«Ми готові добудувати за свої, та не дають». 300 сімей сьомий рік чекають на квартиру в «Європейському кварталі»
- Історія з недобудованими секціями 12-ти поверхівок на Старому Місті триває вже не один рік і набила оскомину навіть стороннім. Однак віз і нині там.
- Сьогодні люди шукають допомоги у коридорах влади. Перепон чимало. За роки змінилося законодавство, зросли ціни, зникли фігуранти кримінального провадження...
Всупереч війні ще з 2014 року Вінниця переживала будівельний бум. Працювали і працюють різні забудовники, однак фактом стало й те, що одні змінили інших. Це прогнозовано призвело до появи проблем та суперечок між охочими оселитися в новобудовах та самими забудовниками. Така ситуація виникла і серед пайовиків «Європейського кварталу». Про одну з них нам розповіли напередодні.
— Суть проблеми в тому, що на старому місті у Вінниці у 2014 році розпочалося будівництво ЖК Європейський квартал. І до цього часу сдали дев’ять секцій з 12-ти. Фактично три секції — це просто коробка без жодних комунікацій, — розповідає пайовик Вадим Чорний.
Чоловік пояснює, що будівництво припинилося у 2018 році. Відтоді люди і без даху над головою, і без грошей. Були й інші забудовники, але вони поновлювали роботи лише на декілька днів, таким чином стверджуючи, що роботи зі зведення будинків тривають.
Люди сплачували в середньому від 400 до 500 тисяч гривень за квартиру. Тоді це був еквівалент 15-20 тисячам доларів. Сьогодні за такі кошти придбати жодне нове житло у місті неможливо. Закономірно, що це вилилося у кримінальне провадження. Воно триває і досі, але забудовник зник. Про це говорить і депутатка вінницької міськради Юлія Приймак. Також вона зазначила, що слідством встановлені підставні особи, голови ЖБК, які визнані також привласнювачами коштів, і які здійснювали продаж житла.
— Як мені пояснили, схема будівництва нових ЖК нагадувала піраміду. З людей збирали кошти, які використовували для зведення нових об’єктів. Рано чи пізно мав статися збій у процесі, який, зрештою, і трапився, — говорить Вадим Чорний.
За його словами, власниця фірми-забудовника ТОВ «Династія В.В.» зникла — виїхала за кордон, а тому і потерпілі пайовики звернулися до правоохоронних органів.
Журналіст «20 хвилин» звернувся до слідчого, який веде кримінальну справу за фактом розтрати коштів пайовиків та привласнення їхнього майна, щоб дізнатися, чи розшукують фігурантку. Той поінформував, що будь-яка інформація нині становить таємницю слідства. Також сказав, що слідство триває, встановили коло підозрюваних осіб, фігурантів не назвав, про розшукувану інформацію не підтвердив.
А Вадим Чорний пояснив, що забудовниця, яка зникла, мала партнерські стосунки зі ще одним провідним забудовником Вінниці і вони спільно розпочали будівництво на земельній ділянці, за яку й досі йдуть суперечки з іншими бізнесменами. Вони і зараз перебувають у процесі закулісних перемовин, навіть попри те, що з'ясовують стосунки у суді.
— Люди ж чекати десятиліття не можуть. Ми вже готові добудувати за свої, та не дають, а тому і вкотре звернулися до міської влади з проханням допомогти у вирішенні ситуації. Тривалий час усі звернення залишилися безрезультатними, — розказав Вадим Чорний.
Депутатка вінницької міської ради Юлія Приймак зараз бере участь в роботі групи, завдання якої зрушити справу з місця хоча б на умовах готовності потерпілих завершити будівництво секцій з підведенням комунікацій за власний рахунок. Не всі пайовики на таке погоджуються.
— Правова форма, яка існувала станом на 2016 рік, вже не є управильній юрисдикції. Все не залежало від міської ради, тому що такі були закони в державі. ЖБК (Житловий будівельний кооператив) — це неприбуткова організація, і цим скористалися недобросовісні забудовники. А вже у 2019 році цю форму спростили і зараз всі забудовники повинні діяти в рамках чинного закону. Тому нині вирішуємо проблему по факту, і міськрада спілкується з людьми та сприяє взаємодії з комунальними службами, — пояснила Юлія Приймак.
Напередодні відбулася чергова зустріч представників ініціативної групи потерпілих пайовиків із представниками комунальних служб та експлуатаційних організацій. Цьому посприяли у вінницькі міській раді. Задіяли і юристів муніципалітету. В ході роботи сторони визначали механізм, який би у правовому полі дозволив потерпілим за власний рахунок провести комунікації та укласти договори з комунальними та експлуатаційними службами.
Щоправда, не всі пайовики впевнені у тому, що їх і цього разу не обмануть.
Читайте також:
Коли спорт сильніший війни. Вінницькі ДЮСШ запрошують на безкоштовні тренування
Озброєний і у шоломі: вінницька майстриня Наталя Дремлюга створила бойового гусака
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Александр Тельнюк
Анатолий Волянский
Александр Полищук
Юлия Яковлева