Пандемія коронавірусу охопила світ. Кількість заражених сягнула за сім мільйонів людей. Більшість країн закрили кордони і запровадили внутрішній карантин. Але навіть передові економіки світу не змогли б протриматися в умовах ізоляції надто довго. Щоб запобігти обвалу економік, уряди низки країн послабили карантинні обмеження, або зовсім їх скасували.
У той же час Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попередила, що передчасне зняття карантину може повторно спричинити ріст захворюваності. Простежити це можна на прикладі України. Пом’якшення обмежень, які почав запроваджувати Уряд, призвело до збільшення кількості хворих на COVID-19. Чимало українців вирішили, що послаблення означає те саме, що й скасування, зняли маски, забули про соціальне дистанціювання та інші рекомендації для недопущення розповсюдження коронавірусу.
Ми знайшли вінничан, які живуть в інших країнах, і попросили їх розповісти, які там діяли карантинні обмеження і як жителі цих країн сприйняли їх пом’якшення. Розповідаємо на прикладі США, Білорусі, Польщі та Йорданії.
Статистика захворюваності в Америці невтішна. На сьогодні вони є лідерами серед країн за кількістю хворих на COVID-19. Тут захворіли понад 2,2 мільйона людей, з них понад сто тисяч — померли. Всупереч пом'якшенням, які там запровадили, американські експерти попереджають про нову хвилю захворювання, яка може розпочатися через масштабні протести, що охопили країну. Також вони прогнозують більш масштабний спалах коронавірусу вже наступної зими, адже за словами директора Центрів з контролю та запобігання хвороб США, Роберта Редфілда, він якраз припадає на період сезонних застуд.
Ми знайшли вінничанку, яка живе в Маямі, штат Флорида. Її звати Марта Корона. Вона працює артисткою і моделлю. Дівчина розповіла, що зараз відбувається в США, і як місцеві жителі виходять з карантину.
— На карантин у мене припав період вагітності та заміжжя. Ми встигли розписатися і зіграти весілля у колі рідних 5 березня, а вже 12-го все було закрито на карантин. Як тільки його запровадили, жителі Маямі взагалі серйозно до правил не відносились. Люди вірили, що при температурі +22 вірус гине, але кількість хворих стрімко збільшувалась. Вже в квітні у нашому штаті захворіли 20 тисяч жителів. Тому під час карантину, я практично повністю самоізолювалась, виходила лише у продуктовий магазин.
Обмеження в місті запроваджували поетапно. При перших спалахах закрили пляжі. Для жителів Маямі — це потрясіння. Я сама живу з видом на океан і мене вже починало дратувати, що я щодня на нього дивлюсь і не можу скупатися.
За незаконне перебування на пляжі — штраф 500 доларів, або 60 днів ув’язнення.Маямі втратило багато грошей, бо закрили всі клуби, бари та ресторани. А це основний дохід будь-якого курортного міста. Грандіозні івенти, які мали відбуватись весною, теж скасували. Це призвело до величезного звільнення людей.
Натомість держава почала підтримувати місцевий бізнес. Підприємцям надавалися кредити під 0-1%, а тим жителям, які сплачували податки, видали одноразову допомогу у розмірі 1 200 доларів. Щоправда, для Маямі — це зовсім не великі гроші, бо одна лише оренда квартири на місяць тут коштує від двох тисяч. До речі, через пандемію ціни на продукти зросли вдвічі. Був дефіцит на воду, туалетний папір, спирт та маски.
На початку травня у нас частково відкрили парки, але гуляти в них можна лише в масці, і не більше двох людей разом. В червні нарешті відкрили пляжі. Наразі по автомобільному трафіку можна сказати, що Маямі повернулось до свого звичного житття. Тільки-от чимало магазинів бояться відкриватись через протести.
У Білорусі, порівняно з США чи Україною, карантину як такого не запроваджували. Втім, кількість випадків захворювань на коронавірус тут щодня сягає приблизно 600 людей. Станом на 23 червня в країні захворіли понад 59 тисяч людей, з них — 357 летальних випадки.
