Пацієнт має гарантоване право обирати де лікуватись, і в кого.
Це передбачено Основами законодавства України про охорону здоров’я.
Але є певні але, зокрема «Маршрут пацієнта», який може конфліктувати з бажанням пацієнта.
Що це і як працює?
А ще може статися ситуація, коли через той самий «маршрут» бригаді швидкої нарікають в обмежені прав пацієнта. Про це був пост на сторінці лікарні швидкої допомоги. І ситуація наступна: пацієнтка обурена, її родичі обурені, медзаклад не має пацієнта, бригада швидкої має наказ про доставку хворих в певні лікарні.
Спробували розібратися в ситуації за допомогою директорки обласного департаменту охорони здоров’я Ольги Задорожної, тим паче її ім’я згадується в дописі. І дізнатися, як працює «Маршрут пацієнта».
Відео дня
Все можна перевірити
За словами Ольги Задорожної, директорки обласного департаменту охорони здоров’я, кожен виклик по екстреній медичній допомозі фіксується, аудіозапис виклику зберігається протягом 5-ти років. А щоб проаналізувати конкретний випадок описаний в дописі потрібні дані пацієнта….
— Тим не менш, будь який випадок можна підняти і подивитися: як формувався виклик, які були дії бригади, які маршрути пропонував старший лікар, які були рекомендації, і чи приняв той чи інший заклад цей виклик, якщо не приняв то до цього закладу вживаються певні заходи, — говорить директорка департаменту. — Але пацієнт екстреної медичної допомоги — не може вказувати в яку лікарню його везти. Лише в плановому порядку пацієнт може обирати лікаря первинного рівня, спеціалізованої допомоги, третинного рівня — будь ласка ніхто вам не забороняє. Але коли питання життя і смерті — пацієнт не обирає.
Маршрути екстренки чітко виписані
— Давайте будемо говорити чесно і відверто — швидка допомога не таксі, типу викликали і: «Я хочу на жд вокзал через 5 хвилин без пробок і бажано поменше світлофорів», так це не працює,— говорить Ольга Задорожна. — Екстрена медична допомога має чіткі маршрути, які відпрацьовані не тільки по тому, як законтрактовані заклади, а і по наявності кадрового ресурсу, роботи 24/7 — на приймальному відділенні, в реанімації, в певному профільному відділенні. Якщо говорити про інсультні маршрути, то в місті Вінниця ми завжди відпрацьовуємо їх спільно з міським департаментом охорони здоров’я, обговорюємо з головними лікарями. Але це не означає що маршрут сталий — можуть трапитися будь які ситуації: перезавантаження лікарні, або зламалася апаратура в лікарні… І тоді маршрут можна тимчасово змінювати. Але цей маршрут лягає в основу того, як НСЗУ оплачує виклики, що обслуговує екстрена медична допомога. Він формується на рівні обласного департаменту охорони здоров’я і направляється НСЗУ. І якщо він не виконаний, і екстрена медична допомога привезла пацієнта не в профільний заклад, який не готовий до надання такої допомоги, у якого відсутній достатній кадровий ресурс…, екстреній медичній допомозі такий виклик не фінансується.
Мало того, цій лікарні, яка взяла такого непрофільного пацієнта, за такий непрофільний випадок теж не буде проплати. Перших три дня буде фінансування, адже зрозуміло, що цього пацієнта потрібно вивести з гострого стану, але послідуюче фінансування у них буде скорочено. Тому що, цього пацієнта після стабілізації стану потрібно перевезти в профільну лікарню.
Три лікарні на місто
На сьогодні, в області є дев’ять лікарень, які законтрактовані на інсульти, в місті Вінниця — три такі лікарні.
— В нас є дані по кількості інсультів, по кількості таких пацієнтів на території Вінницької ТГ, тому спільно з міським департаментом було визначено, що міській ТГ допомога надається по територіальному принципу двома лікарнями, — говорить Ольга Задорожна. — Це лікарня швидкої допомоги і лікарня № 1, (яка традиційно надає допомогу інсультним пацієнтам, але нейрохірургічного пакету в них немає). Плюс, в нас є обласний надкластерний заклад спеціалізованої допомоги — це обласна лікарня ім. Ющенка. Цей заклад бере на себе не тільки частково жителів Вінниці, а ще райони.
Якщо, якась лікарня, протягом року спромоглась вийти на достатній рівень матеріально технічного забезпечення, посилення кадрового ресурса і може надавати інсультну допомогу, вона включається маршрут і контарктується НСЗУ.
— Інсультний пацієнт досить дороговартісний — один пацієнт обходиться в лікуванні від 40 до 100 тисяч грн і це фінансується державою, — говорить директорка департаменту. — Кожен пацієнт має розуміти що все для них має бути безкоштовно, і тому відмова що їх завезли не в ту лікарню — нонсенс.
Ми завжди розбираємо ці випадки на рівні департаменту і на рівні МОЗ. Але міжнародна медична практика говорить що від 1 до 5 відсотків пацієнтів можуть потрапити в непрофільну лікарню в різний ситуаціях: пацієнт важкий і везеться до найближчого закладу для стабілізації стану, якщо пацієнта привезли родичі, або це було самозвернення. Але після стабілізації стану такий пацієнт переводиться в профільний заклад.
«Маршрут пацієнта»
для надання екстреної та невідкладної медичної допомоги
(обрали лише медичні заклади, які знаходяться у Вінниці)
Хворі, які на момент виникнення ургентної патології перебувають в населених пунктах Вінницької області, транспортуються бригадами ЕМД до наступних закладів охороні здоров’я:
КНП «Вінницька обласна клінічна лікарня ім. Пирогова»
1. Пацієнти області
ТЕЛА (тромбоемболія легеневої артерії), травма магістральних судин
Діти області з інфекційною патологією старше 6 років, окрім зони обслуговування інших КНП Бершадської ОЛІЛ, Барської ЦРЛ, Могилів-Подільської ОЛІЛ
Стенозуючий ларинготрахеїт у дітей області, окрім Вінницької міської ТГ
Дитяче населення області до 6-ти річного віку.
КНП «Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. Ющенка»
1. Пацієнти області:
Суїцидальні спроби або наміри, в тому числі діти
Судоми різного походження, окрім стану відміни алкоголю з судомним синдромом (при відсутності чітких даних про недавнє припинення або зниження доз речовини після періодичного вживання цієї речовини звичайно протягом тривалого часу і/або у високих дозах).
Психічні розлади з гострими проявами.
Епілептичний статус, міастенічні кризи, гострий поліневрит Гійєнна-Барре та хворі з розсіяним склерозом в стадії важкого загострення.
За напрямком терапевтична патологія, в тому числі пульмонологічна патологія
3. Пацієнти правобережної частини Вінницька ТГ
Гострий мозковий інсульт
Транзиторні ішемічні атаки
КНП «Вінницька міська клінічна лікарня № 3»
Пацієнти лівобережжя Вінницької ТГ, Вороновицької, Лука-Мелешківської, Турбівської ТГ за напрямком терапевтична патологія, в тому числі пульмонологічна патологія
КНП «Вінницька міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги»
1. Пацієнти лівобережної частини Вінницької ТГ
Гострий мозковий інсульт
Транзиторні ішемічні атаки
2. Пацієнти Вінницької ТГ
З підозрою на геморагічний інсульт
3. Пацієнти Вінницької територіальної громади:
Переломи кісток, зі всіма видами ран
Гостра нейрохірургічна патологія
Політравма та електротравма
Пошкодження щелепно-лицевої ділянки
Забої грудної клітки та переломи без ускладнень
Укуси тваринами, комахами та зміями
Відмороження, переохолодження
Патологія вуха, горла, носа у дорослих
Гостра урологічна патологія
Гостра хірургічна патологія черевної порожнини у дорослих
Вагітні жінки з політравмою
Гнійна патологія різної етіології
Реанімовані на догоспітальному етапі хворі без встановленого діагнозу гострий коронарний синдром
Отруєння медикаментами, наркотичними психоактивними, хімічними речовинами та сурогатами алкоголю
КНП «Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 1»
Екстрена гінекологічна допомога пацієнткам району обслуговування жіночої консультації ВМКПБ № 1.
Вагітні, роділлі в терміні вагітності 34 і більше тижнів та породіллі району обслуговування жіночої консультації ВМКПБ № 1.
Вагітні з терміном вагітності до 22-х тижнів з ГРВІ, грипом, пневмонією та їх ускладненнями з району обслуговування жіночої консультації ВМКПБ № 1.
Вагітні з терміном вагітності більше 22-х тижнів з ГРВІ, грипом, пневмонією та їх ускладненнями з району обслуговування жіночої консультації ВМКПБ № 1.
Вагітні з висококонтагіозними інфекціями (краснуха, скарлатина, вітряна віспа та інші, а також туберкульоз (активна форма) з району обслуговування жіночої консультації ВМКПБ № 1.
Вагітні, роділлі, породіллі з вірусним гепатитом, ВІЛ-інфекцією, сифілісом з району обслуговування жіночою консультацією ВМКПБ № 1.
Вагітні, роділлі, породіллі з туберкульозом та сифілісом, які знаходяться на стаціонарному лікуванні у відповідних закладах охорони здоров’я, незалежно від місця проживання, доставляються у ВМКПБ № 1 бригадами ЕМД лише у випадку, коли жінка перебуває у стані, що потребує термінової госпіталізації та обов’язкового медичного супроводу.
Масивна вагінальна кровотеча незалежно від терміну гестації — найближчий пологодопоміжний заклад.
КНП «Вінницька міська клінічна лікарня «Центр матері і дитини»
1. Дитяче населення Вінницької міської територіальної громади:
Екстрена допомога дітям з гострою соматичною патологією
Судомні стани з підозрою на інфекційне захворювання
Стенозуючий ларинготрахеїт
Отруєння алкогольної етіології
Алергічні реакції у дітей
Отруєння будь якої етіології
2. Дитяче населення Вінницького району:
Гінекологічна патологія у пацієнток дитячого та підліткового віку — гінекологічне відділення № 1 ЦМтаД — сул. Синьоводська,142
3. Пацієнтки Вінницької міської територіальної громади:
Септична гінекологічна патологія, в тому числі післяпологові ускладнення, крім гнійно-септичних ускладнень після операції кесарського розтину — в гінекологічне відділення № 2 ЦМтаД — вул. Замостянська,18.
Прееклампсія важкого ступеню в терміні 22–34 тижні, передчасний розрив плодових оболонок у терміні 22–34 тижні — вул. Синьоводська, 142.
Масивна вагінальна кровотеча незалежно від терміну гестації — найближчий пологодопоміжний заклад.
4. Екстрена гінекологічна допомога:
Пацієнткам району обслуговування жіночої консультації № 1 ЦМтаД надається в гінекологічному відділенні № 1 ЦМтаД — вул. Синьоводська, 142.
Пацієнткам району обслуговування жіночої № 2 ЦМтаД надається в гінекологічному відділенні № 2 ЦМтаД — вул. Замостянська, 18.
Вагітні, роділлі в терміні вагітності до 22-х тижнів з ГРВІ, грипом, пневмонією та їх ускладненнями — гінекологічне відділення № 2 ЦМтаД, вул. Замостянська, 18.
Вагітні з терміном вагітності більше 22-х тижнів з ГРВІ, грипом, пневмонією та їх ускладненнями — вул. Синьоводська, 142.
Вагітні з висококонтагіозними інфекціями (краснуха, скарлатина, вітряна віспа та інші, а також туберкульоз (активна форма)) — вул. Синьоводська, 142.
Вагітні, роділлі, породіллі з туберкульозом та сифілісом, які знаходяться на стаціонарному лікуванні у відповідних закладах охорони здоров’я, незалежно від місця проживання, доставляються у ЦМтаД бригадами ЕМД лише у випадку, коли жінка перебуває у стані, що потребує термінової госпіталізації та обов’язкового медичного супроводу.
КНП «Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево судинної допомоги»
Або Задорожна, або автор щось недоговорили. Про ту ж лікарню № 1, яка виявляється досі не має нейрохірургічного пакету, але куди госпіталізують чомусь інсультників. Спеціально для п. Задорожної - пацієнтка, з якої і почалась ця розмова, і яку відмовились госпіталізувати в лікарню швидкої, - померла через два дні й вже похована. Отакий у вас "маршрут"
Рита Маргарита
Про яку безкоштовну допомогу інсультним хворим йде мова, лише переступаєш поріг закладу у віконечку зразу плати, за ,простий аналіз крові плати, за рентген плати, за КТ плати, і, звичайно, список ліків... Ось так ми попали по швидкій
Юрий ПархомчукreplyРита Маргарита
Лікарню відразу називайте
Vitalij Vitalij
Хто дасть відповідь,чому порушується наказ МОЗ України 700,про склад бригад емд!???
Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👉 https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6