Перша допомога під час зовнішньої кровотечі. Що робити до приїзду медиків?

Перша допомога під час зовнішньої кровотечі. Що робити до приїзду медиків?
  • Як допомогти собі чи людині поруч у разі поранення, травми, отруєння, інших зовнішніх впливів? 
  • План дій на такі випадки краще мати завчасно. Тому розповідаємо для вас поради від медиків.

Поради надала команда проєкту «‎Твій сімейний лікар». Медики розпочинають серію публікацій із порадами й інструкціями, що робити у критичних ситуаціях до приїзду медиків. 

Швидка допомога у разі зовнішньої кровотечі

«Людина з масивною кровотечею з кінцівки може загинути за 3 хвилини, тому потрібно діяти швидко. Та перш ніж допомагати, переконайтесь, що ви в безпеці.  Якщо в рані постраждалої людини знаходиться сторонній предмет, не намагайтесь його витягнути. Це може погіршити стан. Також не створюйте тиск на сторонній предмет — це теж може нашкодити», — пояснюють медики. 

Варто розрізняти критичну та некритичну кровотечу. Від цього залежать ваші наступні дії.

Відео дня

Ознаки критичної кровотечі: 

Звертайте увагу на обсяги втрати крові. Некритична кровотеча не має жодної з перерахованих ознак. За словами фахівців, для зупинки будь-якої кровотечі, за можливості, використовуйте чистий матеріал. Чудовий варіант — одягнути рукавички. 

«Для захисту також можете використати целофанові пакети. Важливо, щоб ви уникали контакту з кров’ю іншої людини, адже вона може містити інфекцію», — попереджають лікарі. 

Існує кілька методів, як зупинити кровотечу. Як пояснюють спеціалісти проєкту, будь-яка кровотеча зупиняється методом тиску:

Наступний метод тампонада (пакування).

Це щільне набивання рани спеціальними чи звичайними бинтами або тканиною. 

«У жодному разі не можна тампонувати: голову, грудну клітку, живіт та пах. Найкращі засоби: спеціальні бинти для тампонади чи кровоспинний (гемостатичний) бинт», — кажуть медики. 

Третій метод — використати джгут-турнікет

Як дізнаємося з порад медиків, джгут накладається лише у випадках, якщо попередні способи не допомогли або ви маєте справу з кількома постраждалими й рук для зупинки кровотечі не вистачає. 

Важливі деталі: 

  • Джгут накладається виключно на кінцівки.
  • Якщо ви не можете зрозуміти, звідки тече кров, або не бачите рану, накладайте джгут максимально високо на кінцівку.
  • Джгут-турнікет можна безпечно тримати на верхній або нижній кінцівці не довше однієї-двох годин. Інакше можливі ускладнення.

«Якщо у вас немає джгута-турнікета, можете використати підручні матеріали, але за таким самим принципом. Наприклад, візьміть будь-яку тканину (футболку, рушник тощо), зробіть один вузол і міцно затягніть тканину, зробіть другий вузол, вкладіть у нього палицю (пляшку, чохол від окулярів — будь-що, чим можна закрутити тканину) та крутіть до зупинки кровотечі», — кажуть лікарі проєкту. 

Читайте також:

«Можливо, доведеться евакуйовуватися» — вінницькі науковці пояснюють, що може бути у разі хімічної атаки

Корисно в умовах війни. МОЗ дали рекомендації про самостійне знезараження води

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up