Ми перевірили. Щоб зробити щеплення від грипу, треба годину часу та 93 гривні

Ми перевірили. Щоб зробити щеплення від грипу, треба годину часу та 93 гривні
 • Як працює муніципальна програма «Стоп грип у Вінниці», перевірила на собі журналіст 20minut.ua.
 • Щоб зробити щеплення перед епідемією, витратила годину часу і лишень 93 гривні.
 • Чим вакцинують зараз та скільки кабінетів треба пройти — у репортажі з лікарні.

Більше 7 тисяч випадків захворювань на вірусні інфекції зареєстрували медики нашого регіону  за останній тиждень. Кажуть, що епідерм-порогу наше місто ще не перевищило. Першої хвилі епідемії грипу чекають в грудні. Тож зараз саме час вакцинуватися, бо стійкий імунітет до вірусу формується через 21 день після щеплення.

Знаючи, що у Вінниці діє муніципальна програма «Стоп грип», журналіст 20minut.ua вирішила перевірити, як зробити щеплення з 50-відсотковою знижкою. В поліклініці за місцем реєстрації, на Київській, сказали: для вакцинації від грипу не потрібна консультація «сімейного», треба іти в робочий час у лікарню на Замостянській (Центр первинної медико-санітарної допомоги №3).

Вранці наступного дня вирушаю туди. До цього уже знаю, що минулого тижня вінничан вакцинували від грипу препаратом корейського виробництва. Але знайомі говорять, нібито краща вакцина з Франції, і щоб зробити щеплення такою, треба замовляти через мережі аптек. І в інтернеті можна знайти пропозиції фармацевтичних компаній про попередній запис на «Ваксі грип» за у 300 гривень.

— Мій чоловій раніше працював у цій сфері й говорить, що французькі кращі медикаменти. Через ця я хочу замовити собі вакцину із Франції, — говорить вінничанка Вікторія.

Чи можна прийти в лікарню зі своїм, попередньо купленим в аптеці препаратом, і попросити зробити укол? Медики кажуть, що вони відмовляться призначати щеплення вакциною, яку їм принесли в руках . При неправильному зберіганні (транспортуванні), як говорить директор департаменту охорони здоров’я Олександр Шиш, препарат у кращому випадку втратить свої властивості.

Черги стали менші

Тож ідемо спершу до лікаря, який має дати дозвіл на щеплення. Спеціально для рішень по програмі «Стоп грип» виділили медпрацівників у кожному з п’яти Центрів первинної медико-санітарної допомоги. На вулиці Замостянській прийом перед вакцинацією проводять у кабінеті № 121 — з 10.00 до 18.00.

Журналіст прийшла раніше на півгодини, і тут вже були люди на щеплення. Мама з двома дітками.

— Максиму 4 роки, а Марії 8. Минулого року хворіла вся сім’я по колу, тому хочу зробити усім щеплення від грипу, щоб такого більше не було, — говорить Віталіна Шоха.

Жінка розповіла, що працює в аптеці. Питаємо її про французьку вакцину. Чи правда краще колоти таку?

— У мене на роботі французька тільки в п’ятницю прийшла. А тут кажуть, що корейська вакцина. Я питала знайомих — вона теж хороша, — говорить Віталіна Шоха. – Крім  людей з підвищеною чутливістю, це щеплення нормально переноситься. Буває тільки, що місце введення болюче, в’ялість невелика чи підвищення температури до 37 градусів. Але усі мої знайомі добре пройшли вакцинацію. Без реакцій.

Віталіна готувалася до сьогоднішнього дня і прийшла задовго до прийому. Каже, учора «пробивала» обстановку, і на початку 11-ї години вже застала більше 10-ти людей перед кабінетом.

10.00. Прийом мав вже початися, та в кабінеті тільки медсестра. Лікар з'явилась через хвилин 15. За цей час під кабінетом сформувалась черга з людей різного віку і мам з дітьми. Почався прийом. Віталіна з дітьми в кабінеті хвилин 20. Довго, бо їх аж троє до огляду.  

Автору статті довелося зайти до лікаря разом з групою жінок в білих халатах. То працівниці цієї ж лікарні зайшли за рецептами на вакцину від грипу.

— Всі здорові? — спитала їх молода лікарка, почула «так» і повірила колегам на слово.

А пацієнтку з вулиці спитала про самопочуття, чи з домашніх ніхто не хворіє зараз, послухала дихання, підсвітила горло ліхтариком у смартфоні. Ну і все — стала виписувати рецепти усім, хто був у кабінеті.

