Антибіотики лише за електронним рецептом: все, що треба про це знати

- З початку цього року в стаціонарах почали вести облік вживання антибіотиків, а вже з весни вінничани не зможуть без рецепта купити собі антибіотики.
- Для чого таке нововведення і що про це думають лікарі? Як це працюватиме і чому це необхідно? Пояснюємо.
Призначати антибіотики — справа лікаря, однак люди часто нехтують цим важливим правилом, і це може призвести до критичних ситуацій. Якщо людина без потреби приймає антибіотики, то поступово бактерія мутуватиме та «звикне» до препарату. А це своєю чергою призведе до того, що у ситуації, коли людині потрібно буде вилікувати бактеріальну хворобу, то антибіотики вже не працюватимуть.
Від цього щороку у світі 700 000 людей помирає від хвороб, які спричинені бактеріями стійкими до наявних антибіотиків.
«Лікування бактеріальних інфекційних захворювань (пневмонії, туберкульозу тощо) стає важчим: період госпіталізації стає довшим, зростають медичні витрати та показники смертності від інфекційних хвороб», — кажуть у МОЗ.
Ось ТОП-5 випадків, коли ми найчастіше даремно приймаємо антибіотики без призначення лікаря:
- Застуда та ГРИП.
- Запалення очей.
- Порізи.
- Бронхіт.
- Для профілактики хвороб.
Самолікування часта ситуація у нашій країни, тож з 2022 з цим почали боротися, починаючи з антибіотиків.
Спершу — облік
Як повідомляє Центр громадського здоров'я, з 1 січня 2022 року стаціонари розпочали ведення обліку загального споживання антибіотиків впродовж року.
Рахуватимуть дві групи антибіотиків:
-
Антибіотики групи спостереження — це ті антибіотики, які найчастіше виписують лікарі для лікування бактеріальних інфекцій у якості першої та другої лінії терапії.
-
Антибіотики групи резерву — це антибіотики «останньої надії». Вони більш токсичні та дорогі, тому їх виписують у вкрай складних випадках та тоді, коли інші антибіотики не працюють.
Як пояснюють у Центрі, це нововведення потрібне для того, щоб відмовитися від нераціонального використання антибіотиків.
— Некоректне вживання антибіотиків призводить до резистентності та проявів дисбактеріозу, — каже вінницька сімейна лікарка, завідувачка Амбулаторії № 3 Людмила Бойко.
Далі — видача лише за рецептом
А вже з 1 квітня цього року в аптеках продаватимуть антибіотики виключно за електронними рецептами. Як це працюватиме? Після огляду, сімейний лікар виписує вам е-рецепт (для цього лікар вносить дані в електронну систему охорони здоров'я). Далі — вам просто надійде код в СМС-повідомленні, і вас мають попросити показати його в аптеці.
«Відтак кожне призначення вашого сімейного лікаря чи педіатра буде зваженим та контрольованим, а шкідливій практиці самолікування буде покладено край», — кажуть у МОЗ.
— Це важливо, і я вважаю, що давно вже мали ввести рецептурний продаж антибіотиків. Вінницькі лікарі до цього готові, просто нам ще до кінця не відомий механізм, — говорить Людмила Бойко.
За словами лікарки, часто буває таке, що люди самостійно «виписують» антибіотики для лікування.
— Буває, що ми приходимо на виклик, і нам говорять: «Ось, ми купили вже на 500 гривень вітамінів, і ще на 500 антибіотиків». Ми боремося з самолікування, і думаю, що це нововведення допоможе лікувати згідно з протоколами, — каже завідувачка амбулаторії. — Антибіотики виписують тільки тоді, коли захворювання викликано бактеріальною флорою. Лікар має бути в цьому впевнений. Медики знають клініку хвороб, але це не виявляється з першого дня недуги. Є також лабораторне підтвердження для призначення антибіотиків.
За словами лікарки, категорично не можна з першого дня підвищення температури приймати антибіотики, це може зашкодити.
Наголосимо, що антибіотики не лікують коронавірус, адже це вірусна хвороба, що зрозуміло навіть з назви. А антибіотики потрібні для лікування бактеріальних хвороб.
Детальніше про антибіотики ТУТ.
Як працюють е-довідки?
Електронні рецепти запрацювали в Україні з 1 жовтня. Тоді ми писали публікацію, де детально про це пояснювали.
— Повністю всі медзаклади Вінниці вже перейшли на е-лікарняні. Їх видають вінничанам. Працюють у такому режимі вони вже два місяці, — коментував у жовтні директор департаменту охорони здоров'я міської ради Олександр Шиш. — Всі сервіси електронного формату мають на меті спрощення роботи лікарів. І так, на перспективу вони мають полегшити роботу.
Пояснимо, що паперові лікарняні вже не мають бути доступні, лише у вийняткових випадках. Аналогічно видаватимуть е-рецепти.
— У нас вже все працює, робота налагоджена і комп'ютерами забезпечені, — пояснює завідувачка вінницької амбулаторії №3. — Єдина проблема — це «зависання» програми та слабкий інтернет. Про справну роботу програмного забезпечення мріють всі лікарі.
Додамо, якщо у вас виникатимуть якісь неполадки чи нерозуміння, як оформити е-лікарняний, то діють такі гарячі лінії.
-
Номер кол-центру Фонду соціального страхування – 0-800-501-892.
-
Номер кол-центру Пенсійного фонду – 0-800-503-753.
Читайте також:
Жодних бланків. Пояснюємо, чи працюють е-лікарняні у Вінниці та інші деталі їх впровадження
Як працюватимуть лікарні на Новий рік та Різдво. Адреси та графік
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
І люди самі того не розуміючи, роблять лише гірше. А так хоч до лікаря навчаться звертатись