«Я люблю ламати шкільні стереотипи», — говорить краща вчителька Вінниці

«Я люблю ламати шкільні стереотипи», — говорить краща вчителька Вінниці
Валентина Воронецька
 • До ТОП-50 цьогорічної премії Global Teacher Prize Ukraine, яку отримують найкращі вчителі країни, увійшло двоє вінницьких викладачів. Ми поговорили з ними і тепер тезово публікуємо їхні найцікавіші думки.

На жаль, обидвоє вінницьких вчителів не увійшли до ТОП-10 премії, та ми все одно зустрілися з ними, аби дізнатися, завдяки чому вони посіли місця серед 50-ти кращих освітян країни. 

Героїнею першого матеріалу стала Валентина Воронецька, яка викладає Всесвітню історію, громадянську освіту та економіку в гуманітарній гімназії №1 імені Пирогова. 

Валентина розповіла нам про вчителів, які подобаються учням, навела приклади хорошої мотивації школярів, торкнулася теми емоційного вигорання освітян та пригадала, як проводила незабутні батьківські збори і педраду. — Закритий, як особистість вчитель — це вчитель старої авторитарної радянської школи.

— Освіта — це соціальний ліфт, який дає людині реально необмежені можливості. Звісно, за умови, якщо людина готова вчитися і працювати над собою. 

Відео дня

— Не можна засуджувати вчителів, які зустріли інклюзію в багнети. Їх ніхто до цього не готував і не вчив, як в таких умовах працювати. Для викладачів це були додаткові виклики і стреси через відсутність спецнавичок,обладнання, архітектурної доступності тощо. Одна справа, коли дитина має фізичні вади, і зовсім інша, коли ментальні. Дитина з психічними розладами може неадекватно поводитися на уроках, що ускладнює або й унеможливлює навчання. Звісно, ми толерантні до особливої дитини, але чи це толерантно до всіх оточуючих: інших дітей та вчителів. Цей дискомфорт послаблює позитивна практика запровадження асистента учителя та асистента учня.

— Вчитель — це жива людина, і коли він перевантажений великою кількістю роботи, то може стати роздратованим. Як і хірург, який робить вже надцяту операцію, може не звертати увагу на умовні сльози і емоції учнів. Від усіх цих ЗНО, олімпіад, конкурсів, перевірок в ньому притупляється людяність. Вчитель також може бути агресивним і дратівливим. Але це не тому, що він такий поганий, а тому, що в сьогоднішніх реаліях багато вчителів переобтяжені роботою, яка виходить за межі їх основного навантаження. 

— Для того, аби вчителі завжди були в хорошому настрої і постійно могли проявляти емпатію до учнів, в школах потрібно багато чого змінити. Наприклад, у фінів в учительській є кавомашина, холодильник, кухня, де вони можуть перекусити. Є масажне крісло, в якому можна розслабитись. А наші вчителі, як білка в колесі. Через це вони можуть втрачати відчуття реальності і «виходити з берегів». 

— Вчителі — це дорослі діти, які подорослішали настільки, щоб зрозуміти свої обов’язки, але не настільки, аби забути, як це бути дітьми. 

— Діти люблять учителів-професіоналів, добрих, з почуттям гумору, в міру демократичних і в міру суворих. Діти люблять молодих. Чим менша різниця у віці, тим краще їм порозумітися. 

— Учнів не потрібно сприймати, як баласт, який тебе мовчки слухає. Сьогодні запорукою успіху є партнерські стосунки вчителів з учнями. 

— В освіті бракує чоловіків. Навіть для покращення мікроклімату педагогічного колективу. 

 — Діти вчаться в того, хто їм подобається. Якщо дитині не подобається вчитель, то, швидше за все, їм не подобається і предмет, який він викладає. 

— Аби не бути «вчорашнім» вчителю потрібно постійно вдосконалюватися. Вчити нові методики викладання, бути на «ти» з гаджетами, розуміти сленг: «У мене з цим трабли», «Не спойлери» тощо — бути з дітьми на одній хвилі.