Огляд «символічний»

Верхня частина бланку рецепту з кількома печатками залишиться тут, а нижню — віддадуть на руки пацієнту. На рецепті лікар пише «Стоп грип», назву вакцини і підкреслює варіанти «з доплатою», «безкоштовно» чи «за повну вартість».

— Безкоштовно тільки діям-сиротам та інвалідам, — говорить лікарка. 

Паралельно з нею електронну форму заповнює медсестра. Вона перепитує, що писати медпрацівникам: «Придбана за 50%»?

— Ні-ні, «вакцинована по муніципальній програмі «Стоп грип», — говорить лікар.

Це значить, що купувати препарат для щеплення медики будуть теж за півціни. А повна вартість вакцини — 186 гривень. Назва «Ваксі грип» виробництва, як виявилося, усе-таки Франції. 

— Багато бажаючих зробити щеплення, якщо не рахувати ваших працівників? — питаю в оглядовому кабінеті.

— Багато. Я була в понеділок, то в районі 30-35 було людей, — відповіла лікарка.

— Вчора тільки зранку було 30 людей, навіть більше, — додає медсестра.  

— Тут ставите печать в реєстратурі. Потім отоварюєте у нас в аптеці і повернетеся сюди — ми дамо «огляд», — нарешті каже лікарка і дає рецепт на «Ваксі грип». 

А огляд — це бланк, на якому вам напишуть те, чого навіть не перевіряли. Мені, наприклад, не міряли пульс і нічого не пальпували. Але про це написали і діагноз поставили: практично здорова.

Поки сама не спитаєш…

Штампую рецепт на рецепції і несу його в аптеку лікарні. Там беруть 93 гривні та вручають чек. Із чеком про оплату і документом про огляд лікаря далі треба іти в кабінет для щеплень. У лікарні на Замостянській він на другому поверсі — №220.  

— З вакциною ніхто не носиться. Вона там в холодильнику, — сказала аптекарка, а на питання про шприц і рукавички для людини, яка зробить укол, відповіла, що не треба купувати.

Під кабінетом для щеплень людей немає. Тут у вас заберуть чек і лікарський висновок, попросять сісти на кушетку та високо закатати рукав. Вводити вакцину будуть у руку біля плеча. Препарат одразу у флаконі з голкою. Його у вас на очах дістануть з холодильника.

— А діткам так само колете? — питаю. 

— До трьох років — у ніжку, — відповідає медсестра. — Треба уводити глибоко в м’язи.

— Може бути реакція на це щеплення? — задаю питаю, бо самі працівники нічого не говорять.  

— Ні. Хіба синячок в місці уколу...

— Мочити можна?

— Сьогодні ні. А завтра вже можна буде...

З лікарні вийшла рівно об 11.00. Значить витратила на чекання і походи по трьох кабінетах рівно годину. Протягом дня — ніяких надмірних неприємностей від щеплення не відчула. Але є слабкий біль у місці уколу, коли руку напружити.  

— Я щеплення робила минулого тижня, — розповідає журналісту знайома чиновниця. — Теж за півціни. І так само вийшло приблизно за 100 гривень, хоча тоді вакцина була корейського виробника.

А сьогодні, 2 листопада, у лікарні висіло ось таке оголошення: 

Вакцини усім не вистачить?

Програма «Стоп грип» — суто вінницька. У рамках цієї програми за кошти з міського бюджету за пів вартості вакцинують від грипу тільки 10 тисяч вінничан. Тих, що звернуться першими у лікарні міста з таким бажанням.

Щороку з грипом потрапляють в стаціонари вінницьких лікарень майже дві тисячі дорослих і дітей. Під час епідемічного періоду позаторік у Вінниці померло 24 людини. А минулого року («Стоп грип» вже діяв) — смертей у Вінниці не було.

Також програма передбачає придбання швидких тест-систем для проведення дослідження на грип. З ними за 15 хвилин можна з’ясувати, чи людина хвора на грип і якого саме типу підхопила вірус. Цей тест дієвий у перші три дні захворювання.

Всесвітня організація охорони здоров'я: у сезоні 2016–2017 років в Україні циркулюватимуть штами грипу:

 • А/California/7/2009,
 • A/Hong Kong/4801/2014, 
 • B/Brisbane/60/2008.

