Більше семи тисяч вінничан живуть з ВІЛ-інфекцією. З них понад півтори тисячі мають діагноз СНІД
- Ані ВІЛ, ні СНІД, тобто кінцева стадія цієї інфекції, нікуди не зникли. Тисячі жителів нашої області продовжують жити з цим захворюванням.
- За словами лікаря-інфекціоніста, з рівнем сучасної медицини сьогодні ВІЛ можна ефективно лікувати і при цьому вести повноцінне життя.
Напередодні, 1 грудня, відзначали Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом — захворювання, від якого у світі померло близько 40,4 мільйона людей.
За оцінками Центру громадського здоров’я, в Україні проживає близько 245 тисяч людей з ВІЛ. Приблизно 90 тисяч людей досі не знають про свій статус та не отримують необхідного лікування.
Натомість, за даними МОЗ, 137 тисяч українців перебувають під медичним наглядом у зв’язку з ВІЛ. За дев'ять місяців цього року виявили 9 тисяч 653 нові випадки захворювання, кожен четвертий з яких — у стадії СНІДу. СНІД став причиною смерті 899 людей.
Актуальною статистикою по нашому місту та області ми попросили поділитися генерального директора Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ігоря Матковського.
За його словами, від початку епідемії ВІЛ в Україні, станом на 1 листопада 2024 року, у Вінницькій області вперше виявили 7 тисяч 141 людину з ВІЛ-інфекцією. З них 3 тисячі 145 людей мають діагноз СНІД. Загалом 1729 вінничан померли від цього захворювання (серед них 995 — від СНІДу).
Під медичним наглядом наразі перебуває 3 тисячі 382 вінничан з ВІЛ-інфекцією. У тому числі з діагнозом СНІД — 1610 людей.
Всього народилося від ВІЛ-інфікованих матерів 1168 дітей. З них на серологічному контролі знаходиться 66 дітей. А 968 зняли з сероконтролю — вони здорові.
ВІЛ-інфіковані 56 дітей (в тому числі СНІД мають 37). Від захворювання загалом померли 39 дітей. В інші регіони переїхали 89 дітей з ВІЛ-позитивним статусом. Натомість прибули на Вінниччину на сероконтроль 57 дітей. З них вісім відмовилися від нагляду.
За період з 1 січня по 1 листопада цього року вперше офіційно зареєстрували 258 ВІЛ- інфікованих вінничан. Вперше діагноз СНІД встановили 93 вінничанам. За цей період померла 41 ВІЛ-інфікована людина, в тому числі від СНІДу — 14 померлих.
На початок листопада на антиретровірусному лікуванні перебуває 2 366 хворих, з них троє є внутрішньо переміщеними. Дітей серед них 49.
— 13 років тому ВІЛ-інфекція вважалася смертним вироком, а тепер це просто хронічна інфекція. Її можна ефективно лікувати, ВІЛ-позитивні люди можуть створювати сім’ю, народжувати здорових дітей, займатися спортом, будувати кар’єру. Життя триває, а сучасна медицина робить його якісним. Однак не варто забувати, що профілактика — найкращий захист від захворювань. Бережіть своє здоров’я, — говорить Ігор Матковський.
За інформацією МОЗ України, пройти тестування на ВІЛ можна під час звернення до сімейного лікаря або у медзакладах, також тести для швидкої діагностики надають неурядові пацієнтські організації. Така діагностика безоплатна та конфіденційна і входить до складу різних пакетів послуг Програми медичних гарантій. Швидкі тести дозволяють отримати результат вже через 15-30 хвилин.
Позитивний тест на ВІЛ — не вирок. Надійним способом тримати вірус під контролем є ліки — антиретровірусна терапія (АРВ-терапія).
Вже за кілька місяців після початку лікування рівень вірусного навантаження людини становитиме менш як 40 копій РНК/мл. Коли це триватиме щонайменше шість місяців, ВІЛ перестане визначатися тестами й стане безпечним як для самої інфікованої людини, так і для інших.
Завдяки прогресу у лікуванні ВІЛ-інфекції за останні 20 років перехід до найважчого етапу захворювання — СНІДу — сьогодні трапляється рідше. Тепер АРВ-терапія доступна кожному, хто її потребує, і є безоплатною.
Головне — знати про свій ВІЛ-статус, аби вчасно почати терапію і запобігти розвитку СНІДу та передачі вірусу іншим. Відомо, що наразі АРВ-терапію отримують вже 118 тисяч 700 українців.
Препарати АРВ-терапії необхідно приймати безперервно й систематично, адже без щоденного пригнічення ліками вірус знову почне розмножуватися та набуде стійкості до препаратів попередньої схеми лікування.
Водночас варто пам’ятати, за умови належного медичного догляду ВІЛ можна контролювати. Люди з ВІЛ, які отримують ефективне лікування, можуть жити довгим здоровим життям, народжувати здорових дітей і захищати своїх партнерів.
Читайте також:
Зимова обережність: як уникнути травм на слизьких дорогах
Чому взимку важче схуднути? Пояснює тренерка Марина Боржемська
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Надія
Аня
Надія reply Аня
Аня reply Надія
Ihor reply Надія
Нет возможности медику менять перчатки при помощи раненным.
А дальше по цепочке...
С