Влітку згадуємо про правець — безглузду смерть від бруду і вакцинуємося

- Переважним головним болем лікарів і пацієнтів влітку — є кишкові інфекції.
- Але зважаючи на війну, зараз говорять про правець.
- Тому що бойові дії і існує великий ризик заразитися рановим правцем, зважаючи на маленький відсоток вакцинованих.
Правець — це захворювання, яке передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть в грунті і в кишковому тракті тварин. І, за словами Валентини Зайцевої, заступниці директора лабораторного центру МОЗ, на сьогодні в нас його немає.
— Раніше в нашому регіоні зустрічалися поодинокі випадки правця, — розповідає Валентина Зайцева. — Втім, сьогодні війна, і ризик заразитися значно зріс, тож варто потурбуватися про те, чи не пропустили ви щеплення.
Рановий правець
За словами Олександра Загоруйка, керівника відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань лабораторного центру МОЗ, статистика правця в нашому регіоні ведеться з років незалежності.
— Якщо говорити саме про реєстрацію правця, то в цьому році за сім місяців його не реєструвалося, — розповідає Олександр Загоруйко. — В минулому 2022 році було два випадки, обидва, це діти до 17 років. У 2021 році правець не був зареєстрований на території Вінницької області, а в 2020 знову два випадки і знову діти до 17 років.
І наче все відносно добре та в лікарів викликає занепокоєння маленький відсоток охоплення вакцинації як дітей, так і дорослих. Хоча вакцина у Вінниці є, для дорослого населення є 27000 доз вакцини АДП-М. Для дітей є 1500 доз АКДП, і ще очікується додаткова партія. Є також анатоксини — це екстрена вакцинація і теж в достатній кількості. Тобто, аби було бажання…
— Зокрема діти до року мають отримати три дози вакцини, — розповідає керівник відділу епіднагляду. — А в нас лише 44,6 % дітей мають такі щеплення, це навіть менше половини. А рівень охоплення вакцинації дорослих, тобто від 26 років, він ще менший.
І, як каже Олександр Загоруйко, така статистика правця і вакцинації спостерігається майже по всій Україні, але ця статистика може змінитися. Тому що там, де війна — є пораненні, і в тих ситуаціях, де ці поранення отримані, може бути бруд і бактерії правця, які з цим брудом можуть потрапити до рани. При цьому обробка рани антисептиками не може знешкодити бактерії.
— Є таке поняття, як рановий правець, і він під час бойових дій, воєнних конфліктів, і за нашу історію, і за історію світову — тільки збільшувався, — говорить Олександр Загоруйко. — Тому зараз і говорять про необхідність вакцинації, особливо дорослого населення, тому що на війни зараз дорослі.
Не лише через рану
В медичних довідниках перелічені способи потрапляння бактерії Clostridium tetani до людського організму. Зокрема можна інфікуватися при: потраплянні бруду в рану або поріз, внаслідок укусу тварини чи травмування гострими предметами, уламками деревини. А от від людини до людини це захворювання не передається.
Втім, за словами лікарки Вікторії П’єц, інфікуватися правцем можна не лише при вищеперерахованих ситуаціях.
— Правець може потрапити до організму людини, наприклад, при пологах не у стаціонарі, а ще при відмороженнях чи опіках, — говорить лікарка. — Єдиний спосіб захиститися, кожні 10 років вакцинуватися вакциною АДП-М. Імунітет після захворювання не формується і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли і навіть якщо ви пропустили щеплення.
Читайте також:
На Вінниччині цьогоріч виявили уже другий випадок ботулізму. Що це за хвороба та як вберегтися
Як витримати літню спеку: поради від МОЗ на випадок екстремально високих температур
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👉 https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6