Лікарні почали отримувати кошти новим шляхом через Національну службу здоров’я України (НСЗУ). Кошти згідно з договорами, які були підписані з комунальними та приватними клініками. Усього є 27 пакетів — від первинної допомоги до реабілітації. Кожна лікарня могла подати свої пропозиції на будь-який пакет, вимогам якого вона відповідала. І тут вже рішення було за керівником та власником лікарні — відповідаємо чи ні.
Згідно з даними НЗСУ у Вінницькій області є 63 спеціалізованих медичних заклади та один медзаклад, який надає екстрену медичну допомогу. Відповідно у Вінниці мова йде про 22 медзаклади.
На сьогодні ці лікарні отримали від НЗСУ кошти за програмою медичних гарантій — це перелік спеціалізованих медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Щоб скористатися цією програмою, пацієнту необхідне направлення від лікаря первинки (спочатку потрібно укласти декларацію) або лікуючого лікаря. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога та нарколога. Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному і незалежно від наявності декларації.
Проаналізували дані Нацслужби здоров’я про грошові надходження і ось що маємо.
За словами медичного директора лікарні швидкої допомоги Богдана Трохименка, програма медичних гарантій, це краще, ніж нічого, хоча тарифи за медичні послуги не відповідають сьогоденню.
— Вартість послуг не залежала, ані від наших потреб, ані від бажання НСЗУ, — говорить медичний директор. – Згідно з законом був прийнятий бюджет на підставі 2018 року (від 2019 року він відрізнявся буквально на одну мінімальну зарплату), тобто була обмежена сума, яку розподілили на пакети медичних послуг. І їх просто не могли порахувати якось інакше (потрібно міняти бюджет).
Богдан Трохименко каже, це все одно, що взяти 100 гривень і розподілити їх між десятьма людьми по 50 грн. Це неможливо.
— Зараз на лікарню виділили певні кошти (хоча стовідсотково лише на лікування інсультів), на скільки їх вистачить, невідомо. І, звісно, що все необхідне забезпечити не вийде, — каже лікар. — А враховуючи, що згодом за субвенцією ми будемо отримувати певний відсоток, а решту лише за послугу, надану пацієнту – то взагалі прогнозувати важко. Простий приклад, є національний перелік ліків, там є необхідні препарати, але не враховані шприци, бинти, марлі, рентгенівська плівка і тому подібні медичні вироби, які скоріш за все доведеться купувати пацієнтам за власний рахунок.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер