— Скільки МВС існувало — завжди в дозвільній системі брали, — говорить голова громадської організації «Ревізія влади» і журналіст Віталій Павловський. — 300-400-500 гривень. Даєш копію паспорта і можна навіть туди не з’являтися, все зроблять.
Така у нього інформація від друзів, знайомих. Маючи дозвіл на зброю, яку свого часу оформляв, як стверджує, сам, без хабарів, Віталій Павловський пішов його продовжувати. Минуло три роки. А через такий проміжок часу треба переробляти документи. Збирати різні довідки. Все це займає час і завдає клопоту.
Чи складно це зробити без будь-яких домовленостей? Чи будуть спонукати платити хабарі? Чи можна запросто обійтися без блатів? Це активіст і журналіст вирішив перевірити. Ось що з того вийшло.
— Мені сказали ще місяць тому: все тобі зробимо, не треба буде, ні ходити ні робити. Але я все зробив без проблем сам, без ніяких грошей. Тож можна пройти самому все і при тому досить швидко. Але від людей попутно я дізнався, що все ж з деякими проблема тепер працює дозвільна система, — говорить Віталій Павловський.
Першого дня, коли він приїхав у відділ дозвільної системи дізнаватися, що потрібно для продовження дозволу на зброю, то застав велику чергу.
Від людей, які чекали прийому, дізнався: у районах тепер не оформляють документи власникам зброї, тож переоформити і оформити дозвіл можна тільки у Вінниці. Через це людей було багато під обласним підрозділом, який знаходиться неподалік «Книжки».
— Я зрозумів, що не пройду, бо людей багато. Черга стояла 30-метрова. Мені легше, я місцевий, розвернувся і пішов. А з районів люди розповідали, що вони по кілька днів приїздили, щоб вирішити своє питання, бо не встигали потрапити в кабінет до кінця годин прийому, — розповідає Віталій Павловський. — На другий день я чекав десь півтори години. Приїхав об 11.00 і в 12.30 зайшов у кабінет.
Прийом на Хмельницькому шосе 9, де знаходиться відділ контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи (така правильна назва цього підрозділу), проводять тільки три дні на тиждень і лише по кілька годин.
— Жива черга, запису немає. Люди з Ямполя, з Могилів-Подільського, з Гайсина, усі мисливці, звідки вони є, тепер приїздять сюди на цих три дні, щоб відстояти і до них потрапити, — говорить Віталій Павловський. — Дуже обурюються люди, що в районах цього зробити не можна.
— Для чого це зроблено, не зрозуміло. Або для того, щоб не було корупції в районах, яка процвітала раніше, або для того, щоб акумулювати всі кошти майбутніх «рішал» за нарізну зброю саме тут, у Вінниці? Щоб не розпилятися і не ставити багато своїх людей, — розмірковує голова «Ревізії влади». — Кажу так, як є: до цих пір продовжити дозвіл на зброю без присутності власника можна було. Це обходилося у кількасот гривень. І зробили дозвіл — 300 доларів коштувало. Я отримував свого часу без хабаря. Але точно знаю, що це було без проблем, мої друзі робили…
За словами Віталія Павловського, за дозволи на зброю хабарі брали завжди, за будь-якого керівництва поліції. Та зараз прийшов новий начальник поліцейського главку і призначив нову людину в названий підрозділ — система перестала працювати чи по-новому формується?
Новопризначеного керівника дозвільного відділу Павловський випадково зустрів під час одного зі своїх візитів туди. Офіцер відмовився коментувати роботу, переадресував всі питання вищому керівництву.
Як пояснила редакції 20minut.ua зміни в дозвільній системі речниця управління Нацполіції, знайдете нижче. А що знає Віталій Павловський з власних джерел? Новий керівник вінницького відділу дозвільної системи з Одеси (як і Іван Іщенко, призначений керувати поліцією Вінницької області замість звільненого Юрія Педоса). Щойно він приступив до роботи тут, на декілька днів зупинив роботу підрозділу взагалі.
— Він закрив «контору» на тиждень чи два, щоб розібратися з тим бардаком, що там був. Так мені сказали, — говорить Віталій Павловський. — Бо всі ці документи не в порядку були, чи бардак в кадрах, чи через корупцію, що там процвітала, не можу сказати. А тепер я пройшов повністю цим шляхом без хабаря, і питань немає до роботи працівників дозвільної системи. Все чітко, все розказують, все пояснюють. Кадри ті самі працюють там. Тільки новий начальник.
То ж результат своєї перевірки Віталій Павловський підсумував так:
— Перший раз за списком документів я прийшов 7 липня, а вже здав зібрані чесно документи 14-го. Тепер два-три тижні чекаю на продовження дозволу. Хабарів у мене ніхто не вимагав, «порішати швидше» не пропонували. Але та проблема, яку виявив по ходу, мала би бути вирішена. Незручність для людей викликала неможливість продовжити дозвіл на нарізну зброю в районах, як це було раніше, а тут, у Вінниці, — обмежені години і тільки три робочі дні призводять до великих черг.
— Згідно з Наказом МВС №622, облік справ власників нарізної зброї здійснюється виключно відділом контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи. Враховуючи те, що в районних підрозділах відсутні справи з усією необхідною інформацією на таких власників зброї, усім громадянам, які бажають продовжити дозволи на нарізну зброю, рекомендовано звертатись до зазначеного відділу (у Вінниці, - авт.) з метою надання якісних послуг, зокрема, надання комплексної допомоги та консультацій з цих питань.
Громадяни можуть звернутися з питань дозвільної системи у визначені дні: вівторок з 9.00 до 13.00, четвер з 14.00 до 18.00, субота з 10.00 до 12.00.
Цей графік роботи визначений з врахуванням можливості прийому у вихідний день, щоб усі мешканці області, зокрема, ті, які працюють, змогли отримати у зручний для них час необхідні послуги.
Читайте також:
Ноутбук, п’ять телефонів, 16 тисяч доларів… Що ще вилучили під час обшуку у Вербецького?
Чого варта така поліцейська робота? «20 хвилин» зібрав відеозаписи затримань злочинців
Ніяк не досудять. У розшуку Давид Григорян, що в 2015-му застрелив двох на Барському шосе
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Якщо виробляється вперше, то ще 15 хвилин на візит до свого дільничого інспектора, у вільний час (навіть краще ввечері).
Тобто неспішно, у зручний час можна все попроходити.