Чому Влада Сорда підозрюють у привласненні 3,5 мільйона гривень, зібраних на міномети?

Чому Влада Сорда підозрюють у привласненні 3,5 мільйона гривень, зібраних на міномети?
— Я не правий: перше — це у ставленні до дівчат, і друге — одразу не висвітлив усю ситуацію з мінометами, — говорить Влад Сорд
 • Днями в мережі розгорнувся скандал навколо українського видавця та військового Влада Сорда.
 • Чому засновника видавництва «Дім химер» підозрюють у шахрайстві та крадіжці 3,5 мільйона гривень?

Все розпочалося з великого посту в соціальній мережі X (раніше — Twitter), опублікованого дівчиною, яка зустрічалася з одруженим Владом Сордом. У великому повідомленні розповідалося про зародження та перебіг їхніх стосунків з метою показати справжнє лице чоловіка, який, за словами дівчини, нею маніпулював та одночасно зустрічався ще з іншими дівчатами.

Та не очікувано під великим інформаційним постом про токсичні стосунки почали з'являтися коментарі стосовно непрозвітованих Владом зборів на різні речі для військових. Особливо усі хотіли знати результати великого збору на «5 новеньких польських 120 мм мінометів», вартістю в 3,5 мільйона гривень.

Хто такий Влад Сорд та чим він відомий?

Справжнє ім'я Влада Сорда — Владислав Гранецький-Стафійчук, він народився 21 липня 1995 року в селі Рудниця Вінницької області. Цю інформацію можна перевірити у «Вікіпедії». Проте у недавно опублікованому інтерв'ю з Владом військовий натякнув, що це його несправжній рік народження.

Відео дня

«— Тобто ви 1995 року народження? — спитали його.

— Ні, але давайте дотримуватися цієї офіційної інформації», — відповів Влад.

Фото: Герман Крігер

З його інтерв'ю «Свідомі», яке було опубліковане у січні 2023 року, дізнаємося, що він у 16 років втік до Криму, де вступив до Кримського юридичного інституту. Там, за словами Влада, він потрапив під програму на парламентську стипендію і буквально за кілька місяців вийшов на президентську. Проте, як пише «Бабель», вони не знайшли Владислава Стафійчука у списках іменної стипендії Верховної Ради студентам вищих навчальних закладів за 2012 та 2013 роки.

Однак в цьому ж інтерв'ю, Влад Сорд розповів, що за кошти зі стипендії й підробітку він зміг купити собі квартиру в Сімферополі. Та є певна невідповідність у датах, які називає військовий.

Наприклад, в інтерв'ю «Свідомі», він сказав, що йому було 20 років, та якщо дотримуватися, як про це попросив Владислав, офіційних джерел, то йому 20 років мало бути у 2015 році, але аж ніяк не у 2013-му.

Фото: Макс Требухов

Та поміж іншим, як тільки почалася Революція Гідності Влад Сорд разом зі своїм другом поїхали до Києва на Майдан. Там він був активним учасником революції. Але, як зазначав у декількох своїх інтерв'ю, йому довелося повернутися до Криму через те, що його товариш, з яким він приїхав, захворів. По приїзді виявилося, що у його квартирі вже живе родина з Саратова.

Після цього Владислав покинув півострів і вступив до військової служби. З 2014 по 2018 рік він брав участь в Антитерористичній операції (АТО). Спочатку вирушив на схід України як військовий-доброволець під позивним «Змій». У інтерв'ю «Свідомі» розповів про те, що брав участь в боях за Іловайськ:

«Ми мали кількаденні заїзди на околиці Іловайська, під час останнього я потрапив під перший в житті артобстріл і через падіння вантажівки недалеко від нашого окопу, в яку влучив снаряд, отримав травму спини, пошкодивши хребці», — описував події військовий.

Пізніше щодо цього виникли непорозуміння, оскільки були люди, які стверджували, що «Змія» там не було.

Та попри усе, далі він очолив добровольчий загін «Месники імені Сергія Табали», а з жовтня 2015 року служив за контрактом у складі 93-ї ОМБр. Під кінець служби позмінно виконував обов'язки начальника та заступника пресслужби бригади. Також він є автором слів нового гімну та одним із розробників нової символіки 93 ОМБр. 

У 2017 році одружився з письменницею Вікторією Гранецькою, з якою разом після завершення терміну контракту у війську заснували видавництво «Дім химер». Тут Влад Сорд також працює художнім редактором.

До початку повномасштабного вторгнення мав досить активну громадську позицію, не раз брав участь в акціях на підтримку політв'язнів. Після однієї з таких, а саме на підтримку Сергія Стерненка, був затриманий — за розбиття скла у дверях Офісу Президента України у 2021 році. Тоді його запрошували на ефір телеканалу «1+1», де Сорд повідомив про своє нагородження орденом Богдана Хмельницького Ⅲ ступеня, показав нагороду та назвав номер ордену — 83075. Після цього органи Національної поліції провели перевірку і встановили: Стафійчук державними нагородами не нагороджувався.

В результаті Вінницький міський суд визнав Сорда винним у вчиненні правопорушення, а саме зберігання ордена Богдана Хмельницького Ⅲ ступеня. Призначили покарання у вигляді штрафу у розмірі 75 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1275 гривень).

З початком повномасштабного вторгнення Владислав повернувся до служби, у складі 93-ї ОМБр.

Так у чому суть скандалу?

У Twitter дівчина з ніком «Страшна жінка» розповіла, що зустрічалася з Владом Сордом, який говорив їй, що у нього з дружиною фіктивний шлюб. Та проблема виникнула в тому, що чоловік одночасно зустрічався ще з іншою дівчиною, хоча обох запевняв, що вони у нього єдині й він їх неймовірно сильно кохає.

Але більший конфлікт розгорівся в коментарях під цим постом, бо люди почали згадувати про непрозвітовані збори, які робив військовий.

Одним з таких є великий збір на 3,5 мільйона гривень для підрозділу «Сенека» 93 бригади, але звіту про витрати зібраних кошів не було, до того як в суспільстві не піднялося це питання.

То що ж це був за збір?

Офіційно, Влад Сорд під ніком в Twitter «Багатокінний батько» оголосив збір 20 липня 2022 року з метою зібрати гроші на п'ять мінометів для підрозділу «Сенека», створеного під керівництвом самого Владислава, та названого в честь полеглого побратима Романа Ратушного.

Але як стало відомо згодом, гроші почали збирати ще 12 липня, пояснюючи це тим, що розраховували таку суму підняти самостійно. Про це чоловік розповів в інтерв'ю для «Бабель».

Коли запостили збір у Twitter, то військовий періодично звітував про суми, які були «задоначені» в перші дні, а саме 25 липня. І якщо вірити твітам, то на міномети зібрали майже 1,2 млн гривень. 

Та як виявилося пізніше, ці кошти були перенаправленні на закупівлю аналога комплексу «Пластун», збір на який проводив товариш Сорда та письменник і волонтер Євген Лір. 

Євген Лір

Чому перекинули гроші на «Пластун»?

Про те, що гроші зібрані на міномети пішли на інші потреби, люди дізналися лише 28 серпня 2023 року, коли почали вимагати від Владислава звітності. З цих опублікованих тредів військового у Twitter дізнаємося, що 2 мільйони 380 тисяч гривень, які були зібрані на міномети, направили на закупівлю аналога комплексу «Пластун». 

У своїх публікаціях Влад Сорд пояснив ситуацію наступним чином, далі цитуємо:

«Невдовзі після початку збору Євген Лір повідомив мені (тобто ще на початку червня 2022 року) та заявив про це публічно (скріншот прикріпляю), що знайшовся «одноосібний донатор», який оплатить весь збір на 2,380 млн грн на покупку аналога пеленгатора «Пластун». В самому розпалі збору (тобто початок-середина липня 2022 року) виявилося, що під загрозою виконання опинився договір з компанією «Інфозахист» щодо поставки аналога радіопеленгатора «Пластун», адже виявилося, що Євген Лір, який оголосив про закриття збору на пеленгатор та наявність в нього «одноосібний донатор», який оплатить цей виріб в повному обсязі (2,380 млн грн), не може організувати проплату, оскільки з його слів тимчасово втратив із донатором зв'язок».

Посилання на увесь тред Влада Сорда:

Тоді, як вже пояснив Влад Сорд в інтерв'ю «Бабель», вони почали шукати інші шляхи, щоб роздобути кошти:

«Він каже — у вас збір відкритий на міномети, скільки ви зібрали? Я кажу — трохи більше мільйона. Він каже — найдіть десь гроші, може перепозичте в когось. Ми почали шукати. Зробили навіть чат «Врятувати рядового Пластуна», я туди кидав апдейти, скільки люди кидали грошей», — йдеться в розмові.

