«Вже бачимо приріст хворих під час війни». Де та як надають допомогу людям з туберкульозом у Вінниці?
- У нашій країні вживають усіх заходів для безперервного лікування людей з туберкульозом.
- Вінницький медзаклад, де лікуються люди, що хворіють на цю недугу, теж не призупиняв свою роботу.
- Розповідаємо, чи є через війну ріст захворюваності на туберкульоз? Чи маємо ми запас препаратів для терапії? Та як переселенцям отримати допомогу у Вінниці?
У МОЗ говорять, що під час війни можливі спалахи інфекційних хвороб, і закликають людей не ігнорувати вакцинації від них. Особливу увагу приділяють туберкульозу.
Впродовж березня цього року в Україні зареєстровано 1 522 випадки туберкульозу, серед яких 1 222 — нові випадки захворювання. Нагадаємо, туберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (МБТ), що називається також паличкою Коха. Мікробактерія передається повітряно-крапельним шляхом.
«Через військову агресію росії частина українців змушені були змінити місце проживання, а значить і місце отримання медичної допомоги», — кажуть у МОЗ, і додають добірку з контактами фтизіопульмонологічних центрів в Україні.
Знайти контакти, адресу, посилання на сайт/соцмережі, де є весь масив інформації можна ТУТ.
У нашій області фтизіопульмонологічний центр лише один, і знаходиться він у селі Бохоники. Головним лікарем там у «Вінницькому обласному клінічному фтизіопульмонологічному центрі» працює Олександр Служивий, до якого ми й звернулися за коментарем. Далі — наша з ним розмова.
Чи фіксуєте ви зростання захворюваності на туберкульоз?
— Так, вже є зростання випадків туберкульозу в нашому регіоні. Незначне, але є.
У МОЗ повідомляють, що під час і після завершення війни, ми можемо отримати приріст хворих на туберкульоз. Чому через війну є ріст захворюваності на туберкульоз?
— Насамперед через те, що сьогодні йде міграція населення з регіонів, де йдуть активні бойові дії. А ще під час пандемії коронавірусу менше звертали увагу на туберкульоз, люди були ізольовані від можливості доїхати у медзаклади, звернутися за допомогою тощо.
Проте вже сьогодні покращилася робота на первинній та вторинній ланці. Наш заклад працює у цьому напрямку.
Які симптоми мають занепокоїти людину, що час звернутися до лікаря?
— Загальна слабкість, кашель впродовж двох і більше тижнів, незначна температура, втрата ваги. При цих симптомах людина має насторожитись, і звернутися до сімейного лікаря. Там зроблять обстеження, і тоді направлять до нас для остаточного встановлення діагнозу.
Як переселенцям, які хворіють на туберкульоз, отримати допомогу у Вінниці? Чи зверталися до вас у заклад переселенці?
— Переселенці до нас звертаються щодня. Надаємо допомогу таку, яку б вони мали отримати у своєму регіоні. Ми нікому не відмовляємо у лікуванні. Хтось — залишається в регіоні, хтось — їде далі, а дехто залишається у нас в стаціонарі.
Переселенцям нічого не потрібно мати з собою, у нас єдина база хворих на туберкульоз по всій Україні. Людина просто називає прізвище, показує документи та ми бачимо медичні данні в базі.
Чи маємо ми запас препаратів для терапії?
— Медикаментів у нас достатньо для лікування усіх: і вінничан, і переселенців.
Чи змінив ваш медзаклад графік своєї роботи у час війни?
— Наш графік стабільний, ми працюємо, як і працювали до початку широкомасштабної війни.
Наголосимо, туберкульоз в Україні лікують безоплатно. Держава повністю забезпечує пацієнтів протитуберкульозними препаратами на весь період терапії.
Від хворого вимагається лише слідувати порадам лікаря та регулярно приймати препарати. Адже, як говорять медики, у подоланні цього захворювання вкрай важливим є саме регулярний прийом медикаментів.
Розвінчуємо міфи про туберкульоз
У МОЗ розповідають, що всю додаткову інформацію для пацієнтів про лікування туберкульозу у різних регіонах України та за кордоном можна знайти на телеграм-каналі «Туберкульоз виліковний».
Там експертно та людяно про туберкульоз розповідають фахівці Центру громадського здоров'я. Ми долучилися до цього каналу, і хочемо поділитися найважливішим:
- туберкульоз НЕ передається через книги, предмети побуту або рукостискання;
- людина, яка вже вилікувалася від туберкульозу НЕ становить загрози для оточуючих;
- туберкульозом майже неможливо заразитися в кафе, супермаркеті чи громадському місці;
- хворіти на туберкульоз НЕ соромно. Будь-яка людина може опинитися в обставинах, які створюють ризик інфікування туберкульозом;
- туберкульоз можна лікувати амбулаторно. Все залежить від стану пацієнта та важкості перебігу захворювання.
Хто має більший ризик захворіти на туберкульоз?
Як читаємо у публікації спеціалістів Центру громадського здоров'я, ця недуга може вразити будь-кого, але є більш вразливі до неї групи людей. Зокрема:
- люди, які живуть з ВІЛ;
- люди, які мали контакт з бактеріально підтвердженим випадком легеневого ТБ та/або ТБ органів дихання;
- люди, які мають шкідливі звички (вживають наркотики, курять, зловживають алкоголем);
- люди з хронічними респіраторними захворюваннями;
- люди із супутніми захворюваннями, що призводять до пригнічення імунітету (цукровий діабет, злоякісні новоутворення, імуносупресивна терапія та терапія інгібітором ФНП-α);
- люди з дефіцитом харчування.
Читайте також:
«Не виїжджаємо під час тривоги»: чи приїде до вас швидка, якщо почалася комендантська година
До сирени про повітряну тривогу додались ще три. Що треба знати вінничанам?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.