Учорашній збій роботи регіональних сторінок на сайті Нацполіції спричинила хакерська атака. Про це 20minut.ua розповідав у цій новині: Зґвалтування вінничанки американським військовим — це фейк, — поліція.
У коментарях до неї наші читачі написали, що не дарма таку новину поширили під час українсько-американських військових навчань. І поки над нами літали американські військові конвертоплани, кіберзлочинці «ховали» українських військових та американських радників, «гвалтували» за їхньої допомоги дівчат та «зчиняли екологічну катастрофу» на об'єктах інфраструктури.
Саме про це й були поширені фейки на поліцейському сайті, доки він узагалі не перестав працювати. Ось як тепер відкривається його головна сторінка:
Збій стався через несанкціоноване втручання в роботу центрального сайту Нацполіції, що спричинило «падіння» його регіональних сторінок. Так пояснили згодом ситуацію в Нацполіції.
Запитуємо сьогодні, 24 вересня, у керівника вінницької кіберполіції, чи може він попередньо прокоментувати масштаби проблеми та чи залучили його відділ до пошуків хакерів, які «похазяйнували» на сайті Національної поліції України.
Олександр Ульяненков сказав, що розслідуванням зламу займатиметься Київ, і він не вправі озвучувати дані по справі. Тож варто керуватися офіційно оприлюдненою Департаментом інформацію.
Поліцейський сайт один — центральний, на якому зав’язані регіональні сторінки, і хакери, нагадаємо, понаписували на ньому новини для різних міст, а не лише для Вінниці.
В Управління комунікації Національної поліції України сказали, що неправдива інформація з’явилася на сторінках Херсонської, Рівненської, Миколаївської, Вінницької та Львівської областей. Зараз фахівці працюють над відновленням роботи сайту. За фактом несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерних мереж розпочали кримінальне провадження за статтею 361 Кримінального Кодексу України.
Добірку усіх фейків, які були розмішені невідомими злочинцями на регіональних сторінках Нацполіції, склало «Суспільне».
Вчора в поліції Львівської області спростували таку інформацію:
Про хакерську атаку на сайт також повідомила поліція Рівного. Там невідомі опублікували інформацію про викид радіоактивних речовин на Рівненській АЕС і введення у місті Вараш режиму надзвичайної ситуації. Однакові фейки з'явилися одразу на сайтах мерії Вараша та облполіції. У тексті «новини» військові навчання названо «вчення», а міську раду Вараша — «Варашская міська дума», що видає приналежність автора до поганих знавців мови та державного устрою України.
На Херсонщині, де триває активна фаза навчань та куди 23 вересня приїхав президент Зеленський, поліція нібито з'ясовувала «обставини загибелі американських військових радників».
А у Вінниці «затримали американського військового за зґвалтування 16-річної вінничанки». Відповідне повідомлення з'явилося на сайті Вінницької поліції та пізніше було спростовано.
На Миколаївщині спростовували повідомлення про ДТП між військовим автомобілем та мікроавтобусом з п’ятьма загиблими.
Шукати кіберзлочинців поліції допомагають спеціалісти з СБУ. Але про це немає офіційної заяви. Тим часом коментують проблему хакерських атак на державні ресурси приватні кіберфахівці.
Директор IT-компанії Berezha Security Костянтин Корсун вважає, що «державна політика у сфері кібербезпеки полягає у тотальному замовчуванні проблем, коли держава намагається приховати свою некомпетентність». Кілька його цитат, опублікованих на сайті suspilne.media:
Віталій Якушев з компанії 10Guards пропонує слідкувати, кого покарають за злам. Ось його цитати з інтерв’ю, що він дав журналістам:
Фахівці Національного координаційного центру кібербезпеки при Раді національної безпеки і оборони України розпочали розробку Стратегії кібербезпеки України. Про це з’явилася новина на сайті rnbo.gov.ua з посиланням на секретаря РНБО України Олексія Данілова.
«Стратегія визначатиме пріоритети національних інтересів України у сфері кібербезпеки, а також основні підходи та напрями до формування питань кіберзахисту, — сказав Олексій Данілов. — Впевнений, це суттєво посилить оборону складову кіберпростору країни».
Він додав, що при підготовці Стратегії враховуватимуться найкращі міжнародні практики. До її розробки також залучатимуться фахівці приватного сектору та громадськості, які спеціалізуються на питаннях кібербезпеки.
У новині також сказано, що ще 14 вересня Президент України Володимир Зеленський Указом №392 увів у дію рішення РНБО України «Про Стратегію національної безпеки України».
Читайте також:
Кохання допомогло вінничанці виграти підряд на 18 мільйонів. Розповіли «Таємниці слідства»
Хто забив «педофіла» в СІЗО. ДБР передає до суду справу проти шести тюремників і зека
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер