Про те, як у час карантину відбувалися служби у Спасо-Преображенському кафедральному соборі нам розповів секретар Вінницько-Барської єпархії Православної церкви України протодиякон Владислав Демченко.
— Карантинні умови і пандемія наклала відбиток на всі сторони буття, церковне життя не виключення. На Великдень жорсткі умови карантину не дозволяли проводити богослужіння за участю парафіян, а на Різдво, на щастя, ми вже мали змогу провести богослужіння разом з парафіянами, — говорить Владислав Демченко. — Наскільки це можливо, ми намагаємося дотримуватись правил. У Соборі ви не побачите людину без маски, можна обробити руки і треба дотримуватися дистанції.
Проте, за словами протодиякона, Різдвяні богослужіння не обійшлися без змін цьогоріч. Зокрема, для того, щоб мінімізувати контакти людей, у храмі збільшили кількість богослужінь. Загалом під час пандемії, коли була потреба, то робили три літургії в день.
— У нас досі діють правила щодо причастя, яке ми даємо безпосередньо в руки кожній людині, подібно до того, як це відбувалося в давні апостольські часи. Попередньо руки обробляють антисептиком, є спеціальні помічники, які допомагають це робити, — продовжує священнослужитель. — Перед святами ми провели нараду з духовенством інших парафій, наголошуючи всім отцям, що потрібно особливо дотримуватися правил, щоб ніхто не приніс з храму хворобу додому.
Цьогоріч, як розповідає Владислав Демченко, нічне богослужіння на Різдво транслювалося на місцевому телеканалі. Для того, щоб люди з групи ризику могли не йти у храм, але долучитися до спільної молитви.
— Хотілося б, щоб це все припинилося. На кожному Богослужінні ми читаємо молитву за припинення епідемії і повернення до нормального життя, — додає секретар єпархії. — У період локдауну теж закликаємо людей з груп ризику не відвідувати храм та продовжуємо дотримуватися санітарних вимог.
Щоб дізнатися, як храми вінницької єпархії УПЦ МП працювали на Різдво та продовжують працювати в локдаун, ми звернулися до протодиякона секретаря цієї єпархії Володимира Пучкова.
— Ми вже призвичаїлися до вимог карантинного режиму. Звичайно, вірян ходить менше. Ті, що ходять, всі у масках та зберігають дистанцію. Про це ми неодноразово наголошуємо перед початком служби, і не тільки, — говорить Володимир Пучков. — Наразі храми не можуть вмістити звичну кількість вірян, тому ми змушені служити частіше літургії. Без соціальної дистанції тепер нікуди.
За словами священнослужителя, у великих храмах на Різдво проводили три літургії. Проте на фото, які виклали на сайті єпархії з святкування Різдва, ми бачимо, що не всі парафіяни дотримуються маскового режиму та не зберігають дистанцію.
Щодо святкових богослужінь в Римо-Католицькій Парафії Пресвятої Діви Марії Ангельської нам розповіли, що до умов пандемії у храмі вже пристосувалися.
— Парафіяни на Різдво приходили, і у період локдауну приходять. Проте ми запровадили додаткові служби, поповнюємо запас дезінфікуючих засобів, — коментують у канцелярії храму. — Також у нас в храмі можна взяти маску, якщо є у цьому потреба. Є рукавиці для тих, хто потребує.
Як нам розповіли у храмі, також змінили принцип проведення сповіді. Тепер можна посповідатися не лише у визначені дні, а майже будь-коли.
— Людина підходить до священнослужителя і просить прийняти на сповідь, коли є у цьому потреба. Це зменшує скупчення вірян у певні дні в храмі, — додають у канцелярії. — Також ми активно закликаємо літніх людей не йти у храм, щоб не наражати себе на небезпеку.
Читайте також:
Сила асоціацій або Як метафоричні карти можуть допомогти покращити життя
Коли всі вдома: як вінничани поєднують дистанційну роботу і виховання дітей
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер