Наступні кілька місяців буде сезон лептоспірозу — варто поберегись, особливо рибалкам

Наступні кілька місяців буде сезон лептоспірозу — варто поберегись, особливо рибалкам
  • Статистика лептоспірозу, за словами директора центру контролю і профілактики хвороб Ігоря Матковського, не така і вражаюча. Зокрема, за минулий рік зареєстрували всього 11 випадків.
  • Але одна людина померла. Тож смертність від цієї хвороби складає 30-35%, тобто кожен третій, хто захворів, може втратити життя.


 

Керівник центру зазначає, що поки сезону лептоспірозу немає. Він стартує в липні і продовжується впритул до листопада.

— Але вже одна людина в нас перехворіла, в неї вчасно діагностували, і пацієнт одужав, — каже Ігор Матковський. — Що цікаво — більшість захворілих — це чоловіки. Наприклад, з цих 11-ти випадків минулого року немає жодної жінки. І це якраз пов’язане з особливостями механізму зараження.

Відео дня

Джерело — інфіковані тварини

Від людини до людини інфікуватися на лептоспіроз неможливо. Бактерія лептоспіра — це специфічна бактерія, яка потрапляє із сечею, переважно гризунів, у водойми. Особливо добре це відбувається в стоячих водоймах.

— І головний шлях зараження людини — це водойми, — каже Ігор Матковський. — Купання, риболовля, розрубка риби з залишками зараженої сечі, сінокіс… Бактерії потрапляють через мікротріщини на шкірі. Звісно, якщо шкіра людини без пошкоджень, зараження не відбудеться, але мікротріщини є у будь-кого, особливо в сільській місцевості. Тож коли ми говоримо, що переважно хворіють на лептоспіроз чоловіки, то це тому що у водоймах переважно купаються саме чоловіки, і риболовля переважно чоловіча справа.

За словами директора центру, ці бактерії потрапляють також через слизову шлункового тракту. Тобто через споживання продуктів харчування.

— Сеча гризунів потрапляє на продукти, наприклад, до квашеної капусти, яка зберігається в бочках, або до свіжої капусти чи моркви, яка зберігається в погребах, або там де можуть бути гризуни, — каже Ігор Матковський. — Тож мишка гарно попісяла, воно все просякло, і якби ми не мили і не чистили ту моркву чи капусту, там в якісь тріщини все попало, і збудник залишився.

Ознаки хвороби

— Головні ознаки лептоспірозу такі, як і в будь-якої бактеріальної інфекції — головний біль, гарячка, біль у м’язах — це те, що має насторожувати лікарів першочергово, — говорить Ігор Матковський. — А ще почервоніння очей, діарея, висипання. І жовтяниця, яка сама по собі не дає температуру, але виникає через те, що уражається печінка. Також може бути ураження кровотворної системи — тому і жовтяниця може бути, як жовта, так і помаранчева.

Але крім цього, і це найнеприємніше, при лептоспірозі, крім ураження печінки, може бути ураження нирок, і тому гепатит, нефрит, ниркова недостатність може бути однією із головних причин смертності.

Інкубаційний період захворювання в середньому — тиждень, до 20 днів. Тому якщо після того, якщо є вище перераховані симптоми — гарячка, біль в м’язах і головний, діарея… варто звернутись до сімейного лікаря і сказати, що ви були на природі чи на риболовлі. Тоді в лікаря вже буде сигнальний прапорець, тому що сезон, і тому не виключене таке захворювання.

Лікування і профілактика

За словами Ігоря Матковського, при лептоспірозі існує протокол лікування. Це, звичайно, антибіотики і те, що може зменшити інтоксикацію лептоспірами або продуктами розпаду.

— А профілактика дуже проста: не вживати сиру воду, а за водоймища ми взагалі не говоримо, дуже уважно ставитися до того, як ми готуємо їжу на пікніках. Захищати джерела води та продукти харчування від гризунів, регулярно знищувати гризунів у житлових приміщеннях. Ну і звичайно — правила особистої гігієни, — розповідає директор центру контролю та профілактики хвороб. — І уникати купання у водоймах, особливо стоячих, але якщо вже дуже хочеться, то хоч не мати при цьому мікротріщин на шкірі, адже це ворота входу інфекції. Якщо пляж не обладнаний, не варто там купатися, краще шукати чисті входи в воду. Зарослі кущами береги — там мешкають і дуже комфортно себе почувають гризуни, і мова не лише про мишей, а і про водоплаваючих гризунів, відповідно, там може бути більша концентрація сечі.

Коротко про хворобу

Лептоспіроз — інфекційне захворювання, яке вражає людей і тварин. Бактерія Leptospira, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин. Лептоспіри зберігають життєздатність у природних водоймах від 7-ми до 30-ти днів, у вологому ґрунті від 3-х до 9-ти місяців, в харчових продуктах — декілька днів.

Влітку лептоспіри активізуються, і щоб підхопити їх, іноді досить торкнутися трави чи землі незахищеними руками (через дрібні ранки збудник легко потрапляє в організм), попити води з потічка чи навіть просто вмитися нею спекотного дня. Крім того збудники можуть проникати в організм через слизові оболонки не лише порожнини рота, а очей і носа. Саме тому лептоспірозом може закінчитися пікнік на природі, робота на городній ділянці, прибирання підвалів та купання у водоймах.

Проблема в тому, що хвороба на початку може нагадувати застуду, і люди лікуються на свій розсуд. Та для лептоспірозу характерний цей симптом — біль у м’язах, особливо литкових. Але остаточно визначитися з причиною нездужання уже в перші ж дні допоможе спеціальний аналіз крові.


Читайте також:

У Вінниці запровадять інноваційну методику лікування хворих з фантомним болем

Лікарі «Пироговки» видалили рідкісну злоякісну пухлину в молодої жінки

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (9)
  • Sergey Grey
    От як можна бути настільки тупими і безграмотними? 1 з 11, це не 30-35%, а 9%.
    Sergey Grey reply Sergey Grey
    Новини Вінниці  на 20хвилин а моя бурна реакція обумовлена тим, що Вас постійно тикають лицем в помилки в статтях, а Ви, замість виправлення, завжди спорите і виправдовуєтесь. Це виглядає ще гидкіше.
    Sergey Grey reply Sergey Grey
    Новини Вінниці  на 20хвилин "зареєстрували всього 11 випадків. Але ОДНА людина померла. Тож смертність від цієї хвороби СКЛАДАЄ 30-35%"
    Новини Вінниці на 20хвилин reply Sergey Grey
    Serhii Grey доброго дня, Сергію. Дякуємо, що так коректно вказали на те, що здалося вам помилкою. Тим не менш, за офіційними даними, під час епідемічних спалахів смертність від лептоспірозу може досягати 30-35% і навіть більше. МОЖЕ досягати. Не обов"язково досягає. Але саме така світова (не вінницька) статистика.
  • Sergey Grey
    От як можна бути настільки тупими і безграмотними? 1 з 11, це не 30-35%, а 9%.
  • Олег Каськов
    "Сеча гризунів потрапляє на продукти, наприклад, до квашеної капусти, яка зберігається в бочках"
    Схоже,цей "лікар" зовсім не має уяви,як зберігається квашена капуста в бочках...
  • Ник
    А нас до води може пускають?

keyboard_arrow_up