Міністр охорони здоров'я Білорусі Володимир Каранік нещодавно заявив, що епідситуація з COVID-19 в країні має позитивну динаміку незважаючи на те, що уряди звинувачували у тому, що в країні не ввели обмежувальні заходи. Каранік сказав, що не відкидає можливість того, що пандемія може повернутись з новими силами у листопаді-грудні.
Ми поговорили Андрієм Головенком, який живе у Білорусі. Чоловік розповів, як до пандемії ставляться місцеві жителі та яка ситуація в лікарнях.
— У нас немає ніякого карантину. На вулиці, у транспорті, в магазині чи у закладах майже нікого у масках не зустрінеш. Я дотримуюсь рекомендацій ВООЗ і одягаю маску, але таких як я небагато.
Про що говорити, якщо нічні клуби та кінотеатри припинили працювати, коли за офіційними даними було близько десяти тисяч хворих. Все інше у нас відкрите.
Зараз дуже багато людей хворіють, хоч і немає офіційної інформації. У мене є знайомі-лікарі, які розповідають, що лікарні переповнені. Тестів на коронавірус теж не роблять. У мого друга дитина захворіла, у неї були ознаки коронавірусу, але тест малечі не зробили. У висновку написали, що пневмонія. Та у нас кожен день люди помирають від пневмонії.
У дитсадках теж багато дітей хворіє, але їх не закривають і не вводять додаткові обмеження чи правила. Пандемія не вплинула й на потік людей у закладах громадського харчування. Я донедавна працював у ресторані швидкого харчування KFC і можу сказати з впевненістю, що дистанції там ніхто не дотримувався і працівникам зранку ніхто температуру не міряв.
Через карантин мені довелось звільнитись, бо графік став важчим, а зарплата меншою. Знайшов роботу вантажником, прибираю сміттєві контейнери. На цій роботі нам щоранку міряють температуру і якщо вона вища за 37.2, то відправляють додому.
Загалом пандемія не принесла змін у життя білорусів, таке враження, що ніхто не боїться захворіти. Наприклад, у моєї сусідки виявили коронавірус, але я бачу, що вона спокійно гуляє з собакою. Я не можу сказати, що боюсь віруса, але правил гігієни та маскового режиму дотримуюсь.
На відміну від Білорусі у Йорданії карантин був суворим. Ця країна є однією з тих, де захворіло менше двох тисяч людей, при загальній кількості населення в десять мільйонів. З захворівших майже 70% одужали і лише дев’ять людей померло. До прикладу, лише у Вінницькій області зафіксували 28 летальних випадки від коронавірусу.
Державний міністр у справах ЗМІ Амджад Адалех заявив, що Йорданія бореться пандемією COVID-19, керуючись трьома принципами: підтримка охорони здоров'я і соціального захисту, стабільність економічного сектору та відновлення постраждалих сфер.
У Йорданії вже два роки живе вінничанка Світлана Радостєва, яка й розповіла нам, як їй було дотримуватись суворого карантину.
— На початку пандемії в березні нам по кілька днів взагалі забороняли виходити з дому. Навіть сміття викидали в спеціально відведений час. Магазини, школи, торговельні центри, парки, стадіони, перукарні, університети, аптеки, мечеті — все було зачинено. До будинку можна було замовити воду і деякі продукти. В певні дні приїжджала машина чи мікроавтобус і роздавали всім охочим безкоштовний хліб. Навіть в лікарню поїхати автівкою було заборонено, якщо щось термінове, треба було викликати швидку.
Потім ввели комендантську годину. Рівно о 18.00 звучала сирена біля кожного будинку і на вулицю виходити не можна було.
Проїзд автомобілями був заборонений. Людям до 16 років і після 70-ти заборонили виходити з дому взагалі. Пізніше дозволили їздити автівкам у відведені дні, залежно від номеру машини.
Парні числа — можна їхати у неділю, вівторок і четвер. Непарні — у понеділок, середу та суботу. У п'ятницю виходити з дому не можна і, відповідно, все в містах зачинено.
