Благовіщення Пресвятої Богородиці: коли будуть святкувати та що не можна робити

Благовіщення Пресвятої Богородиці: коли будуть святкувати та що не можна робити
 • Благовіщення Пресвятої Богородиці — одне з 12 церковних свят, вважається третім за значенням після Великодня і Різдва Христового.
 • Саме цього дня перед Дівою Марією з'явився Архангел Гавриїл, щоб сповістити її про скоре народження Ісуса Христа, Сина Божого, Спасителя людства.
 • За григоріанським календарем святкують Благовіщення 25 березня.

 

У православному календарі Благовіщення не є перехідним святом, тому щороку припадає на одну і ту саму дату. За григоріанським та новоюліанським календарями, Західна та більшість Східних церков святкують Благовіщення Пресвятої Богородиці 25 березня. У частини Східних церков (в Україні зокрема) святкування відбувається за юліанським календарем — 7 квітня

Відео дня

Що означає свято Благовіщення

Окремим церковним торжеством подія стала ще в VI столітті. В той час візантійський імператор Юліан закріпив її за 25 березня (за новим стилем 7 квітня). Однак перші згадки про свято були ще в II столітті.

Свято Благовіщення пов'язане з великою подією в житті Діви Марії та всього людства. Майбутню Богородицю виховували в храмі Єрусалиму, куди її віддали батьки, коли дівчинці виповнилося три роки. Давши обітницю Всевишньому, Марія залишалася дівою. А тому зі своїм названим чоловіком Йосипом вона вела скромне і благочестиве життя.

Явище, коли Архангел Гавриїл явився перед Дівою, щоб розповісти їй благу вість, описане в Євангелії від Луки. Марія почула від ангела перші слова про те, що вагітна від Святого Духа.

Спочатку вона злякалася через те, що повинна народити Месію, але все ж прийняла Божу волю.

Згідно з православною церквою, зачаття Ісуса Христа стало спокутуванням гріхопадіння Єви, яка є прародителькою людства. Дату 25 березня обрали невипадково. Між нею та 25 грудня (Різдво Христове за григоріанським та новоюліанським календарями) — рівно дев'ять місяців. Для вірян Благовіщення Пресвятої Богородиці — символ втілення Господа в людському світі, початок відкуплення гріхів.

В деяких країна навіть починали відлік Нового року від дати Благовіщення. Наприклад, така дата існувала в Англії до середини XVIII століття.

Традиції святкування

В день Благовіщення на літургію священнослужителі завжди одягають святкове блакитне вбрання. Віряни обов'язково йдуть до храму, моляться. Також існує традиція випускати в день свята голубів. З давніх-давен люди думали, що птахи долетять до неба і розкажуть ангелам-охоронцям про все хороше, що сталося за рік.

Серед християн існує думка, що на свято Благовіщення відкриваються небеса і Господь може почути всі молитви та прохання кожної людини, надати допомогу в великих справах. Багато вірян навіть здійснюють паломництво до святих місць.

В давнину, до приходу християнства на землі Київської Русі, наші предки 7 квітня «закликали» весну. Цього дня обов'язково розкладали багаття, вважаючи, що вогонь допомагає «спалити» зиму. В полум'я також кидали старі речі, одяг, предмети начиння тощо. Також вірили, що в багатті згорають всі нещастя і хвороби.

Господині заготовляли цього дня «благовіщенську сіль». Кожен член сім'ї кидав до торбинки дрібку солі, потім її прожарювали на вогні і зберігали в будинку, як захист від нечистої сили та хвороб. Якщо за весь рік ця сіль не використовувалася, її спалювали у вогні в наступне Благовіщення. Християни також вірили в силу освяченої води, яку в це свято приносили з богослужіння.

Вся сім'я збиралася за святковим столом. Хоча дата святкування завжди припадає на Великий піст, церква дозволяє певне послаблення правил. Можна додати в меню рибу, морепродукти, рослинну олію, а також келих вина. Єдиний виняток є, якщо Благовіщення випадає на Страсний тиждень. Тоді з раціону вилучається не лише риба, а й молочні продукти.

Що не можна робити на день Благовіщення

Цього дня Церква забороняє займатися рукоділлям, тобто шити, в'язати, вишивати. Також краще не займатися важкою фізичною працею. Поганою прикметою вважається, якщо людина дасть у борг гроші на це свято. Здавна вірили, що тоді можна втратити благополуччя і спокій.

На Благовіщення заборонено укладати шлюби, вінчатися. Тому Церква рекомендує перенести дату весілля. Свято це націлене на покаяння й утримання від мирського щастя.

Не можна також лихословити, сваритися, лаятися. Всі ваші помисли в це світле свято повинні бути чистими та добрими.

Також багатьох вірян цікавить, чи можна мити голову на Благовіщення. Церква не забороняє займатися цією справою, однак краще відмовитися від заплітання кіс. Вважається, що вони схожі на ниті життя, і цього дня ці ниті можуть переплестися і змінити долю людини.

 

Читайте також:

Секс під час посту: католицький священник розповів, що дозволено

Церковний календар на березень 2023 року: православний і греко-католицький

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (14)
 • Людмила Котуз

  Якщо в Україні святкують Благовіщення 7 квітня за юліанським календарем, то для чого ви вітаєте і пишете що сьогодні відзначаємо свято за григоріанським календарем, може ще знайдете за календарем майя і  теж будемо відзначати?!!
 • Вова Діловий

  В мене День народження на Благовіщення.
 • Валентина Довгань

  Благовіщення Пресвятої Богородиці-7 квітня.

  Валентина Довгань reply Валентина Довгань

  Борис Ерёмин Різдво Христове ми святкуємо 7січня, Благовіщення 7 квітня, порахуйте, все вірно. Після Благовіщення- через дев'ять місяців- Різдво.

  Борис Ерёмин reply Валентина Довгань

  Валентина Довгань тоді дитинка в вас вийде трішки недоношена. Потрібно було або всі свята перебувати, або жодного не чіпати
 • Natalij Byalkovska

  Благовіщення сьомого квітня,це я знаю ще з дитинства.

  Natalij Byalkovska reply Natalij Byalkovska

  Борис Ерёмин а Різдва у мене сьомого січня.А у вас не так було до минулого року?

  Борис Ерёмин reply Natalij Byalkovska

  Natalij Byalkovska а про Різдво що ви з дитинства знаєте? 🤓

keyboard_arrow_up