Більшістю голосів нардепів Верховна Рада у другому читанні проголосувала законопроект, який запроваджує кримінальну відповідальність за домашнє насильство і примус до шлюбу. У пояснювальній записці до нього сказано: Україна тепер дотримується норм Стамбульської конвенції та до Кримінального кодексу додає статтю про домашнє насильство.
– Затвердження Стамбульської конвенції, якою передбачено настання кримінальної відповідальності за вчинення насильства в сім’ї, буде стримуючим фактором для насильників, – говорить начальник відділу дільничних офіцерів обласної поліції Руслан Петрунько. – Не завжди громадські роботи впливають на осіб, які вчиняють насильство в сім’ї. Кожний четвертий насильник повторно вчиняє насильство: 25% відсотків всіх звернень – це повторні заяви про вчинення насильства в сім’ї.
За словами Руслана Петрунька, протягом цього року від мешканців області надійшло більше 7 тисяч заяв про скоєння насильства в сім’ї. Потерпілими від домашнього насильства найчастіше стають жінки (11). Рідше чоловіки і діти (по 2 випадки).
Домашнє насильство може бути фізичним, психологічним, економічним. Максимальне покарання за нього зробили таким – до 2 років позбавлення волі. Ще суворішу відповідальність передбачили за примус до шлюбу – аж до 3 років тюрми.
А яке покарання було до змін законодавства? Якщо брати «чисту» відповідальність (без супутніх кримінальних статей), то вона була тільки адміністративна: виправні роботи або до 15 діб арешту.
– Раніше були ще такі види стягнення як штрафи, – каже Руслан Петрунько. – Але вони були неефективними, бо в більшості випадків сплачували ці штрафи самі ж жертви насильства…
Читайте також:
За борги з аліментів заберуть «чоловічі цяцьки». Нові правила в інфографіці
Одне питання. Якщо потрібна допомога юриста, то де знайти безплатного?
Нове покарання за насилля в сім’ї. Скільком вінницькими тиранам світить в’язниця?
Одне питання. Як подати на розлучення?
Нові правила вибивання аліментів: відберуть водійські права, зброю і посадять
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер