Симптоми гепатиту: як розпізнати небезпеку вчасно? (Новини компаній)

Симптоми гепатиту: як розпізнати небезпеку вчасно? (Новини компаній)

Чи знаєте ви, наскільки поширеними та небезпечними є вірусні гепатити? Сьогодні разом з медичною лабораторією ДІЛА спробуємо розібратись, що це за захворювання, як його діагностують та чи можливо вилікувати.

Зміст

Що таке гепатит?

Гепатит - це  захворювання печінки, яке має запальний характер і, зазвичай, вірусне походження. Спричинити хворобу можуть, також, токсичні речовини у вигляді алкоголю та наркотичних препаратів. 

У даний час виділяють 9 типів первинних гепатотропних вірусів (А, В, С, D, Е, F, G, TTV, SEN) і безліч генотипів (підтипів). Гепатити мають схожу клінічну картину, але розрізняються причинами їх виникнення, шляхами інфікування, патологічними змінами в організмі та прогнозом для хворого.  Гепатит B і C - два основні типи, які  є причиною 96% усіх випадків смерті від вірусних гепатитів. За даними ВООЗ близько 325 млн людей у світі живуть із хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту B або C.

Наскільки поширеним є гепатит в Україні? 

За оцінкою експертів ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», вірусним гепатитом C в Україні інфіковано близько 5% населення, зокрема 3,6% мають хронічну форму. Це майже 1,5 млн людей. Водночас на обліку перебуває лише 82 000 пацієнтів, що мають хронічний гепатит С, отже більшість не знає про свій статус. Що стосується гепатиту В, то за оціночними даними вірусом інфіковано 1,5% українців, тобто це близько 632 298 осіб.

Як відбувається інфікування і як захиститися від гепатитів?

“Перш за все, нагадаємо що клітини печінки називаються гепатоцитами. Вони відповідають за те, що продукують жовч, а також впливають на переробку токсинів і небажаних речовин, які потрапляють в організм людини. Якщо вірус потрапляє в організм, нормальне функціонування печінки порушується, гепатоцити гинуть, і через це утворюються ділянки з фіброзом”, - розповідає Юрій Бочаров, фахівець з інфектології медичної лабораторії  ДІЛА.  

Далі є два варіанти розвитку подій: або організм швидко впорається з вірусом і клітини відновляться, або ж розвинеться хронічне запалення, яке в подальшому призведе до цирозу чи печінкової недостатності.

Гепатит B може передаватися різними шляхами: під час пологів від матері до дитини; через незахищені статеві контакти; під час медичних або інших процедур, які пов'язані з контактом з кров'ю, таких як татуювання, пірсинг і т.д; внаслідок використання нестерильного ін'єкційного обладнання при вживанні наркотиків.

Найбільш ефективним способом запобігання інфікування гепатитом B є вакцинація. Важливо зауважити, що вірус гепатиту B не передається через столові прибори, годування груддю, обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, користування громадськими басейнами або іншими подібними об'єктами.

Щодо гепатиту C (HCV), то він теж передається через контакт з інфікованою кров'ю або іншими біологічними рідинами інфікованої людини. Найбільш поширеними шляхами зараження є:

 • Небезпечні медичні та інші процедури, що включають контакт з кров'ю, такі як татуювання, пірсинг і т.д.
 • Використання нестерилізованих побутових або професійних інструментів після інфікованих осіб, таких як зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо.
 • Під час переливання крові та її компонентів.

Існує також можливість передачі інфекції через незахищений статевий контакт, але це відбувається значно рідше. Крім того, гепатит С може бути переданий від матері до дитини. На жаль, вакцини проти гепатиту C на даний момент не існує.

“Зазвичай, ускладнення при  гепатиті  проявляються поступово, проте вірус одразу вражає печінку. Гепатоцити, які уражаються, починають відмирати або ж пошкоджуватися. Після цього вони з часом остаточно відмирають. А оскільки печінка не може впоратися зі своїми функціями, то у кровотік починають потрапляти токсини. Якщо імунна система не знищує вірус, то розвивається хронічний гепатит”, - додає експерт медичної лабораторії.

Якими є симптоми гепатиту?

Важливо пам’ятати, що особливістю цієї хвороби є дуже тривалий інкубаційний період, до того ж симптоми проявляються не одразу. Якщо говорити загалом про ознаки гепатиту, то найчастішими симптомами є:

 • Швидка втома та слабкість;
 • Апатія і постійна роздратованість;
 • Різноманітні розлади шлунково-кишкового тракту, зокрема блювота, нудота, біль у животі чи діарея;
 • Сеча темніша, аніж зазвичайно;
 • Знебарвлений кал;
 • Шкіра і слизові оболонки пожовтілі;
 • Підвищена температура.

Окрім того, кожен із типів гепатиту має свої ознаки. Серед найпоширеніших та небезпечних є гепатити B і C. Гепатит B після 30-180 днів інфікування (інкубаційний період) може проявляти вище перелічені симптоми. Слід зазначити, що існують форми захворювання без виражених проявів, в тому числі без жовтяниці.

Більш підступним є гепатит типу C. Практично у 80%  перебіг хронічної форми хвороби роками абсолютно безсимптомний. Проте, можуть бути і певні особливі ознаки, як от втрата апетиту, підвищена втомлюваність.  

Як виявити та вилікувати гепатит?

 Перш за все, вакцинація є основним шляхом боротьби та попередження вірусного гепатиту. Від вірусу типу В діткам роблять щеплення у перший же день життя. Далі всі щеплення робляться згідно з календарем, який створило МОЗ України. Вакцина, звісно ж, доступна і дорослим.

Щоб вилікувати гепатит В, потрібно постійно перебувати під наглядом лікарів. При лікуванні потрібно підтримувати водний баланс, а також проводити прийом імунних препаратів. Нажаль, гепатит В не вилікується до повного знищення вірусу. Проте, якщо лікуватися впродовж життя, то можна запобігти цирозу та онкологічним захворюванням.

Вакцинопрофілактики гепатита С немає. Однак, розроблена методика його ефективного лікування. Термін лікування  пацієнтів, які мають хронічний перебіг, триває впродовж 12-24 тижнів. У світі існує близько 8 схем лікування, що зареєстровані з різними противірусними препаратами. У близько 90% випадках гепатит С можна вилікувати повністю, якщо вчасно розпочати лікування.

Водночас, дієта є обов’язковою частиною процесу терапії. Тут діє принцип, який знижує навантаження на печінку та шлунково-кишковий тракт. Перш за все, важливо харчуватися кожні 3-4 години, тобто це 4-6 прийомів їжі за добу. Виключається також будь-яка їжа на ніч. За добу калорії не повинні перевищувати 3000. Їжу бажано вживати лише теплою, а також з раціону варто виключити копчене і гостре та відмовитися від алкоголю.

Дослідження в лабораторії ДІЛА

Для діагностики гепатиту B та C використовуються різні лабораторні дослідження. Наприклад, для первинного визначення ознак гепатиту B зазвичай використовуються тести на наявність HBsAg, а для гепатиту C - тест на антитіла до HCV. При подальшій діагностиці використовують PCR-тестування, яке, також, визначає вірусне навантаження. Такі дослідження роблять у медичній лабораторії ДІЛА.

Дослідження проводяться шляхом забору венозної крові. Лікарями рекомендується  час від часу робити профілактичні дослідження, щоб точно і вчасно з’ясувати свій стан. Щоб виявити захворювання ще на ранніх термінах (а це, зазвичай, після 4 тижня зараження), потрібно пройти спеціальний діагностичний комплекс, який виявляє вірус.

Результати досліджень гепатиту типу В дозволяють виявити хворобу ще в інкубаційному періоді; переконатися у відсутності вірусу на момент дослідження; виявити ознаки хронізації хвороби; виключити псевдонегативні результати після попередніх досліджень; виявити факт інфікування мутантними формами і т.д. Пройти обстеження радять тим, хто:

 • отримували косметологічні процедури, під час яких відбувається контакт з кров’ю;
 • перебуваєте на гемодіалізі та/або часто отримуєте переливання крові (чи її компонентів);
 • маєте або мали статеві стосунки з особою, у якої діагностовано вірус гепатиту В;
 • робили собі татуювання або пірсинг;
 • працівник сфери охорони здоров’я або іншої сфери, який потенційно контактує з кров’ю;
 • проживаєте з особою, у якої діагностовано вірус гепатиту В
 • перебували у країнах з високим рівнем поширеності вірусу гепатиту В;
 • живете з ВІЛ або/та вірусом гепатиту С чи маєте хронічні захворювання печінки;
 • вживали або вживаєте наркотики ін’єкційно.

Результати досліджень гепатиту типу С дозволяють оцінити, чи є інфікування вірусом, визначити активність збудника ВГС, виявити ознаки переходу хвороби в хронічну форму; Дослідження, також, встановлюють можливість інфікування новонародженого малятка під час пологів від матері. Дослідження рекомендовано пройти. якщо ви:

 • отримували косметологічні процедури, під час яких відбувається контакт з кров’ю;
 • перебуваєте на гемодіалізі та/або часто отримуєте переливання крові (чи її компонентів);
 • маєте або мали статеві стосунки з особою, у якої діагностовано вірус гепатиту С;
 • робили собі татуювання або пірсинг тощо;
 • працівник сфери охорони здоров’я або працівник іншої сфери, який потенційно контактує з кров’ю;
 • перебували в закладах позбавлення волі;
 • живете з ВІЛ або/та вірусом гепатиту В;
 • отримували медичну допомогу в країнах з високим рівнем поширеності вірусу гепатиту С;
 • маєте підвищену активність АЛТ або хронічні захворювання печінки;
 • вживали або вживаєте наркотики ін’єкційно.

Заходи з профілактики 

Профілактика поширенню вірусів гепатиту B та С включає рекомендації:

 • Уникайте контактів з кров'ю та іншими біологічними рідинами інших осіб.
 • Обирайте пероральні ліки замість ін'єкцій, де це можливо.
 • Використовуйте презервативи для запобігання незахищених статевих контактів.
 • Ніколи не діліться особистими предметами, такими як бритви, зубні щітки, манікюрні ножиці тощо.
 • Користуйтеся лише стерилізованими інструментами для пірсингу і татуювання.
 • Якщо у вагітної жінки виявлено гепатити B, С вона повинна звернутися до лікаря для консультації щодо запобігання передачі вірусу дитині.

keyboard_arrow_up