Соціологи повели опитування: кожен другий українець — вірянин ПЦУ
- Ідентифікують себе як православні 70% українців, з них 56% належать до Православної Церкви України (ПЦУ).
- Водночас частка тих, хто зараховує себе до УПЦ Московського Патріархату (УПЦ МП), залишається на рівні 6%.
Релігійні переконання українців залишаються відносно стабільними, незважаючи на виклики сьогодення. Згідно з останнім опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, православ'я продовжує домінувати, при цьому зростає підтримка єдиної Православної Церкви. Однак, регіональні відмінності та ставлення до різних церковних лідерів свідчать про складну картину релігійного ландшафту України. Про це свідчать результати всеукраїнського опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).
Релігійна самоідентифікація українців залишається стабільною з 2020 по 2024 роки, з незначними змінами після початку повномасштабної війни у 2022 році.
Загалом частка тих, хто належить до ПЦУ, продовжує зростати, тоді як частка УПЦ МП залишається на низькому рівні.
При цьому 12% населення не відносять себе до жодної релігії.
Частка греко-католиків становить 7% — українці цього віросповідання в основному зосереджені у західних регіонах країни.
Інші релігійні групи, зокрема протестанти і представники інших християнських конфесій, становлять до 2%.
Регіональні відмінності
Релігійні уподобання мають певні регіональні відмінності. На заході України 50% респондентів зараховують себе до ПЦУ — таким же є цей показник на сході.
Частка тих, хто належить до «просто православних» (без конкретизації конфесії), найвища на сході (15%), тоді як на заході їх лише 6%.
Греко-католики складають значну частину населення заходу України (20%), тоді як в інших регіонах ця частка не перевищує 1%.
Протестантські громади та інші християнські церкви (наприклад, Свідки Єгови) мають більшу присутність на Сході (11%), ніж у будь-якому іншому регіоні країни.
Храм якої церкви ви відвідуєте?
Ставлення до єдиної Православної Церкви
61% українців підтримують ідею створення єдиної Православної Церкви в Україні. Особливо висока підтримка цієї ідеї на заході (71%) та у центральних регіонах (63%), тоді як на сході підтримують цей крок 45% опитаних. Незначна частина опитаних висловили байдужість до питання (20%), і лише 16% виступають проти.
Найбільше респондентів (47%) підтримують варіант, за якого до ПЦУ приєднаються лише ті ієрархи та священники УПЦ МП, які не мають зв'язків із Росією.
Водночас лише 8% опитаних вважають, що всі ієрархи та священники УПЦ МП повинні приєднатися до ПЦУ. Цей варіант користується меншою популярністю через суспільні настрої щодо діяльності УПЦ МП під час війни.
Зараз в Україні існують декілька Православних Церков. Як ви ставитеся до ідеї, що в Україні має бути тільки одна Православна Церква?
Хто має бути лідером єдиної церкви?
Митрополит Епіфаній, нинішній предстоятель ПЦУ, є фаворитом для ролі глави єдиної Православної Церкви. Його підтримують 50% респондентів, а серед тих, хто визначився зі своєю позицією, підтримка сягає 76%.
Онуфрій — предстоятель УПЦ МП — отримав лише 6% підтримки серед усіх респондентів і 9% серед тих, хто має сформовану думку.
Верховна Рада схвалила Закон, який дозволяє у разі наявних доказів через певний час заборонити діяльність релігійних організацій, які мають зв’язок і залежні від росії. Ви підтримуєте чи ні схвалення цього Закону?
Методологія дослідження
Опитування КМІС проводилося методом телефонних інтерв’ю (CATI) з використанням випадкової вибірки мобільних номерів. Загальна кількість респондентів склала 2004 осіб з усіх регіонів України, що підконтрольні Уряду України.
Статистична похибка вибірки становить не більше 2,9% для показників, близьких до 50%, і знижується для інших пропорцій.
Серед українців, нагадаємо. продовжує зростати незадоволення діяльністю священнослужителів московського патріархату. Багато хто відкрито висловлюється за повну заборону цієї організації, оскільки є чимало фактів, що засвідчують співпрацю служителів мп з росією.
Що зараз відбувається на релігійній арені Вінниці? Чи підтримують містяни заборону ворожої церкви? І коли врешті кількість громад ПЦУ перевищуватиме кількість громад УПЦ мп?
Вінницькі священнослужителі УПЦ московського патріархату засвітилися у чималій кількості скандалів, зокрема, які стосувалися їхнього ставлення до російської агресії проти України.
Часом вони закликали до діалогу з сепаратистами, Крим називали російським, а свого митрополита зустрічали у куртках компанії-спонсорці війни «Газпром».
Читайте також:
Що думаєте про заборону церков, пов’язаних з РПЦ? Ми запитали вінничан
Рада підтримала законопроєкт про заборону діяльності РПЦ в Україні
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Oleksandra Zaiats
Просто дякую за контент 💔❤️
Сергій Наборський
Катя Данько
Тетяна Ткачук