За порушення цих правил штрафували на величезні суми, забирали до в'язниці, конфіскували автомобілі чи закривали магазини. За порядком постійно стежила поліція і військові.
Проста прогулянка на вулиці стала для мене мрією, і це мені ще пощастило, що ми в приватному будинку живемо. Я з дитиною гуляла навколо будинку, де росте кілька оливкових дерев. Зараз карантин вже послабили, але місто повноцінно не ожило. Школярі та студенти навчаються онлайн. Можна виходити на вулицю в будь-який дні, крім п'ятниці, але обов'язково потрібно носити маску. Як не дивно, місцеві жителі всіх цих правил здебільшого дотримуються. Думаю, якщо б не було таких суворих заходів і контролю з боку армії, то наша статистика була б значно гіршою.
За кількістю випадків, ситуація в Польщі схожа на українську. Там захворіло понад 30 тисяч людей і останніми тижнями їхня кількість стабільно зменшується.
Польща виходить з карантину в чотири етапи. Наприкінці травня під час прес-конференції прем'єр-міністр Матеуш Моравецький повідомив про початок четвертого етапу скасування обмежень. На початку червня в польських містах відкрили кінотеатри, театри, спортзали, басейни, сауни та готелі. Жителям дозволено організувати зустрічі на свіжому повітрі та весілля до 150 осіб. У Польщі вже відмінений масковий режим. На кількість людей, які одночасно може перебувати в церквах чи магазинах, обмеження також зняті. А 10 червня голова уряду заявив про зняття контролю на внутрішніх кордонах Європейського Союзу для жителів Шенгенської зони.
Ми поспілкувались з вінничанином Іваном Кислощуком, який переїхав до Польщі на навчання два роки тому. Хлопець розповів, як йому жилось у Польщі під час карантину.
— Карантин у Польщі почався 17 березня із закриття нічних клубів, ресторанів, шкіл, дитячих садків, великих торговельних центрів та магазинів з непродовольчими товарами. Залишились відкритими, як і в Україні, лише продуктові магазини та аптеки.
Коли відмінили навчання в університетах, багато українських студентів поїхалио додому. Я тоді не виїхав з Польщі, бо не хотів стояти на кордоні у скупченні людей та й не думав, що цей карантин так затягнеться. Тому залишився жити у гуртожитку.
На час карантину практично всі поляки виїхали звідси, їх попросили повернутись додому. Деяких українських студентів переселяли до інших гуртожитків, бо останні у Польщі готували для того, щоб поселити в них хворих на коронавірус. На щастя, я нікуди не переїжджав.
У гуртожитку запровадили чимало правил, наприклад, не можна було одночасно перебувати більш ніж двом особам у ліфті, на кухні та пральні. Заборонили запрошувати гостей, а двері гуртожитку почали зачиняти о 23.00.
На карантинні правила поляки відреагували цивілізовано, хоч у перші дні запровадження були черги в супермаркети. Для того, щоб зменшити у них скупчення ввели, так звані, години для пенсіонерів. З 10 до 12 ранку лише літні люди могли щось купувати в магазинах.
Під час пандемії тут збільшили кількість транспорту, оскільки обмежили кількість осіб, які можуть у ньому перебувати. Наразі у Польщі практично усі ще дотримуються карантину, хоч обов’язковий масковий режим вже відмінили. Поступовий вихід карантину в Польщі почався з 20 квітня — відкрили парки та ліси для прогулянок. Також збільшили максимально дозволену кількість покупців у магазинах.
Влітку Польща вже повернулась до більш-менш нормального життя. Вже майже все працює, навіть місцеві осередки культури. Думаю, ситуація України і Польщі дуже схожа. Якісь заходи українського Уряду віддзеркалюють польські, але з різницею у тиждень.
Цей текст написаний в рамках проєкту Coronavirus Survival Kit for Media від Media Development Foundation. Проект реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.
Читайте також:
Бізнес, не хвилюйся! Чому досі не нарахували пільги по єдиному податку
Вінничан запрошують на прогулянку-інтерв’ю вздовж Південного Бугу. Як долучитись?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
ЗІ. Тобі привіт від твого діда XDDD