Строк ВЛК для «обмежено придатних» продовжили до 5 червня. Кого звільнили від медогляду?

- Дедлайн проходження ВЛК «обмежено придатними» перенесли на 5 червня.
- Новим законом від 15 лютого передбачили обов’язок проходження ВЛК лише для військовозобов'язаних, що мають статус «обмежено придатних» і віком від 25 до 60 років, крім осіб з інвалідністю.
- Деталі нововведень пояснює адвокат.
15 лютого 2025 року набрав чинності закон, який зобов’язав пройти ВЛК раніше визнаних обмежено придатними, та встановив строк для повторного проходження комісії. Згідно з законом, новий термін проходження ВЛК «обмежено придатними» перенесений на 5 червня (раніше був строк до 4 лютого 2025 року).
Нагадаємо, що раніше законодавство не встановлювало жодних зобов’язань щодо самостійного звернення за направленням на ВЛК та відповідальності за ігнорування даної вимоги. Чому? Відповіді на ці та інші питання дає адвокатка Наталя Опольська.
Чи потрібно ініціювати проходження ВЛК військовозобов’язаним, яких визнали обмежено придатними?
До якого числа обмежено придатні мають пройти військово-лікарську комісію?
— До 5 червня 2025 року громадяни, які раніше були визнані обмежено придатними до військової служби, зобов’язані пройти повторний медичний огляд. Наголошую на тому, що встановлено й обов’язок таких осіб самостійно звернутися до ТЦК та СП для отримання направлення.
Кого стосується обов’язок ініціювання та проходження комісії ВЛК?
— Законом не визначено категорію осіб, а лише вік. Тобто, якщо трактувати дану норму дослівно, вона стосується як військовозобов’язаних, так і військовослужбовців (жінок та чоловіків) віком від 25 до 60 років. Для осіб до 25 років повторне проходження ВЛК не буде обовʼязковим.
Чи зобов’язані військовослужбовці ініціювати проходження ВЛК через ТЦК та СП?
— Коментована норма визначає коло осіб, які мають пройти ВЛК: «громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби». Тобто і військовозобов’язані, і військовослужбовці (адже в законі йдеться про громадян). Однак для військовослужбовців такий обов’язок суперечить іншим нормативно правовим актам.
Зокрема, положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України визначено, що направлення військовослужбовців на медичний огляд проводиться прямими начальниками від командира окремої частини, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
Для цього, військовослужбовцю необхідно подати рапорт на ім’я безпосереднього командира з проханням направити його на медичне обстеження з метою визначення ступеня придатності до військової служби. Тому нова норма потребує уточнення в частині обов’язку військовослужбовців звернутися за направленням на ВЛК до ТЦК та СП.
Чи буде штраф за невиконання встановленого обов’язку звернутися за направленням на ВЛК для обмежено придатних?
— Так, якщо людина не виконає або несвоєчасно виконає норму Закону, її притягнуть до адміністративної відповідальності.
Розробники проекту цього закону у пояснювальній записці до нього вказали, що порушення норми про самостійне звернення до ТЦК та СП прирівнюється до неявки по повістці, невчасного повідомлення ТЦК та СП про поважну причину неявки або ж не оновлення даних.
Пригадаємо, що адміністративна відповідальність за порушення правил мобілізаційного законодавства передбачена статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто штраф від 17 000 до 25 500 грн, за відсутності поважних причин неявки.
Чи зобов’язані люди з інвалідністю, які мали статус обмежено приданого, проходити повторне ВЛК?
— Норма закону визначає, що пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби зобов’язані громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю. Отже, відповідно до змін від 15 лютого, громадяни, які є особами з інвалідністю, не мають обов’язку ініціювання проходження комісії.
Читайте також:
З 1 лютого порядок виплат сімʼям військовополонених і зниклих безвісти змінився: як саме
Електронні направлення на ВЛК стали доступні для користувачів «Резерв+». Деталі пояснює адвокат
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Сергій ФурманюкВЛК це цирк,а лікарі клоуни,вони сміюця і пишут що треба, а на нас і наші болячки уваги незвертают.
-
Сергей ШульцОлег все вірно сказав нехай беруть перевіряють і відправляють тих хто по купляв інвалідність і особливо тих хто продавав і підтримував і підтримує це увесь безпредел!!!
-
Alex AdamsРоганська Людмила вам би краще сходити
-
Мельничук АндрейТо як перенесли? Внесли незрозумілі "зміни" по підміні слів, замість слова - мають, понаписували - зобов'язані. Але ж зобов'язання мають бути обгрунтовані з посиланням на закони, адже просто так людину не можуть заставити/зобов'язати, чи я десь пропустив?