Що і де потрібно досліджувати, якщо ви шукаєте в дитини глисти, розповідає лікар

Що і де потрібно досліджувати, якщо ви шукаєте в дитини глисти, розповідає лікар
  • Багато хвороб в дитячому і дорослому віці, мають об’єктивні проблеми з діагностикою та лікуванням.
  • Щоб їх, хоч якось вирішити, на допомогу приходять глисти — на цих малих і не дуже паразитів, списують всі гріхи.
  • Як це зробити правильно, розповідає інфекціоніст.

— Атопічний дерматит, транзиторні тики (кахикання), поганий апетит, періодичні болі в животі, випадіння волосся…. Одним словом, якщо взяти будь який хворобливий стан дитини, трішки складніший за банальні двотижневі соплі — це може конкретно виснажити, всіх, — говорить інфекціоніст Євген Щербина. — Тож не дивно, коли після тривало і безнадійного скитання від одного лікаря до іншого, рано чи пізно у батьків (або у чергового лікаря) виникне фантастична ідея — а чи не пошукати нам глистів.

За словами інфекціоніста, біда не стільки в тому, що бідні глисти не винуваті в тому, що дитина має проблеми, наприклад, зі шкірою. Біда в тому, що глисти звинувачують у всіх можливих бідах і нещадно з ними воюють навіть тоді, коли вони просто фізично відсутні в організмі.

Тупиковий шлях пацієнта

— Частіше за все, це відбувається так: мама звертається до лікаря з конкретною проблемою у дитини, нехай це буде «гусяча шкіра» — прояви фолікулярного кератозу на щоках і руках, — розповідає інфекціоніст. — Лікар після огляду робить невтішний вердикт: «На герпеси здавали, на токсоплазмоз здавали, карти Таро розкидували — нічого нема. Залишилось одне — глисти». І щоб їх знайти, нам треба відразу здавати кров, бо в калі їх не побачать.

Відео дня

Звісно, мама йде і здає дитині аналіз крові на IgG до широкого переліку паразитів. Тому що, напередодні вона перевірила слова лікаря в інтернеті. І дійсно, глисти треба шукати тільки по крові. Результат аналізу не здивував — позитивні IgG до аскарид, ехінококу і трихінели.

— Колеги, які в темі, дуже здивуються, звідки візьмуться одночасно дві доволі рідкі в нашій країні хвороби — ехінококоз та трихінельоз, та ще й з аскаридозом зверху, — каже лікар. — А відповідь дуже проста: аналіз крові на IgG до паразитів дуже часто дає хибнопозитивні результати.

Тобто в організмі немає насправді ніяких ехінококів чи трихінел, а просто тест-система помилково сплутала антитіла до якихось інших збудників, (тому що ,безліч інших вірусів часто мають схожу структуру з антитілами паразитів), і видала позитивний результат.

При тому, що ніяких інших ознак цих хвороб навіть і близько немає. І замість того, щоб відвести дитину в іншу лабораторію, перездати аналіз, і побачити скоріш за все негативний результат, її починають давати доволі агресивне і не потрібне лікування.

Не треба так робити

— Якщо ви хочете перевірити чи має дитина глисти, здавайте відповідні аналізи на ті паразити, які фізично зустрічаються в Україні, — розповідає Євген Щербина. — Частіше за все з кишкових паразитів у нас можна зустріти: аскариди, лямблії та гострики.

Для перших двох видів паразитів (аскарида, лямблії) потрібно здавати аналіз калу на яйця глистів та цисти найпростіших. І робити це варто три рази з будь яким інтервалом. А на гострики потрібно два рази зробити зішкріб з перинатальних складок на ентеробіоз.

Набагато рідше можна зустріти позакишкових паразитів, які живуть не в кишківнику (і їх відповідно неможливо знайти в калі), а в інших органах. Основний такий паразит, що зустрічається на території України — токсокари. Для них використовують аналіз крові на антитіла, адже інших варіантів немає.

— Але ніколи не використовуйте аналіз крові для виявлення антитіл до аскарид та лямблій, — каже лікар. — Цей аналіз часто дає хибнопозитивний результат. Та головне, що цей аналіз не дасть відповідь на запитання, коли саме дитина контактувала з цими паразитами — можливо це було місяць тому, а можливо два роки тому, і цих паразитів вже давно немає в організмі.

Тож пам’ятаємо…

— Кишкових паразитів ми шукаємо в першу чергу в калі, — каже інфекціоніст. — Якщо є підозра на аскаридоз, але в калі нічого не виявили за допомогою трьох-кратної мікроскопії (тричі зданий аналіз калу з довільним інтервалом, — авт.), значить там просто нічого немає.

І це означає, що батькам потрібно пошукати інші причини тривалих болів в животі та поганого апетиту у дитини. Якщо ж глисти знайшли, варто запам’ятати наступне — не існує універсальної таблетки від усіх глистів. А чи лікувати всіх членів сім’ї, якщо в дитини знайшли глисти — залежить від типу знайдених паразитів.

— Якщо ми говоримо про гострики (ентеробіоз), тоді потрібно пролікувати всіх людей в сім’ї, треба також провести ретельне прибирання в оселі. От котів, собак, і іншу живність можна не чіпати, — каже лікар. — Якщо ж мова про діагностований аскаридоз, тут потрібно лікувати лише хворого, всіх інших не треба.

 

Читайте також: 

Готуємось до школи — здаємо аналізи, женемо глисти, беремо довідку 086

Як допомогти своїй дитині впоратись зі стресом під час війни? Поради психолога

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Новини Вінниці на 20хвилин

    Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👉 https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6

keyboard_arrow_up