МОЗ: заареєстровані та дозволені до застосування в Україні дві вакцини для профілактики грипу:

 •  Ваксі грип Спліт - вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, суспензія для ін’єкцій по 0,25 мл в попередньо заповнених шприцах з прикріпленою голкою; виробництва Санофі Пастер С.А., Франція, заявник Санофі Пастер С.А., Франція;
 •  ДжіСі Флю Вакцина для профілактики грипу (розщеплений віріон, інактивований), суспензія для ін’єкцій у попередньо наповнених шприцах по 0,5 мл та 0,25 мл, виробництва Грін Крос Корпорейшн, Корея, заявник М.Біотек Лтд, Велика Британія.


Де зробити щеплення?


В п’яти Центрах первинної медико-санітарної допомоги:

 

 • ЦПМСД №1: вул. Миколи Зерова, 13.
 • ЦПМСД №2: вул. Магістратська 44,
 • ЦПМСД №3: вул. Хмельницьке шосе, 96
 • ЦПМСД №4: вул. Замостянська, буд.18
 • ЦПМСД №5: вул. Замостянська, буд.49


Для кого грип особливо небезпечний?

Медичні групи ризику:

 • діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);
 • вагітні;
 • старші 65 років;
 • люди з надмірною вагою;
 • хворі на діабет; серцево-судинні захворювання або інші тяжкі хронічні захворювання.

Професійні групи ризику:

 • медичні працівники;
 • вчителі й вихователі;
 • продавці;
 • водії громадського транспорту;
 • усі, хто працює в багатолюдних місцях.


Якщо щеплення не робити?

1. Тримайте дистанцію.

Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.

2. Захворіли — лишайтеся вдома. 

Якщо можливо, то візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.

3. Мийте руки і частіше прибирайте.

Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі. Чистьте та дезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся.

4. Менше торкайтесь обличчя.

Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їхні шанси потрапити в організм.

5. Дотримуйтесь здорового режиму.

Висипайтеся, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та їжте поживну їжу.

 

Читайте також:

Вакцинація від грипу почалася 31 жовтня, але вакцин… нема

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (3)
 • Олексій

  До лампочки ці вакцини від мінливого грипу. Купіть собі фруктів на 300 грн.
 • З.А.Глядач

  "Більше 7 тисяч випадків захворювань на вірусні інфекції зареєстрували медики лікарень Вінницької області за останній тиждень"

  Вся проблема в тому,що теперішні "дохтури" не можуть(чи не хочуть?) відрізнити звичайну простуду від вірусної інфекції і "стрижуть всіх під один гребінець". Адже так простіше...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
15:12 Для безпеки та розвантаження перехрестя. В Академічному встановили світлофор photo_camera 14:58 Вибухівка і незаконна агітація. Про день виборів розповів головний поліцейський області 14:42 На Ямпільщині жінка проголосувала без паспорта. Поліція відкрила провадження play_circle_filled 14:25 Перша лікарня за добу приймає до 50 пацієнтів з коронавірусом Від читача 13:33 Правозахисник Палій подав заяву про злочин відносно ректора педуніверситету Лазаренко 14:00 Відновили роботу дільниць, які «замінували». Повідомлення були неправдиві photo_camera 13:41 Опитування від Зеленського. Вінничанин пошкодив скриньку та штовхнув волонтера 13:01 На Вінниччині «замінували» три дільниці. Виборців евакуювали 12:09 Понад 160 нових випадків. Дані про COVID-19 по Вінниці та районах 11:14 Важливе за вчора. Найцікавіші новини 24 жовтня, які ви могли пропустити 10:46 На виборчій дільниці стало зле чоловікові. Викликали «швидку» photo_camera 10:03 В акваматах у Вінниці тече джерельна і… водопровідна вода photo_camera stars 10:01 На Вінниччині тривають місцеві вибори 2020. Хроніка порушень (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) play_circle_filled photo_camera 09:26 Понад сотня летальних випадків за добу. Яка ситуація з COVID-19 в Україні та на Вінниччині? 08:16 Сьогодні вітаємо Тарасів та Макарів, а також автомобілістів. Історія й прикмети 25 жовтня play_circle_filled 21:01 На Шепеля просять облаштувати пішохідний перехід. ПЕТИЦІЯ 20:04 «Ковідні» вибори. Як проголосувати, щоб не наразити себе на небезпеку play_circle_filled photo_camera 19:00 ВІН І ВОНА: стосунки — це саме задоволення чи важка праця? stars 18:44 У парку «Дружби народів» вінничанин з ножем напав на хлопця та дівчину 18:18 «Ранок з Інтером»: чим небезпечна вирубка лісів в Україні? (Пресслужба «Інтер») play_circle_filled photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up