З 1 лютого порядок виплат сімʼям військовополонених і зниклих безвісти змінився: як саме

- Одна з найголовніших змін — це обмеження суми виплат. Відтепер половина нарахованого грошового забезпечення щомісяця залишається на рахунку у військовій частині, а половину отримують родичі. Чому так — розповідає адвокат
З 1 лютого 2025 року виплати безвісти зниклим військовим та захисникам, що перебувають у полоні, нараховують інакше. Набрали чинності відповідні зміни. Мова йде саме про порядок виплат, а не їх розмір.
Зокрема, змінились принципи черговості людей, які можуть претендувати на ці кошти, виокремилось поняття особистого розпорядження військовослужбовця. Також окрема сума коштів тепер залишається у військовій частині до того часу, поки захисник не повернеться з полону або не буде знайдений. Детальніше про це пояснює адвокат Наталя Опольська.
Чому з 1 лютого сім’ям військовослужбовців, захоплених в полон або зниклих безвісти виплачуватимуть лише половину грошового забезпечення?
Тоді, як 20 відсотків виплачується повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець.
Звертаю увагу, що виплати в такому відсотковому співвідношенні здійснюються за умови відсутності особистого розпорядження військовослужбовця.
Той відсоток виплат, який залишається, включається до складу спадщини тільки після оголошення військовослужбовця судом померлим. Кошти, які накопичуються, отримає безпосередньо військовослужбовець після того, як повернеться з полону
Логіка наступна: захиснику треба буде багато грошей на лікування й реабілітацію, і накопичена частина грошового забезпечення йому знадобиться.
За яких умов сплачується 100% грошове забезпечення, якщо військовослужбовець захоплений в полон або зник безвісти?
— Лише за умови попереднього складання військовослужбовцем особистого зобов’язання на випадок його загибелі, захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі (особам) за його вибором. У такому разі, військовий самостійно визначає розмір частки у відсотках.
Яка процедура подання особистого зобов’язання військовослужбовця?
— Військовослужбовець подає особисте зобов’язання у письмовій довільній формі безпосередньому командиру. Командир, в свою чергу, ставить відмітку про прийняття на ідентичній копії, яка в подальшому зберігається у заявника.
Фактично порядок складання особистого зобов’язання наразі такий же, як і на випадок своєї загибелі (смерті), про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) за вибором військового, що регулюється Постановою КМУ від 14 травня 2024 року № 550 «Про затвердження Порядку та строків передачі військовослужбовцем оригіналу особистого розпорядження командиру військової частини, командиру/керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) для зберігання в особовій справі».
Який порядок оформлення виплати грошового забезпечення?
— Спершу, членам сім’ї полоненого або зниклого безвісти військовослужбовця необхідно звернутися із заявою на ім’я командира військової частини.
До заяви додаються:
- копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання;
- довідка про реєстрацію місця проживання членів сім’ї;
- копія свідоцтва про шлюб ;
- копії свідоцтв про народження дітей;
- ідентифікаційний код.
Строк розгляду такого звернення — 15 днів, після чого особі, що подала заяву, надається письмове рішення командира.
Якщо ж, до прикладу, буде з якихось підстав відмова, ви маєте право повторно звернутися до командира частини із заявою. У випадку неправомірної, на вашу думку, відмови, ви маєте право звертатися з скаргою до суду.
При задоволені звернення та призначенні виплат, вони надаватимуться щомісяця до дня звільнення військовослужбовця з полону включно або до дня набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім/оголошення померлим.
Читайте також:
Електронні направлення на ВЛК стали доступні для користувачів «Резерв+». Деталі пояснює адвокат
Мобілізація студентів і викладачів: оновлені правила надання відстрочок пояснює адвокат
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Маргарита Днепропетровск
Sergey Grey
Читач19
Вакула Тетяна