— Сьогодні основним завданням вчителів є не донесення інформації, а організація процесу пізнання: проектна діяльність, тренінги, квести… Формати проведення уроків змінюються. Сухою лекцією вчителя сучасних дітей вже не зацікавити. 

— Діти вже інші, і ми, вчителі, якщо хочемо бути ними почутими, маємо ставати іншими. 

— Ідеальні учні — це українські діти. Коли наші випускники їдуть вчитися за кордон, вони на голову вищі за  випускників інших країн. Тому що вони звикли жити в обмежених умовах. Україна живе в умовах пролонгованого стресу і хронічного дефіциту. У нас вже генетично закладено, як з «нічого» можна зробити «щось».

— Людина змінюється лише з настанням чорної смуги. Коли їй добре, вона нічого не міняє. 

— Учнів трішки псують самі батьки. Від радянської моделі виховання з тотальним контролем, покараннями і «вчитель завжди правий», вони перейшли до вседозволеності: «Він у нас одненький і пізній, ми його ніколи не караємо і взагалі вчителька придирається». 

— Сучасні батьки часто не готові до критичного сприйняття ані своїх дітей, ані самих себе. 

— Хороша мотивація — це позитивна мотивація. Наприклад, похвала авансом, підтримка і створення для дитини території успіху. Коли мої учні роблять якісь круті презентації на задані теми, я влаштовую їм так звані гастролі. Це означає, що зі своєю презентацією вони виступають в усій паралелі класів. Можливість виступити перед іншими сильно мотивує їх самовдосконалюватися в подальшому. 

— Делегувати свої повноваження, робити учнів співавторами уроків, давати їм змогу продемонструвати свій потенціал і можливості — це дуже крута фішка для мотивації, самоствердження і реалізації потенціалу дітей. 

— В 11-му класі діти вивчають 22 предмети. Так не повинно бути. Для порівняння, в Європі їх 7-9. Через це у нас низький рівень профільної підготовки і виходить так, що ми вчимо «рибу літати, а птаха — плавати». 

— У нас можуть вважати дітей лузерами тільки через те, що вони не знають, наприклад, фізики чи географії. А дитині вони можуть бути непотрібними. Якщо дитина складає ЗНО з математики, англійської та української, то інші предмети їй потрібні лише оглядово. Ця дитина не буде слухати історію. Вона знає, що їй потрібна математика, а історія просто забирає в неї дорогоцінний час. У такому випадку учень не вчить такі предмети. І правильно робить. 

— Репетиторство — це показник недосконалості нашої системи освіти. 

— Класична школа доволі стереотипна. Є стале розуміння, як має виглядати вчитель, яким має бути 1 вересня, як мають проходити батьківські збори тощо. Я люблю ламати шкільні стереотипи. Це та класика, з якою варто прощатися. Вона або дискримінаційна, або має негативний вплив. 

Наприклад, батьківські збори, куди запрошують батьків після роботи. Вони приходять втомленими, голодними, а їм, дорослим та успішним людям, починають «втирати». Ефективність таких зборів незначна і на наступні зібрання вони, скоріш за все, не приходять. 

А як щодо того, щоб зробити зі зборів свято і не перетворювати їх на монотонну лекцію про шкоду паління? Чи можна зробити так, щоб батьки йшли з них з усмішкою, а користі при цьому отримували не менше? Я ризикнула і повністю задоволена результатами. Під час батьківських зборів, разом з гастрогідом Оленою Павловою, ми провели майстер-клас з приготування здорового шкільного харчування. Батьки не лише отримали задоволення, але й повечеряли. Зараз вони питають мене, коли такі збори будуть наступного разу.

— Я не хочу, щоб було для галочки і формально. Усе має бути потрібне і в задоволення. 

— Схожим чином я проводила педраду. Вчителі прийшли втомленими і такими роздратованим, що якби запалити сірник все вибухнуло б. Вчитель жива людина, він на передовій спілкування, тому педрада була на тему «Профілактика емоційного вигорання». На ній була арт-терапія, антистресові коти- сфінкси, йога і розіграш подарункових сертифікатів на масаж. 

