Липовий стаж в трудовій можна купити за 400 гривень. Журналістська перевірка

 • Моніторимо вакансії і бачимо, що роботодавці вимагають досвід роботи. 
 • В мережі зустрічається багато оголошень про продаж трудових книжок зі стажем.
 • За кілька сотень гривень вам обіцяють вписати скільки завгодно років праці за різноманітними професіями.
 • Журналісти дізналися, як працює ця афера та що вам «світить» за участь у ній.
Липовий стаж в трудовій можна купити за 400 гривень. Журналістська перевірка

Ми переглянули кілька десятків оголошень на сайтах пошуку роботи. Більшість роботодавців, які шукають людей на керівні посади, вимагають стаж. Наприклад, аби влаштуватись у спортивний магазин на посаду «ревізор», потрібно мати один рік стажу товарознавця. На посаду керуючого магазину розглядають кандидатів зі стажем у сфері торгівлі не менше трьох років.

- Після університету не міг влаштуватися на роботу, бо скрізь вимагали досвід роботи, - розповідає 32-річний вінничанин Михайло. - Через це працював на тимчасових роботах. Зараз працюю на приватній фірмі, неофіційно. Стаж у трудовій книжці так і не з’явився за 11 років праці то там, то там. Сподіваюсь, що зможу сам накопичити на пенсію і не залежатиму від державних подачок.

Купити трудову книжку зі стажем у Вінниці. На таке оголошення натрапили випадково і вирішили перевірити, чи дійсно можна купити липовий документ, та дізнатися, скільки заробляють ті, що підроблені книжки штампують. А ще – перевірити, де спрацює липова трудова.

Сайт, де розміщене оголошення про виготовлення трудових книжок на замовлення, дає можливість у спеціальній формі написати лист автору реклами. Пробуємо замовити трудову книжку зі стажем роботи у будь-якій вінницькій школі. Пишемо вигадану легенду:

«Потрібна трудова книжка зі стажем роботи у школі (будь-якій міста Вінниці) для пред'явлення батькам дітей, з якими проводжу підготовку до ДПА чи ЗНО. Маю педагогічну освіту, але насправді працюю не по спеціальності…».

Запитуємо також, скільки це буде коштувати, що потрібно для оформлення такої книжки та як скоро можна її отримати?

У відповідь на пошту журналіста прийшла відмова: «Школи немає, нажаль». Повторна спроба, із проханням зробити книжку з будь-якого іншого навчального закладу, теж не вдалась. На другий лист узагалі не прийшло відповіді. Не виключено, що виконавці нелегальних завдань «пробили» наполегливу клієнтку по інтернету й зрозуміли, що переписку веде журналіст.

Перевірку продовжуємо інакше – ведемо переговори по телефону. Цього разу легенда була інша. Клієнт – юнак, який шукав можливість отримати трудову для працевлаштування в торгівлі. Говорив, що працює в цій сфері, але хоче іти далі по кар’єрній драбині. Та щоб стати керівником, роботодавці вимагають мати стаж, а в нього – неофіційний.

На дзвінок відповіли одразу. Запитуємо, чи оголошення діюче та чи правильно вказаний номер телефону.

- Так ви не помилились. За який період та яка спеціальність вас цікавить? - каже співрозмовниця, чий номер в оголошення був підписаний Мариною. – У нас можна замовити оголошення в галузі торгівлі. Умови не змінились. Оплата накладним платежем у найближчому відділенні «Нової пошти». Вам потрібно відправити СМС на цей номер телефону з ПІП, датою народження, з якого по яке число ви працювали і на якій посаді. А також номер найближчого від вас відділення «Нової пошти».

Марина також розповіла, що трудова книжка зі стажем і мокрими печатками коштуватиме 400 гривень.

- Це підходить більше для тих, хто шукає роботу вперше і йому потрібен стаж, - сказала вона, а ще розповіла, де саме «оформить» стаж: - Фірма існує з 2002 року, називається ТОВ «VINDFUL», займається роздрібною торгівлею. Дані ЄДРПОУ можна подивитись в інтернеті. Все законно…

Щоправда, продавець книжки попросила на приходити із такою трудовою в центр зайнятості та пенсійний фонд. Зрозуміло – тут викриють підробку одразу, бо мають доступ до електронний баз даних про відрахування із зарплат.

Тож за 400 гривень (є оголошення із дорожчими цінами, але ми перевіряли тільки вінницьке) покупець липової трудової отримає тільки запис на папері, фальшивість якого, як говорять юристи, викрити легко. І тоді - настане кримінальна відповідальність. І не тому, хто книжку виготовив, а тому, хто нею користувався.
 Як пояснив RIA/20minut.ua експерт з права Олександр Білошкурський, кваліфікувати злочин користувача липової трудової можуть по-різному. Це залежить від того, який зиск він отримав у результаті. Найпростіше покарання – до 850 гривень штрафу за використання завідомо підробленого документа. Інші санкції за злочин, визначений статтею 385 Кримінального кодексу України, - півроку арешті або до двох років обмеження волі.

Якщо «ринутися» з такою книжкою по пільги чи якісь інші привілеї або виплати, як каже Олександр Білошкурський, то викриють одразу. Банки, державні установи (завжди)і приватні роботодавці (інколи) перевіряють інформацію з трудових книжок тим, що окремо вимагають довідки на підтвердження даних. Раніше таким підтвердженням була роздруківка з пенсійного фонду, а тепер це - виписка із податкової про соціальні відрахування.  

- Якщо у трудовій багато різних записів, стоять старі печатки, то її дійсно складно перевірити. Багато підприємств вкінці 90-х чи на початку 2000-х збанкротували, їх бухгалтерія не збереглась, а реєстрів ще не було, - говорить Олександр Білошкурський.   

Питаємо його, як він ставиться до стажу, коли наймає на роботу в свою фірму працівників.

- Можна отримати рекомендації з попередньої роботи, але по розмові з людиною дивлюся, а потім призначаю випробувальний термін. Бажання працювати і вчитися – це більш важливо, ніж трудова, - говорить співрозмовник. - Трудові зараз відживають. Якщо буде автоматизована система обліку, то є-картки зберігатимуть всю інформацію про людину. Ми повинні рухатися в цьому напрямку, тому що вся інформація сьогодні є в електронних реєстрах. Від паперових носіїв треба відходити. Вони можуть бути, але не основні. Основна – електронна інформація, а документ на папері - це додаткове підтвердження інформація. Зараз у нас навпаки.
 

“Це примітивний лохотрон”

- Це розраховано на зовсім не обізнаних людей і схоже на занадто примітивний лохотрон, - розповідає виконуюча обв’язки директора Вінницького обласного центру зайнятості Світлана Аляб’єва. - Зараз записи в трудовій книжці та сама трудова книжка не відіграє ніякої ролі. Це стосується пільг, виплат та соціального забезпечення. Весь страховий стаж враховується відповідно до електронних даних, який накопичується в пенсійному фонді про сплату єдиного соціального внеску. В трудовій книжці може бути зазначено будь-що, але якщо в електронному реєстрі немає даних про сплату, то ця книжка нічого не варта. Вона може лише стати причиною для перевірки діяльності такої людини правоохоронними органами.

За словами Світлани Аляб’євої, шукачі роботи і зараз приходять в центри зайнятості з трудовими книжками. В них заноситься інформація про спеціальність, за якою працювала людина, і працівникам центру зайнятості простіше підшукувати для них робочі місця. Якщо ж призначається виплата по безробіттю, то центр зайнятості орієнтуються на дані реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Якщо запису про відрахування немає, соціальні виплати по безробіттю не призначаються.

- Дані електронної персоніфікації ведуться з 2000 років, - розповідає Світлана Аляб’єва. – З самого початку в нас були випадки, коли люди приходили з підробленими записами у трудових книжках. Зараз таких випадків немає.


Читайте також:

Вінничан підсажують на наркотик “сіль”. Журналісти зробили контрольну закупку

Журналісти перевірили якість води з крана. Результати здивували

Журналісти перевірили. Фонтани та пляжі міста - що там плаває, окрім вінничан

Наскільки “гаряче” у вінницькому міському транспорті? Журналісти перевірили

Чи є нітрати у ранніх овочах та фруктах? Журналісти це перевірили

Із півтисячі вінницьких криниць тільки 48 виявилися безпечними (КАРТА)

Как проверить молоко. Ногти, йод и пипетка вам в помощь

Якість вінницької води на грані. Каламуть зашкалює

 

Новини за темою
Коментарі (3)
 • Задунайский Торонтуй

  В Европу? Без визы!

  Упирьод все и поищите у кого там есть "трудовые книжки".
 • Anonymous

  "хоче іти далі по кар’єрній драбині"

  Взагалі-то,"кар'єрні сходи",а не драбина.
 • Банду Геть!

  Самая крутая работа это работа официантом и  обслуживать Трампа
17:17 Націоналісти припинили діяльність сепаратистського сайту, що працював на вінницьких серверах photo_camera 16:59 Чи запровадять в Вінниці режим «Зелена хвиля»? Вже є відповідь на петицію play_circle_filled 15:50 В Вінниці на середині Бугу провалився під кригу 37-річний чоловік 15:20 Три пожежні машини та десять рятувальників гасили кіоск на ринку «Урожай» 14:40 «До -17»: синоптики прогнозують сильні морози найближчими днями 12:59 В ліс під Вінницю завезуть десять оленів. Вони житимуть у вольєрі play_circle_filled 12:20 В лікарні Ющенка перебуває жінка, яка не пам’ятає хто вона. Вже третій рік photo_camera 11:41 У Хмільнику через грип продовжили карантин в школах до 23 лютого 10:59 Спроба №4: Що буде з басейном «СКА»? Мерія відповіла на петицію photo_camera 10:32 Що за зачиненими дверима? Перевірили умови життя там, куди краще не попасти photo_camera 10:20 Де сьогодні вінничани дев’ять годин сидітимуть без світла 09:53 «Сортувати сміття, щоб не жити на звалищі». Як Вінниця позбавляється відходів photo_camera 09:31 Весняний призов: скільки українців отримають повістки в армію
play_circle_filled

За понад 100 тисяч гривень вінницькі лісники купують оленів для розведення. Дивіться зворушливе відео, як туляться олені...

photo_camera

Вінницька поліція звертається до людей з проханням допомогти встановити особу невідомої жінки.

Стало відомо, скільки в цьому році українців закличуть в Національну гвардію

photo_camera

В центрі Вінниці сталася аварія. В результаті ДТП ніхто з людей не постраждав. Проте водія «Mercedes» забрала швидка допомога.

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up