Померла Валентина Галкіна — остання Праведниця народів світу з Вінниччини

Померла Валентина Галкіна — остання Праведниця народів світу з Вінниччини
  • Під час німецької окупації Вінниці, у 1943-1944 роках, родина Валентини переховувала єврейського хлопчика Аарона Бронштейна.
  • За це у 2002 році вони були удостоєні звання Праведників народів світу — це почесне звання, яким Держава Ізраїль вшановує тих, хто рятував євреїв під час Голокосту.
  • Наприкінці вересня у Вінниці з’явилася вулиця Праведників народів світу.

Обірвалося життя Валентини Галкіної (Станіславової) 28 листопада.

Музей історії Вінниці поділився історією врятованого та рятівників. Цитуємо допис:

Відео дня

«Травень 1942 року, село Жабелівка Вінницького району. В дім медпрацівника Григорія Біліченка приносять пораненого єврейського хлопчика. Це був десятирічний Аарон Бронштейн. Напередодні місцевий поліцейський намагався його застрелити, але тільки поранив у щелепу. Біліченко надав дитині першу допомогу і відвіз у Вороновицю, де хірург Володимир Мисевич дістав кулю зі щелепи Бронштейна. Протягом наступних десяти місяців хлопчик жив на території лікарні у Вороновиці під опікою Мисевича і його дружини Неоніли Алфьорової. Спершу він одужував, а потім допомагав санітарам. Але невдовзі йому довелось тікати — один з пацієнтів довідався, що хлопчик єврей.

Весна 1943 року, Вінниця. Аарон Бронштейн блукає вулицями міста. Тут його зустріли сестри Ніна і Валентина Станіславові. Побачивши нещасну дитину з пошрамованим обличчям та одягнену в лахміття, вони забрали його до батьківського дому. Так він потрапив до родини Михайла та Єлизавети Станіславових. Протягом весни Аарон переховувався у них в будинку і в коморі. А влітку ще до світанку виводив їхнього коня на пасовисько. Повертався вже після заходу сонця, щоб його ніхто не побачив. Одного разу по дорозі додому хлопця намагались зупинити якісь люди. Бронштейн втік і тієї ж ночі покинув місто. Аж до вигнання нацистів у березні 1944 року він блукав околицями Вінниці. Повернувшись до Станіславових, він довідався, що в лютому німці звинуватили Єлизавету у співпраці з партизанами і розстріляли. Згодом Аарон зробить пластичну операцію, аби позбутися шрамів і переїде до Ізраїлю.

У 1997 році Григорій Біліченко отримав звання Праведника народів світу. За два роки, у 1999-му, цього звання удостоїли Володимира Мисевича і його дружину Неонілу. Родину Станіславових вшанували 5 травня 2002 року.

Валентина була останньою з рятівників Аарона Бронштейна. Вічна і світла пам'ять»!

 

Читайте також:

Європейська площа у Вінниці — простір (не) пам'яті? Історики розповіли про це місце

Слобода, заселена кріпаками. Історію заснування мікрорайону Тяжилів розповіли у «Музеї Вінниці»

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up