Тобто частина зібраних коштів на міномети пішла на аналог «Пластуна», а решту збирали окремо.

Чому суспільство було не вдоволене?

Річ у тому, що до цього моменту Владислав публікував інформацію про те, що гроші зібрані, міномети уже в Києві, а зараз сповістив, що це все неправда. Тож люди почали недовірливо ставитись до усієї цієї історії. Крім того, більшість вважають, що Сорд користувався цими грошима для власних потреб, оскільки збирав їх на власну карту.

В інтерв'ю «Бабель», письменник пояснив, чому публікував неправдиву інформацію.

«…одна людина з нашого підрозділу визвалась цим займатися… Я цій людині довіряв, бо він і раніше дійсно вирішував серйозні речі. Я бачив, що він знається на тому, що говорить. Він сказав — окей, є 1 млн 120 тисяч, ви скеровуєте на те, що я кажу… Він казав — на такому-то етапі їх будуть розвантажувати… декілька разів повідомляв, що міномети в Києві. Я всі апдейти від нього публікував у Twitter», — пояснює через, що публікував нечесну інформацію, військовий.

Щодо використання коштів у своїх цілях, Влад повністю заперечує, пояснюючи це тим, що мав власний щомісячний хороший дохід у розмірі 142 тисяч гривень. А через те, що він знаходився постійно на фронті, то витрачали гроші лише на потреби підрозділу.

Яка доля цих мінометів?

У своєму треді Влад Сорд написав, що не вирішення ситуації з мінометами підштовхнуло ініціювати проведення розслідування компетентними органами. І, як сказав сам військовий, допоки йде розслідування, його попросили не публікувати інформацію на загал, оскільки це деталі справи.

Номеру заяви, яку подав Владислав у Державне бюро розслідувань, він ще не знає. Але вірить, що все-таки міномети опиняться у розташуванні бригади.

Коментар Влада Сорда

Журналісти «20 хвилин» зв'язалися з Владиславом та запитали про ситуацію, що набула розголосу. Ось що він відповів: 

— Що стосується загалом всієї цієї історії, то в кількох моментах я не правий. Перше — це у ставленні до дівчат. Так сталося, що у мене не вистачило духу сказати «ні» й вчасно це все розірвати. І взагалі я не правий, що все те почав. І плюс: я не правий у ситуації з мінометами, бо вчасно не висвітлив це питання. Але я просто довірився своєму кращому другу, який виявився взагалі не другом.


Читайте також:

Облаштовують контактну мережу для електротранспорту: як виглядає реконструкція на Батозькій

Рада провалила голосування про відкриття декларацій. Як голосували вінницькі нардепи?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (6)
 • Жора

  У 2017 році одружився з письменницею Вікторією Гранецькою )))

  И хто ему доктор?)
 • Valerii Rudkov

  Напевно тому що він їх сп#здив?

  Світлана Магденко reply Valerii Rudkov

  Valerii Rudkov деякі так живуть ще з часів майдана) ні дня не працювали за 10 років ) Але, то ціле мистецтво)
  «Кто понял жизнь - работу бросил»)

  Valerii Rudkov reply Valerii Rudkov

  Mahdenko Svitlana я знаю трьох людей які припинили працювати і виключно "волонтарят")) деякі навіть змогли без роботи, оновити гарно автопарк свій. Волшебство

  Світлана Магденко reply Valerii Rudkov

  Valerii Rudkov, і таких дох##ніща  багато. Та то таке. Я взагалі не розумію, коли починають бити себе в груди і розповідати «я волонтер, у мене є благодійний фонд». Ти посередник між грошима, що заробляють люди і відправляють на потреби військовим. І дякувати посереднику, це все одно, що дякувати банку, за те, що він видає заробітню плату. Я дякую виключно тим людям, котрі мають свою основну роботу, працюють і займаються волонтерством. А ті, хто живе за рахунок благодійних коштів, взагалі мають тихенько мовчати. Якби не люди, котрі щодня ходять на роботу, працюють і донатять, то деякі волонтери не мали б на що жити.
 • Тетяна Чорногорська

  Він - щахрай. На пам'яті Роми Ратушного

keyboard_arrow_up