий ряд обрядів.
- В одному храмі таїнство коштує 1000 грн, в іншому — 700 грн, а десь взагалі безкоштовно. Про те, що необхідно для проведення церемонії в церкві, особливості та вартість обряду у Вінниці — читайте далі в матеріалі.
Весілля — це особливий день в житті кожної пари, втім якщо в РАЦСі можна розписатися за десять хвилин, то підготовка до вінчання і сама церемонія в церкві місцями нагадує справжній квест. Щоб все пройшло красиво і так, як хочеться нареченим, до вінчання потрібно готуватися заздалегідь, так радять священники.
Наприклад, є особливі дні, коли священнослужителі не проводять такі обряди — багатоденні пости, великі храмові свята тощо, тому записатися треба завчасно. Окрім того, напередодні таїнства пара має познайомитися зі священником, пройти передшлюбні науки, сповідатися, причаститися, а часом навіть постити.
Вінничанка Тамара Беленко нещодавно допомагала сестрі в організації вінчання і розповіла, що перш, ніж обрати церкву, де провели церемонію, довелося пройтися містом.
—Ми спочатку заходили у Кафедральний собор, там нам сказали, що вінчання коштує 1000 грн і треба залишити коровай. Але так як ми замовили трьохярусний, то вирішили, що нам це не дуже підходить, тому пішли дізнаватися в інші церкви. Зайшли у храм Ксенії Петербурзької, там просто сказали про пожертву, конкретної такси не називали. Тому зупинилися ми на цьому місці, — розповіла сестра нареченої.
Власне, журналісти «20 хвилин» теж завітали в шість храмів у Вінниці, щоб дізнатися, скільки коштує обряд та що для цього потрібно. Почався наш маршрут з району Київської, а закінчився на Вишеньці.
Всюди ми запитували про необхідні атрибути для вінчання пари, яка цього року святкуватиме 30-річчя з дня укладення офіційного шлюбу.
Храм «Свв. Жон-Мироносиць»
Єпархія ПЦУ
Адреса: вулиця Київська, 126а
— Спершу треба обрати день і час, потім священник повідомить, коли прийти на сповідь та причастя. Треба для вінчання обручки, рушник під ноги, хустки для вінців та для зв’язування рук, натільні хрестики, ікони, жінка має взяти з собою хустину, щоб покрити голову. Наречені мають знати молитви «Отче наш», «Богородицю Діву». А в довільній формі можна принести коровай, цукерки, печиво. Ну і пожертва на храм може бути, — так розповіла працівниця цього храму.
Храм блаженної Ксенії Петербурзької
Єпархія УПЦ
Адреса: вулиця В.Чорновола, 2а
— Ми вінчаємо в п’ятницю та неділю. Перед вінчанням треба сповідатися та причаститися, а перед самою церемонією три дні бажано постити. Для обряду потрібні обручки, пара ікон (якщо куплені на базарі чи в магазині, то треба їх заздалегідь освятити), чотири свічки для наречених та свідків, рушник або шарф для зв’язування рук, бажано щоб жінка його потім носила, тому хустину я не пропоную. Хліб або коровай, півлітра вина за 50 грн можна купити в нас у церкві. Свідоцтво можна безкоштовне, а можна за 25 грн – така симпатична листівочка. Ціна за вінчання – хто скільки дає, — пояснила матушка Ксенія.
Спасо-Преображенський кафедральний собор
Єпархія ПЦУ
Адреса: вулиця Соборна, 23
— В нас є певна підготовка до вінчання: має бути бажання, віра наречених і перед вінчанням люди проходять дві бесіди, сповідуються, готуючи свої душі для благодаті. Перш за все, має бути не формально, а з вірою у те, що Господь дарує їм небесне благословення. Після того, як визначилися з датою, треба записатися в журнал. До того часу, повторюсь, треба покаятися. Причастя – це кульмінація єднання людини з Богом, тому якщо це для галочки, то цього краще не робити. Бесіди можна пройти у нас щотижня (середа-четвер о 18:оо), —розповів нам отець В’ячеслав.
Про всі інші атрибути для вінчання та саму вартість обряду в кафедральному соборі ми вже дізнавалися у касирки.
— Обряд коштує 700 грн, ви просто платите в касу. А те, що повинні з собою принести — це дві ікони, рушники. Ікони в нас парні 440 грн (квадратні), а напівколом 640 грн за пару. Коровай можна залишити тут, можна забрати, вино нареченим будуть давати пити з однієї чаші, — зазначила жінка.
Костел Святої діви Марії Ангельської
Адреса: вулиця Соборна, 12
Перш за все, у костелі нас запитали адресу проживання — важливо, щоб хоча б одна сторона з подружжя мешкала на території костелу. Традиційне для православних вірян вінчання у цьому храмі називається «Таїнство подружжя» — це так зване місце і спосіб освячення та взаємної допомоги на дорозі до Бога.
