Лише одна консультація на день? Які медпослуги є безоплатними для пацієнтів у амбулаторних умовах

- Навіть під час війни українці мають право на безкоштовну медичну допомогу. Дізналися, які безкоштовні послуги передбачені цього року, бо за них платить держава. Чи скоротили кількість таких послуг?
У 2025 році НСЗУ деталізувала перелік безоплатних послуг для пацієнта в амбулаторних умовах. Тож цьогоріч за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» передбачено п’ять сервісів. Все це зробили для того, щоб пацієнти та лікарі чітко розуміли, які послуги оплачує держава.
У межах цього сервісу передбачені 40 класів (видів) послуг. Якщо пацієнту надали послуги декілька спеціалістів з різних класів, то всіх їх оплачує НСЗУ.
Консультації та лікування
У зв’язку з нововведеннями, люди почали хвилюватися, що за новими правилами нібито НСЗУ оплачуватимуть лише одну медичну послугу на день. Мовляв, якщо хтось планує зробити УЗД, електрокардіограму, ендоскопію, то з цього переліку лише одна послуга буде безкоштовною. За решту доведеться заплатити самому пацієнту або звернутися наступного дня. Проте, у відомстві цю інформацію спростували.
Наголосили, що кількість консультацій у різних вузьких спеціалістів протягом дня не обмежена. Але якщо пацієнт двічі або більше разів за день звернеться до одного й того ж кардіолога, НСЗУ оплатить лише одну таку консультацію.
«Тут передбачено надання допомоги вузькими спеціалістами: невропатолог, кардіолог, психолог і ряд інших фахівців, які проводять консультації. Їх можна отримати як в один день, так і в різні,— сказала Наталія Гусак. — Водночас ми не оплатимо дві послуги кардіолога одній і тій самій людині в один день.Не можна просто прийти й отримати направлення. Лікар має надати повністю консультацію, направити на дослідження та розшифрувати їхні результати».
Якщо пацієнту надали послуги декілька спеціалістів в межах різних видів, то ці послуги будуть оплачені.
Наприклад, якщо пацієнт має направлення на консультацію до лікаря-офтальмолога та направлення до лікаря-хірурга, то пацієнт може отримати консультації як в один день, так і в різні.
НСЗУ не обмежує отримання консультацій різних лікарів у часі та оплатить ці послуги.
Інструментальні та лабораторні обстеження
Цього року пацієнти зможуть скористатися п'ятьма різними видами інструментальних досліджень, зокрема:
- магнітно-резонансною томографією;
- комп’ютерною томографією;
- рентгенологічними дослідженнями;
- ультразвуковою діагностикою (УЗД) — в НСЗУ зазначили, що пацієнт може зробити УЗД кількох різних органів безоплатно. Для цього лікар внесе в ЕСОЗ відповідний код обстеження;
- клінічними інструментальними дослідженнями (ЕКГ, холтерівське дослідження, аудіометрія тощо).
Протягом одного дня пацієнт може пройти до 5-ти різних інструментальних обстежень, і всі вони будуть оплачені. Водночас НСЗУ оплачує лабораторні обстеження без обмежень у кількості на добу.
Наприклад, в один день пацієнту можуть зробити рентгенологічне обстеження, УЗД, КТ або МРТ і ще одне клінічне інструментальне обстеження, і ці послуги будуть оплачені.
«Побутує міф: якщо пацієнту треба декілька інструментальних досліджень, то ми оплатимо одне з двох. Насправді ні: ми оплатимо за всі послуги в рамках цього сервісу на день (і за КТ, і за МРТ, і УЗД), але ми не платимо за два УЗД вдень.Чому? Тому що бачили у системі, коли направлення «розбивали». Коли людині треба УЗД черевної порожнини, то його ділили на печінку, нирку, жовчний міхур», — розповіла глава НСЗУ Наталія Гусак.
Лабораторні обстеження НСЗУ оплачує без обмежень в кількості на добу.
Пацієнт може зробити УЗД кількох різних органів безоплатно. Для цього лікар внесе в ЕСОЗ відповідний код обстеження, який включатиме УЗД кількох органів або систем, наприклад обстеження органів травлення та сечостатевої системи.
Процедури
У 2025 році передбачено 10 класів сервісу «Процедури». Це передбачає, що в один день пацієнту може бути виконано до десяти процедур, по одній із кожного класу.
Наприклад, в один день одному пацієнту може бути виконано бронхоскопію під анестезією, перев’язку рани та внутрішньовенну ін’єкцію, то НСЗУ оплатить ці чотири послуги медзакладу.
Слід зазначити, що обмеження послуг за кожним класом кожного сервісу не стосується дітей.
Ургентні (невідкладні) стани без госпіталізації
Якщо пацієнт потрапляє в медзаклад і йому надається допомога без госпіталізації під час перебування в приймальному відділенні або відділенні екстреної та невідкладної допомоги або цілодобовому травматологічному пункті, то НСЗУ оплатить таку послугу.
Профілактичні огляди
Один раз на рік пацієнт може відвідати такі огляди:
- гінекологічне обстеження;
- рентгенографічне обстеження;
- обстеження очей та зору;
- обстеження слуху;
- загальне медичне обстеження здоров'я школярів, студентів та інших певних груп населення;
- обстеження у зв’язку зі вступом до навчального закладу;
- обстеження здоров’я членів спортивних команд старше 18 років;
- обстеження для допуску для проживання в закладах тривалого перебування.
Профілактичні огляди дітей, які проводяться відповідно до галузевих стандартів, медичні огляди дітей для участі в спортивних змаганнях, перед їх поїздкою до літнього табору, а також для усиновлення — оплачуються без обмежень.
Для того, щоб скористатися послугами у межах пакета «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах», потрібно мати електронне направлення. У разі його відсутності — послуги будуть винятково платними.
Що у Вінниці?
У сімейних амбулаторіях нам фахівці розповіли, що можуть видати електронні направлення на аналіз крові, сечі, кардіограму і ФГ та на огляд до вузьких спеціалістів. А вже ті вирішують, куди далі направляти пацієнта.
— Зазвичай, пацієнт приходить на безкоштовне, наприклад УЗД обстеження, і окрім органу, що хвилює, просить оглянути ще ряд органів. У платних клініках так не зроблять, бо за це попросять додаткову оплату, — розповідає лікар сімейної медицини Вікторія Шумейко. — А час у лікаря обмежений і для цього мають бути направлення. Крім того на безкоштовні обстеження існують черги тижні, а то і місяці.
Чого не вистачає у медичній галузі Вінниці? Що хвилює, дратує, непокоїть? Про це ми запитали наших читачів у Instagram та Facebook. Нижче даємо кілька грунтовних відповідей, які отримали. Про свій досвід пишіть у коментарях.
Meryem Lekhova
— Щоб потрапити до спеціаліста, часто потрібно направлення від сімейного лікаря. І це знову черги, знову втрачений час. Невже не можна зробити так, щоб людина могла сама звернутися до потрібного лікаря, якщо їй це потрібно?
Олена Дробинко
— Нещодавно донечці з важкою інвалідністю треба було терміново зробити МРТ головного мозку. По електронному направленню — чекати два місяці. Ні одна приватна клініка не надала важкохворій дитині знижку. 5700 грн нам обійшлося МРТ
Читайте також:
Строк ВЛК для «обмежено придатних» продовжили до 5 червня. Кого звільнили від медогляду?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Все будет как в ЕВРОПЕ, И В ДРУГИХ странах . Пол года ждать очередь к врачу.