«Це найважливіша з моїх нагород»: слюсар зі Жмеринки здав 47 літрів крові

- Павло Руденчук працює слюсарем у Жмеринській центральній районній лікарні. Йому 45. Більше половини свого життя, а саме 24 роки, він здає кров. Днями Павло отримав срібну медаль Заслуженого донора України.
Відзнаку чоловікові вручав очільник Вінницької обласної військової адміністрації Сергій Борзов. У своєму дописі про Павла він написав, що жмеринчанин здав 47 літрів крові.
— Якщо порахувати, то кров я здав вже понад сто разів, — розповідає журналісту 20minut.ua Павло Руденчук.
Почалося усе, каже він, випадково. Колись його двоюрідна сестра працювала на станції переливання крові. Він забіг до неї, щоб провідати, сидів у неї в кабінеті, аж зайшла незнайома жінка. Вона плакала, казала, що близькій людині потрібна кров, але донорів не було. Тоді сестра й запропонувала Павлу долучитися до шляхетної справи.
— Мені було неважко, тому й одразу погодився, — продовжує Павло. — Самопочуття було нормальним, ейфорії також ніякої не було: зробив, то й зробив. А пізніше я подумав, чому б це мені не робили цього регулярно. Я був здоровим, голок не боявся, у байки про інфікування під час донацій не вірив, тому пішов здавати вдруге. Тим більше виявилося, що насправді донорів крові не так багато: купа людей має протипокази, другі бояться, третім байдуже.
Після сорока донацій Павло отримав звання Почесного донора крові. Тоді ж жартома подумав, що так й до Заслуженого недовго. Залишалося поділитися кров’ю ще 60 разів.
— Говорять, що одна донація може врятувати життя трьом реципієнтам. Я маю першу групу крові. Вона сумісна з усіма іншими групами. Це значить, що моя кров завжди знадобиться, — говорить Заслужений донор. — Кров часто необхідна в пологових та хірургічних відділеннях. Тому я завжди намагаюся здавати її, як тільки випадає така нагода. До речі, ще одним плюсом донорства є постійне оновлення кров. Це корисно для здоров’я.
Павло розповідає, що неодноразово намагався залучати до донорства близьких та друзів. Однак погоджувалися далеко не всі. Дехто навпаки намагався переконати його, що донорство небезпечне. Та чоловік нікого не слухав. Говорить, що давно вже для себе вирішив продовжувати здавати кров стільки, скільки зможе.
— Сім років тому нестало моєї дружини. Вона померла від раку, — продовжує чоловік. — Пам’ятаю, як потрібно було знайти п’ятьох донорів для неї. Я, звісно, знайшов їх. Але вже після того, як чимало людей відмовилися здати для неї кров, навіть її колеги. Гадаю це не правильно. Адже будь-хто з нас може опинитися у такій ситуації, і буде прикро, якщо поряд не знайдеться тих, хто погодиться допомогти. Треба подавати приклад.
Отриману срібну медаль та посвідчення Заслуженого донора Павло зберігає на видному місці у вітальні. Поряд, каже, лежить значок та посвідчення Почесного донора та кілька грамот з попередньої роботи. Усім цим чоловік дуже пишається.
— Звання Заслуженого донора — це найважливіша моя нагорода. Ще разів так 150 здам і, хтозна, може звання Героя України отримаю (наразі таку відзнаку за донорство має лише один українець Володимир Ніколаєв. Чоловік здав кров понад 600 разів — авт.). — жартує Павло. — На врученні медалі була моя донька. Ми потім повернулися додому, посмажили шашлик, відсвяткували. Вона каже: «Тато не дарма живе. Тато рятує життя. Тата нагородили». Приємно це чути. Та й від людей різних, навіть незнайомих, я багато подяк отримав.
Як стати донором крові у Вінниці?
Як читаємо на сайті МОЗ, донором може бути людина віком від 18 років. Ваша вага має бути не менше 50 кілограмів, інакше після здачі вам може стати погано.
Перед здачею ви маєте пройти доволі швидке медичне обстеження у Центрі здачі та у вас немає бути протипоказань, визначених МОЗ України.
Центр знаходиться за адресою: вулиця Пирогова, 48. Телефон (067)492-00-34. Інформацію про актуальні потреби крові можна знайти ТУТ. Здавати кров можна з будь-якою пропискою. Після донації ви отримаєте 90 гривень на харчування і за бажанням довідку на роботу.
Як підготуватися до донації?
Підготовка до здачі крові не є складною. Ось цих правил потрібно дотримуватися до здачі:
-
за три дні до донації відмовтеся від приймання анальгетиків і аспірину, а також ліків, що містять їх (ці речовини погіршують зсідання крові);
-
намагайтеся обмежити вживання жирної, смаженої та молочної їжі напередодні та в день здачі крові;
-
не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання;
-
обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді);
-
не вживайте алкоголь за 48 годин до донації;
-
не паліть за 2 години до донації.
«Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання. Під час здачі крові повідомте персонал, якщо ви почуваєте себе недобре. Обов'язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання», — читаємо на сайті МОЗ.
Ось ТУТ можете прочитати протипоказання до донорства. Якщо ж у себе ви їх не виявили, то рекомендуємо прямувати завтра у Центр здачі. Адже один донор крові може врятувати життя трьох людей.
Фото у матеріалі: Вінницька обласна військова адміністрація
Читайте також:
Пальне дороге, а скільки коштує придбати велосипед у Вінниці?
Як поставити на облік авто за дві години через електронну чергу? Ми перевірили
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Ганна ШоптенкоЖесть
-
Natalia KogutДуже дякую вам
-
Erena KozakДякуємо
-
Люда СтепанюкНехай Матінка божа дає Вам здоров'я та Божої благодаті