Поняття цивільного шлюбу виникло у Голландії в ХVI столітті. Причиною його появи стала релігія. Люди, які належали до різних віросповідань, не могли вінчатися в церкві, тож не мали можливості узаконити свої стосунки перед Богом. Але влада дозволила оформляти такі союзи в мерії. Саме такий шлюб тоді вважали цивільним.
Зараз цивільним шлюбом називають проживання разом і ведення спільного господарства без взаємних зобов’язань. Цивільні шлюби дуже популярні у світі. Все більше пар не бажають оформляти свої стосунки офіційно.
Багато людей вважають цивільний шлюб репетицією перед одруженням, адже часто саме спільний побут і суперечки на цю тему призводять до розлучення. Така репетиція дозволяє сформувати уявлення про те, яким ваш обранець є у побуті. Проте існує і безліч ризиків, як з правового, так і з психологічного боку.
Причини, які спонукають не узаконювати стосунки, у чоловіків і жінок різні. Для чоловіка — це можливість уникнути зайвої відповідальності. Для жінки — це найчастіше страх втратити чоловіка, який не готовий до відповідальності. Такі пари намагаються переконати себе і людей навколо, що почуття мають переважати над формальностями.
Чоловік у такий ситуації забезпечує собі свободу вибору, не усвідомлюючи, наскільки не комфортною вона є для його обраниці. Сім’я, визнана державою чи церквою, дає певні підсвідомі гарантії витривалості стосунків. Натомість цивільний шлюб провокує страх залишитися самій. Небажання реєструвати шлюб із боку чоловіка може свідчити про його страх втратити свободу вибору.
Жінка набагато рідше наполягає на цивільному шлюбі. Такий крок може свідчити про її невпевненість у виборі чоловіка. Або ж супутниця будує кар’єру, тому їхні рішення щодо цивільного шлюбу можуть ґрунтуватися і на небажанні ділити майно у разі розлучення. Цей фактор часто стає вирішальним і для забезпечених чоловіків.
Оформлення шлюбу — це певний ритуал. Майбутнє подружжя обмінюється обручками, виголошує клятви, підкріплюючи шлюб своїми підписами. Тобто людина на урочистій церемонії бере на себе певні зобов’язання. У цивільному шлюбі пара не до кінця своєї розуміє зони своєї відповідальності — вони просто живуть разом, поки це їм вигідно. Проходячи шлях від знайомства до законного шлюбу, молоді люди вчаться поважати одне одного, поступово посилюючи свої почуття.
У такому шлюбі відбувається підміна понять. У таких парах немає зобов’язань, дуже часто чоловіки зраджують, адже просто не сприймають серйозно такий тип стосунків, навіть якщо й намагаються переконати співмешканку у протилежному.
Можна зрозуміти такі стосунки в молодому віці, але нічого, крім досвіду (часто неприємного), вони не принесуть. Справжні проблеми почнуться при плануванні чи народженні дітей.
Якщо ж ви вже не вперше починаєте розмову про те, що варто зареєструвати стосунки, але ваша половинка говорить, що штамп у паспорті все одно нічого не змінює, тоді поставте запитання: «Якщо штамп все одно нічого не змінює, то чому б його не поставити»?
Тетяна Нікіфорова, психолог, бізнес-тренер:
Якщо ви після проживання у цивільному шлюбі розлучаєтесь, це не означає, що закон вас не підтримає. Сімейний кодекс нам говорить, що за рішенням суду, якщо є свідки, то відносини без реєстрації вважаються фактичним шлюбом. Тобто, якщо у вас є спільно нажите майно, то через пів року проживання у цивільному шлюбі, ви за законом маєте право його ділити. Якщо під час незареєстрованих стосунків у вас з'явилася дитина, то після розриву чоловік зобов'язаний платити аліменти.
1. Вищий відсоток розриву стосунків
Мабуть, найвагоміший і найвідоміший аргумент проти спільного проживання до заміжжя, так званого цивільного шлюбу — це статистика, яка показує, що цивільний шлюб сильно збільшує ризик розриву стосунків.
Після року життя у цивільному шлюбі офіційно зареєструвати стосунки наважуються 18% пар, після другого — 20%.За опитуваннями, більшість вважає, що планування дитини може бути головною причиною узаконення стосунків.
2. Відсутність родинних цінностей
Більшість досліджень показує, що рівень життя пар, які живуть в цивільному шлюбі, нижчий, ніж рівень життя подружніх пар. Пари, які проживають поза шлюбом, показують нижчий показник рівня добробуту, сексуальної вірності і сексуального задоволення. У таких пар практично відсутні взаємини з родичами. До того ж жінки, які живуть в цивільному шлюбі, набагато частіше страждають від фізичного і сексуального насильства.
3. Спільне проживання не завжди закінчується шлюбом
Як показують дослідження, 21% пар, які прожили в цивільному шлюбі від 5 до 7 років, продовжують жити в цьому статусі замість того, щоб одружитися. Для чоловіків головною причиною не вступати у шлюб є те, що вони «просто живуть з жінкою, і їм подобаються ті переваги, які дає таке спільне проживання».
1. Вільне плавання
Союзи, не обтяжені штампом у паспорті, не обтяжені і соціальними стереотипами з приводу сімейного життя. Цивільний шлюб максимально відкритий для експериментів і творчості. Він дає відчуття свободи і відсутності «кайданів», яких так бояться чоловіки.
2. Тренування перед серйозними стосунками
Безцінний досвід спільного життя з мінімальними фінансовими витратами — явний плюс цивільного шлюбу. Молоді люди, студенти, які не мають стабільної роботи, мають можливість краще придивитися одне до одного, орендувавши на певний час кімнату або квартиру для спільного життя.
3. Шанс спробувати ще
Цивільний шлюб — другий шанс для розлучених. Люди, які вже пройшли невдалий офіційний шлюб, отримують можливість перевірити свої стосунки з новим партнером без зайвих ризиків і поспіху.
Кожному слід індивідуально обирати, чи підходить цивільний шлюб для його стосунків. Головне — щоб цей вибір приніс щастя та добробут у вашу родину.
Читайте також:
ВІН І ВОНА. Правила першого побачення: чого робити не варто?
ВІН І ВОНА: як перестати закохуватися «не в тих»?
ВІН І ВОНА: стосунки — це саме задоволення чи важка праця?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 40 від 2 жовтня 2024
Читати номер