Вчителька має відчувати себе жінкою. І іноді їй треба підказати, де ті цікаві заняття, які допоможуть їй відновитися.

— Вимагати в вчителя творчості на «голодний шлунок» — не зовсім коректно. 

— Є притча про їжаків, коли їм варто бути настільки близькими один до одного, щоб гріти ,але не настільки близькими, щоб колоти голками. Така дистанція має бути витриманою і між учнями з учителями. 

— Вчителі, як і лікарі, письменники, актори та інші освічені та інтелігентні люди дуже важливі в суспільстві. Але, на жаль, зараз в ЗМІ і соцмережах потужно розкручується імідж тих, хто пропагує дегенеративну поведінку. Їх не варто наслідувати, але діти орієнтуються саме на них. 

— За кожним президентом, прем’єром та будь-яким іншим фахівцем стоять учителя, які дали поштовх до о розвитку. 

Читайте також:

«Викладач має готувати дітей для життя, а не для оцінки»: інтерв’ю з двома кращими вчителями Вінниці

Владислав Качур, один з кращих вчителів України: ексклюзивно про форум освіти у Дубаї

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (3)
 • AK

  "Вчителі, як і лікарі, письменники, актори та інші освічені та інтелігентні люди дуже важливі в суспільстві. Але, на жаль, зараз в ЗМІ потужно розкручується імідж тих, хто пропагує дегенеративну поведінку. Не їх варто наслідувати, але діти орієнтуються саме на них." — Деякі моменти статті можна на цитати розтягнути.

  Жора reply AK

  Маршрутчик  который  взял на себя вину за убийство  получает за такую услугу столько как все учителя города Винницы за 10 лет работы. Есть разница?

  AK reply Жора

  Лікар 2-ї ланки має ще більшу відповідальність і отримує менше вчителя та маршрутчика.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 ТОП важливих новин на 20minut.ua від 26 вересня до 3 жовтня, які ви могли пропустити 20:01 Як правильно вінничанам зупинитися на вимогу поліції, щоб не отримати штраф 19:09 Як відрізнити COVID-19 від сезонної алергії, грипу, застуди чи астми: 17 відмінностей 18:01 Вінничанину, який кликав путіна в Україну, повідомили про підозру Від читача 10:00 Псевдореферендум: які ідеї тиранії приховують за інструментом демократії 17:02 Як вінничанам зігрітися в квартирі, коли ще не увімкнули опалення 16:45 Слухаємо своє: ТОП-7 українських подкастів, які варті уваги 15:57 Вінницькі борці Важа Даіаурі та Ірина Гребенчук привезли нагороди із Кубку Європи з сумо 15:20 Тест від «20 хвилин»: впізнайте Вінницю серед інших міст 15:09 «Нива» вдома переграла дебютанта чемпіонату України «Звягель» та увійшла в групу лідерів 15:08 У Вінниці скоро розпочнеться опалювальний сезон. Комунальники нагадують про борги 14:37 Історія дня! Віктор Бронюк у День вчителя згадав своє «фашистське» вчителювання у Вінниці play_circle_filled photo_camera 14:28 Де у Вінниці можна отримати бустерну дозу від коронавірусу 14:02 З Днем територіальної оборони: відомі вінничани виклали привітання 13:13 Екскурсії та майстер-класи. У краєзнавчому музеї анонсували низку заходів на жовтень 13:00 На Вінниччині зловили грабіжника, який зв’язав та пограбував 76-річну жінку 12:00 Чоловік намагався вихати з України за 200 доларів хабару. Чи вийшло? 11:15 Щоб не плакати, ми сміялись: добірка нових мемів про війну photo_camera 11:10 Зарплати із 24 лютого сильно змінилися: де в Україні платять найбільше 10:47 Вінницькі вундеркінди продовжують збирати кошти на ЗСУ грою в шахи просто неба
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up