«Плели сітки і читали молитви». Як у вінницькому дитсадку виготовляють маскування для бійців

- Щодня, а то і щогодини, у сотнях українських міст волонтери плетуть маскувальні сітки, щоб захистити життя оборонців країни.
- У Вінниці всі небайдужі теж займаються цією необхідною справою. Завітали у місцевий дитсадок, де вихователі плетуть сітки для військових.
Дитсадочок працює з 1961 року, чимало поколінь виховав заклад. З лютого тут тихо, через війну — вісім груп малят тимчасово не відвідують садочок. Працелюбний, ініціативний, творчий колектив очолює директор Наталія Вікторівна.
Саме керівник дошкільного закладу запропонувала колективу підтримати бійців — плести для них маскувальні сітки. Педагоги та обслуговуючий персонал взялися за справу і за три місяці війни сплели сотні сіток.
— Останній тиждень за одну зміну сплели чотири сітки, за три місяці дві зміни сплели біля сотні сіток, — розповідає директор Наталія Вікторівна. — Коли почалася війна, в садок приходили я і методист. Потім всі інші працівники до нас приєднались, сказали, що тут легше переносити стрес. Тоді я запропонувала, щоб ми всім разом допомогли нашим бійцям. Вирішили плести сітку, хоча не знали, як правильно це робити.
Під час процесу, як кажуть працівники садочка, вони заспокоюються, менше думають про війну. В перші дні війни, коли завивали сирени, брали молитвослов і читали молитви.
Одні ріжуть, інші в’яжуть. Кажуть, із матеріалом дуже допомагає школа №27. Туди жителі мікрорайону приносять вживаний одяг.
— Спочатку робили занадто густу, потім освоїли різні техніки, — говорить керівник закладу. — Дві групи по чотири людини приходять по черзі плести. Одні ріжуть, інші плетуть, потім змінюємося. Вживаний одяг приносили з дому, коли закінчився — кидали запит у вайбер групу батькам вихованців. Далі 27-а школа почала допомагати. Оскільки там знаходиться гуманітарний хаб, нас підтримували з багатьох питань.
Колір тканини для маскувальних засобів залежить від пори року і місця дислокації військових.
Кольорова гама — не світлі кольори, природна. Все залежить від сезону і місцевості. Коли садки цвіли, то й біле додавали. Спочатку чоловіки рибацькі сітки віддавали. Військовий капелан передає готові маскувальні вироби у військові частини Вінниччини і на передову. Кілька сіток пішли на передову, на схід. Просила вихователька, в якої брат і чоловік там, передавали волонтерами.
— На початку війни в Турбові сітки плели, моряк у відставці нам підказував, як правильно робити,— каже методист Олена Петрівна. — Потім приїхала в садок і показала дівчатам. Ще волонтери, які плетуть з 14-го року, підказували. Якщо для захисту бійців, тоді для сітки потрібна натуральна тканина: загориться, одразу в попіл перетвориться. Якщо сітка маскувальна, не для прикриття людей — можна і штучну тканину використовувати. Вона горить і плавиться, для бійців це небезпечно. Які розміри замовляють, такі й робимо. Якщо вказівок немає, ми кріпимо бірочку, де вказаний розмір сітки.
Читайте також:
Освітяни — герої тилу. Розповідаємо про вінницьких педагогів і учнів, які займаються волонтерством
«Польова каша Стрижавчанка»: господині з Вінниччини готують консерви для захисників
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.