Туристична мекка для хасидів з усього світу. Чому віряни їдуть у Брацлав і що там роблять?

- У Брацлаві чекають сотень, а то й тисячі хасидів. Представники релігійного руху святкуватимуть в Умані Рош Га-Шана, а перед тим завжди направляються на Вінниччину.
- Саме тут, в Немирівському районі є стародавня могила Натана, відомого як Реб Носон, який був учнем і писарем Ребби Нахмана — засновника династії Брацлавських хасидів.
- Дізналися, як в Брацлаві готуються до приїзду іноземних гостей з усіх куточків світу та як до паломництва ставляться місцеві жителі.
Щороку містечко Умань на Черкащині змінюється до непізнаваності на кілька днів. Його вулиці заповнюють бородаті люди в довгих сюртуках стародавнього покрою і білих атласних халатах, крислатих капелюхах і важких хутряних шапках. Вони сміються, танцюють, співають та моляться священною мовою — івритом. Всі вони — брацлавські хасиди, представники однієї з найчисленніших гілок ортодоксального іудаїзму. В Умані стоїть гробниця їхнього вчителя єврейського цадика Рабі Брахмана з Брацлава. Кожної осені відзначати новий рік за релігійним календарем сюди з’їжджаються хасиди з усього світу.
Втім, подорожуючи Україною, першим і обов’язковим пунктом для відвідання є могила Натана Штернагарці у Брацлаві. Місце його захоронення має особливе значення і вважається святинею, де збуваються всі мрії. Філософія даної хасидської релігійної течії полягає в тому, що цадик (мудрець у перекладі) є посланцем Бога на землі, він став святим ще за життя, тому віряни дотримуються його настанов. А після смерті цадик, за повір’ями, спілкується напряму з Богом. Відтак хасиди вірять, якщо на могилі мудреця попросити про свої заповітні бажання, то Бог обов’язково їх почує і допоможе здійснити.
Могила шанованого Натана Штернгарца знаходиться на скелястому пагорбі, де відкривається дивовижний краєвид на береги Південного Бугу та старий млин, збудований Яном Солітерманом за проектом відомого архітектора Владислава Городецького.
Місцева жителька Руслана розповідає, що хасидів і справді цікавить у Брацлаві лише могила Натана. І вже на початку цього тижня у селище прибуло не менше п’яти тисяч паломників.
«Пробули недовго, але сміття залишили чимало. Довелось прибирати та прибирати. У кафе, що знаходиться поряд з єврейським кладовищем, купували лише воду і каву. Якщо води брали мало, то американо замовили більше сотні чашок. Чому не замовляли нічого їсти? Бо для того, аби їм щось приготувати, необхідний дозвіл, ну, ніби ліцензію від рабина на кошерну їжу. Іншої вони не вживають. Колись старе кафе, яке також працювало неподалік, мало такий дозвіл. Але нині закрите. Тому хасиди взяли з собою їжу, яку видали у Меджибожі, от ці всі контейнери, пакети і привезли до нас», — розповідає Вінниця.info місцева жителька Руслана.
Втім, Брацлавський селищний голова Микола Кобринчук розповідає, що у містечку все ще очікують на більшу кількість паломників. За його словами, сюди приїздять з різних країн світу, але на довго не затримуються.
Що кажуть місцеві?
Житель Брацлава Ігор Оренчак зауважує, що до приїзду хасидів ставиться нейтрально.
— Насправді, я думаю, що від хасидів не набагато більше проблем, аніж від місцевих, — розмірковує чоловік.
А ось Вікторія Антохова намагається уникати хасидів, коли ті приїздять у Брацлав. Зізнається, що колись дуже злякалася за свою безпеку через поведінку паломників.
— Колись ми відпочивали з подругою біля річки, то було трохи страшно. Поруч було декілька персон, які вели себе неадекватно, вони були в стані алкогольного сп’яніння і щось нам на своїй мові емоційно розповідали, — згадує вона.
Ще одна мешканка Брацлава, Олена, з повагою ставиться до релігії та вподобань інших людей. Втім, згадує ситуацію з дитинства, коли її мама дуже перелякалась через хасидів.
— Я до паломництва ставлюся нормально, в кожного своя віра і традиції, найголовніше, щоб не шкодили, так як в інших містах, то в Брацлаві наче не помічала ні разу щоб хасиди робили шкоду. Тільки один випадок мені запам'ятався з дитинства, коли ми ходили до Бугу неподалік від їхнього кладовища, то вони купалися голі, мама не знала куди нас заховати, щоб ми не бачили цю стидобу. Після того нас не пускали на той пляж, — згадує Олена.
...Тим часом в Умань вже приїхали близько 30 тисяч релігійних туристів, аби святкувати новий рік. У понеділок, 6 вересня, вони провели найбільшу молитву. За даними Об’єднаної єврейскої общини України, на організацію паломництва цьогоріч витратили 10 мільйонів гривень — ці кошти пішли на функціонування могили, найбільшої в Україні синагоги, охорону, медичну допомогу (на місці працюють швидкі). Також там організована безкоштовна їдальня на 12 тисяч 500 місць.
У поліції зазначають, що ситуація загалом стабільна. Були повідомлення про дрібні порушення: зокрема, порушили три справи за фактами підробки ПЛР-тестів. А в ДСНС повідомили про інцидент, коли на балконі розвели багаття для приготування їжі.
Читайте також:
Повернення вінницького кінотеатру «Росія». Що тут було і що пропонують робити далі?
Захист слабких — справа сильних. Як у Вінниці минув марш за права тварин?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Владимир КатрагаНехай вивезуть мощі своїх святих до Ізраїлю.І хай засирають всебе.Катерина Соловйова reply Владимир КатрагаВладимир Катрага я хочу Вам сказати,що жителі Брацлава абсолютно з того нічого не мають,окрім тонн сміття(((
-
Владимир КатрагаПи....ь брацлаву.
-
Богдана ПанчукМісцева влада має про це думати,проблеми немає,ажіотаж створюють люди і ВАШІ статті.Владимир Катрага reply Богдана ПанчукБогдана Панчук місцева влада отримує сотні тисяч доларів прибутку.І списується сотні тис гривень щоб прибрати весь той срач.
-
Julia JuliaЇдуть, то нехай їдуть.Чужих грошей не жалко.,😁Julia Julia reply Julia JuliaМикола Лобок 👍Микола Лобок reply Julia JuliaJulia Julia хай їдуть і не вертаюця.Владимир Катрага reply Julia JuliaJulia Julia А ви спробуйте поїхати до них і з балкона справляти нужду.Побачите чи допоможуть вам гроші.тюрма терміном на один рік вам забеспечена.А в нас за гроші можна все.