Гастрономічні меморіали: де шукати пам’ятники картоплі, томату, солоним огіркам чи галушці

- У Вінницькій області, багатій на врожай овочів, уже є пам’ятник томату, а незабаром з’явиться і меморіал, присвячений картоплі.
- Наприкінці літа в Уланові має відбутися гастрономічний фестиваль, після якого й встановлять пам’ятник одному із символів подільської кухні.
- Зібрали для вас гастрономічні скульптури з усієї України
Альтернатива західної картоплі «фрі» у вигляді картоплі по-уланівськи відома далеко за межами Вінницької області. Смажена бараболя з часниковою підливкою стала візитівкою кухарки місцевої їдальні Глафіри Дорош у 1965 році. Згодом жінка вигадала ще близько 20 інтерпретацій страви, отримала нагороду і прославила рідний край.
— Це був своєрідний бренд Радянського Союзу. Виготовляється з сирої картоплі. Дехто вважає, що треба спочатку її відварити. Проте зіпсувати її майже неможливо, тому скільки господинь, стільки і думок. Але те, що картопля по-уланівськи — кулінарний бренд Поділля, це однозначно, — каже дослідниця історії подільської кухні Олена Павлова.
Саме картопля по-уланівськи буде в центрі уваги нового гастрономічного фестивалю, який відбудеться 21 серпня в Уланівській громаді.
«Під час фестивалю гостям пропонуватимуть різні варіації картопляних смаколиків. Ця смачна і проста страва підкорила серця не лише вінничан. Її рецепт популярний у всьому світі. Винайшла його звичайна жінка Глафіра Дорош, яка мешкала в с.Уланів», — повідомляють організатори фестивалю у Facebook.
За словами виконувача обов’язків Уланівського сільського голови Олександра Гоцуляка, кошти, які вдасться зібрати від продажу страв під час фестивалю, буде використано для створення пам’ятника картоплі.
Окрім того, гостей свята здивує кулінарними талантами один з учасників шоу «МайстерШеф» Ігор Місевич. А також організатори анонсують безліч тематичних презентацій, музичних виступів, екскурсію до міні-музею Глафіри Дорош та, звісно, дегустацію смаколиків.
А поки в Уланові лише планують поставити оригінальний пам’ятник, ми вирішили дізнатися, де ще в Україні увіковічнили їжу та яким чином.
Пам’ятник томату
село Велика Кісниця, Вінницька область
Минулого 2020-го року у селі Велика Кісниця в Ямпільському районі встановили кам’яний пам’ятник томату — саме на цей овоч місцеві фермери зробили акцент, вирощуючи урожай. Один з місцевих бізнесменів — Андрій Федик і вирішив таким чином промаркувати власне село. Чоловік зауважив, що створення такого пам’ятника — це хороша ідея «подякувати» томату.
Пам’ятник Бичкові-годувальнику
місто Бердянськ, Запорізька область
Саме на честь цієї маленької рибки, яка водиться біля самого берега Азовського моря на початку 2000-х років встановили пам’ятник. Свого часу, в період розрухи громадянської війни, сталінського голодомору, жебрацтва під час Другої світової та радянських дефіцитів жителі Бердянська виживали саме за рахунок цієї риби.
Пам’ятник огірку
місто Ніжин, Чернігівська область
Пам’ятник ніжинському огірку відкрили в 2005 році поруч із Ніжинським консервним заводом. І хоч у місті є багато пам’яток архітектури, огірок має особливе значення, місцеві жителі називають меморіал символом міста.
Великій ніжинський огірок, виготовлений із зеленого граніту лежать на дерев’яній діжці, яка стоїть на льоху. У таких діжках раніше засолювали огірки, а льох є традиційним місцем зберігання такої продукції.
Знамениті засолені ніжинські огірки користуються великою популярністю не лише в Україні, а і в багатьох країнах світу. Вважається, що сорт цих огірків у XVII столітті завезли до нас греки.
Пам’ятник галушці
місто Полтава
Величезна тарілка з 17-ма бетонними галушками і глибокою, схожою на черпак ложкою стоїть на постаменті у вигляді стільниці, перев’язаної традиційним українським рушником — черговий смачний витвір мистецтва. Пам’ятник галушці встановлений в історичній частині Полтави — на Івановій горі. Містяни зазначають, що галушки — це традиційна страва регіону і символізує вона щедрість та благополуччя.
Варто зазначити, що у Полтаві ще є два пам’ятники, присвячені свиням — одвічним годувальницям українського народу
Пам’ятник апельсину
місто Одеса
На початку бульвару Жванецького в Одесі є пам'ятник апельсину, що врятував місто. З історії відомо, що становлення міста наприкінці XVIII ст. безпосередньо залежало від завершення будівництва морського порту, проте імператор Павло I припинив фінансування. Аби відновити будівництво цареві вислали до Петербурга південні фрукти в кінці зими. Вони припали цареві до душі, гроші на добудову порту виділили і таким чином Одеса була врятована.
Посеред апельсину вставлена фігура російського імператора Павла I. Скульптурна композиція включає трійку коней, запряжених у апельсин. На апельсині розташовані найвідоміші будівлі Одеси: Оперний театр, Спасо - Преображенський собор, колонада Воронцовського палацу.
Пам’ятник пиву
місто Бердичів, Житомирська область
Кам’яний пивний бокал розміром у людський зріст свого часу викликав несхвалення з боку місцевих активістів. Через встановлення пам’ятника пиву, яке бердичівські пивовари виготовляють понад сотню років, небайдужі люди збиралися біля меморіалу й закликали людей вести здоровий спосіб життя.
Пам’ятник кавуну
місто Гола пристань, Херсонська область
Місцеві жителі Голої пристані в 2008 році увічнили свій улюблений баштан в скульптурі на набережній. Великий кавун, виготовлений з бетону, в розрізі доповнює арт-скульптурні композиції набережної. Пам’ятник відкрили під час шостого фестивалю Українського кавуна. Його висота, як і ширина становить 175 см. Розташований пам’ятник кавуну близько оглядової альтанки. На сонці ця незвичайна скульптура виглядає особливо яскраво.
Пам’ятник цукровому буряку
місто Київ
«Буряк — це рослина, що створена людським генієм» — саме так підписаний монумент цукровому буряку з бетону, який встановили у 2008 році біля Інституту цукрових буряків УААН, де була встановлена на честь 40-річчя захисту посівів цукрових буряків «Бетаналом». До речі, саме вчені цієї установи вченими вперше в світі у 1929 році створили однонасінну форму цукрового буряка – основи індустріального вирощування цієї цінної культуриу світі.
Читайте також:
Літо — це не лише відпустка, але й кліщі, павуки і медузи. Як від усього цього захиститися
У світі «Щедрик» почули завдяки Петлюрі. Факти про життя і трагічну смерть Миколи Леонтовича
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.