— Щоб укласти подружній зв’язок потрібно, щоб принаймні одна сторона була католиком. Обряд не проводиться, якщо нареченим менше 18 років та у разі перешкод для укладення подружнього зв’язку. Повідомити в парафіяльну канцелярію про своє бажання укласти подружній зв'язок не пізніше, ніж за півроку до планованого одруження. Після цього треба пройти передшлюбну підготовку. Вона включає 15 зустрічей з душпастирем та 4 зустрічі на тему природного планування сім’ї, — розповів брат Ярослав.
Окрім того, нареченим потрібно ще зібрати всі необхідні документи: паспорт, церковне свідоцтво про хрещення, церковне свідоцтво про миропомазання та інші документи за вказівкою душпастиря.
У католицьких храмах обряд вінчання дещо відрізняється від православних, розповіли нам у канцелярії костелу.
— В католиків підготовка до шлюбу триває півроку. За цей час молоді повинні відвідати щонайменше 10-15 тематичних зустрічей, які проводить священик. Він і готує їх до таїнства сповіді і причастя. Коли пара приходить на вінчання, священник спершу дивиться, чи це є шлюб між католиками чи змішаний. Є певні норми – католицька церква має певні вимоги до своїх парафіян. Пара приходить до настоятеля, де в них відбувається розмова. Головне, аби наречені були охрещені і бажання повінчатись було прийняте за власною волею, без примусу. При другій зустрічі зі священиком укладається передшлюбний протокол. Якщо вони обоє католики, можна сповідатись разом. Якщо ж інших конфесій, то одна сторона може обрати свою церкву. Однак, якщо захоче укласти шлюб у католицькій, то потрібно буде заповнити необхідні документи. Сам обряд у католиків інший, аніж у православній церкві. Служба йде інакше. До прикладу, у православній свідки тримають корони. У католиків такого немає. Однак присутність свідків теж обов'язкова. Є важливий момент – слова подружньої пари, присяга у вірності і любові. Обряди вінчання супроводжуються виключно благодійними внесками, — розповіла жінка.
Храм Воскресіння Хрестового
Єпархія УПЦ МП
Адреса: вулиця Хмельницьке шосе, 5
— В нас 1000 грн вінчання коштує, можна окремо пожертвувати на храм, але це як хто собі бажає. Якщо ікони вдома є, то можна принести свої, можна купити в нас: є по 550 грн, є по 1000 грн, є за 700 грн. Треба принести хлібчик чи коровай, якщо будуть свідки, то платочки треба взяти і для них. Все як в РАЦСі, рушники, платочки, — такий експерс-курс провела працівниця храму.
Хрестовоздвиженський храм
Адреса: вулиця Келецька, 59а
Єпархія УПЦ
— Наречені мають бути віруючі, не родичі одне одному. Записуватися потрібно заздалегідь, перед вінчанням треба нареченим пройти бесіду з батюшкою. Саме вінчання коштує 900 гривень, — розповіла працівниця храму.
Скільки коштують вінчальні атрибути
Для того, щоб дізнатися загальну суму всіх речей, які знадобляться молодим на вінчанні в церкві, ми взяли за основу список зі Спасо-Преображенського кафедрального собору. Всі ціни переглянули в інтернет-магазинах.
Отже, стандартний набір для вінчання складається з:
- Двох ікон Спасителя і Божої Матері — від 350 грн (за одну ікону)
- Два рушники на ікони — від 160 грн
- Один рушник під ноги —від 150 грн
- Один рушник під коровай — від 150 грн
- Коровай — від 100 грн
- Вино — 89 грн
- Хустка на руки — від 299 грн
- Обручки — від 1659 грн
- Свічки вінчальні — від 160 грн
- Стрічка — від 30 грн
Загальна сума склала 5166 грн. Сюди ми порахували дві ікони та рушники під них, дві обручки та все інше зі списку.
Ми також розпитали у вінничан, як вони ставляться до традиції вінчання та наскільки актуальне для них це таїнство. Деталі у відео:
Відео Володимира Бабкова
Читайте також:
Таїнство хрещення. Кому зі священників вінничани довіряють хрестити своїх дітей?
Чат зі священником та молитви в телефоні. Ми перевірили, як працює додаток ПЦУ
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Читаю всі Ваші матеріали, дивлюсь усі Ваші опитування і не можу натішитись - настільки вже все гарно !! (І Ви - в першу чергу !!!!!)
Дякую Вам за працю !!!
Така вишукана, що й годі!
І матеріал дуже цікавий створили, дякую Вам за працю!
Ви - класна журналістка!