Експерти-психологи говорять, що потрібно просто бути з коханою людиною, насолоджуючись кожним днем життя поруч з нею. Любов повинна приносити заспокоєння, бути віддушиною, порятунком від злободенних проблем, а не їх логічним продовженням. Працюють — на роботі, а вдома відпочивають і люблять.
— Найпоширеніший міф серед людей, що над стосунками потрібно працювати. Тобто на роботі працювати, вдома працювати і над стосунками — теж? Кохання, це в першу чергу задоволення, взаємоповага. А перетворюється це гарне почуття у працю тоді, коли партнер робить так, як йому зручно, а ви йдете на компроміс, — говорить психолог і бізнес-тренер Тетяна Нікіфорова.
Як правило, все починається з того, що двоє людей втягуються в стосунки практично несвідомо, за принципом: «що саме припливло», абсолютно не замислюючись, чого вони від них хочуть і не витративши практично ніяких зусиль на усвідомлений пошук відповідного партнера. Особливим успіхом вважається, якщо стосунки починаються з обопільної інфантильною емоційної залежності, яку іноді помилково приймають за закоханість або навіть любов.Такі стосунки вважають нездоровими, бо вони виникли від слова «потрібно».
У багатьох наших жінок самооцінка дуже залежить від того, який поруч з нею чоловік. Якщо жінка самотня,— суспільство визначає, що вона нікому не потрібна.
— Тому жінка погоджується на будь-які стосунки, аби не бути самотньою. Далі бере шлюб, бо так потрібно і полегшено видихає. Але в такому випадку вона виходить заміж більше для оточуючих, ніж для себе, бо кохання в цих стосунках відсутнє, — продовжує психолог. — Через відсутність цього високого почуття жінка з часом починає порівнювати свого чоловіка з іншими, в неї накопичується ряд претензій.
На цьому етапі на арену стосунків поступово виходить ціла армія тарганів: невміння поважати партнера і його потреби, невміння відчувати і виражати свої потреби, звичка маніпулювати і перекладати відповідальність, пасивна агресія, необґрунтовані очікування і багато інших якостей, згубних для стосунків.
Ми починаємо поводитися так, ніби партнер — це наша річ, з якою ми маємо повне право робити все, що завгодно і яка, як маленька дитина, не може розвернутися і піти.
Тільки, як виявляється згодом, в цьому випадку «річ» не просто може піти, а найчастіше саме так і робить, вкотре залишаючи нас у здивованому розчаруванні.
Якщо стосунки між чоловіком та жінкою виникли з романтики, переросли в кохання, взаємоповагу, то швидше за все, вони такими будуть надалі, кожен намагатиметься іншого зробити щасливим.
Якщо ж почуттів не було на початку, то не варто розраховувати, що вони колись з'являться. Тоді стосунки перетворюються на суцільний компроміс, на важку працю і жертву з обох сторін.
Тому аби уникнути розчарувань, слід сформувати для себе питання: для чого я виходжу заміж чи одружуюся? Якщо ви відповісте собі, що для щастя, тоді поєднуйте своє життя з партнером без роздумів.
Якщо вами керують не почуття, а раціональні бажання, то швидше за все вас чекатимуть розчарування. Ви будете постійно підлаштовуватися під партнера, і це буде не кохання, а виснажлива праця. З часом ви станете жертвою своїх ілюзорних почуттів.
Постійні компроміси вам набриднуть і ви почнете виясняти стосунки. Відтак замість любові до свого партнера, у вас з'являться одні нарікання. Чи довго такий шлюб протримається? Тому добре подумайте: вам потрібне кохання і задоволення, чи важка праця?
1. Ви постійно прораховуєте реакцію партнера
Перед кожним серйозним розмовою ви замислюєтеся, що і як саме буде краще сказати, і заздалегідь переживаєте, що вам дадуть відповідь? Це означає, що ви занадто сконцентровані на тому, щоб партнер завжди відчував себе добре, наперекір власним інтересам.
2. Ви всьому знаходите виправдання
Ви багато можете пробачити і зрозуміти. Навіть коли ігнорують ваші інтереси, грубо нав'язують свої бажання або навіть ображають вас. Ви спочатку ображаєтеся, але потім знаходите компроміс з собою. Якщо в глибині душі ви розумієте, що живете у брехні, згадайте про самоповагу і змініть ситуацію. Гірше, якщо ви настільки розчинили в комусь межі своєї особистості, що вже не віддаєте собі в цьому звіт.
3. Ви руйнуєте своє здоров'я
Численні дослідження показують, що в нещасливих шлюбах у людей погіршується фізичне здоров'я. Якщо власна сім'я перетворюється в джерело негативних переживань, ми починаємо страждати від хвороб серця, високого кров'яного тиску і депресій. Любов робить людей здоровішими і щасливішими. Якщо ви зараз нещасливі у відносинах, це руйнує здоров'я.
4. Ви втрачаєте себе як особистість
Коли ви йдете на нескінченні компроміси і обмежуєте свої інтереси, ви немов виключаєте себе з відносин. Ви як самостійна особистість, зі своїми бажаннями і потребами, зникли, поступившись місцем іншій людині.
5. Вам самотньо
Ви не можете поділитися з партнером тим, що вас глибоко хвилює, і вважаєте за краще тримати це в собі. Ви знаєте, що не отримаєте від нього підтримки. Ви навіть не можете поговорити про те, що ваші стосунки давно дали тріщину, і намагаєтеся ліквідувати її власними силами.
Вихід із ситуації
Перше і єдине, що потрібно знати про проблему стосунків між чоловіком і жінкою, — це те, що такої проблеми не існує. Взагалі. Все, що люди приймають за проблеми в стосунках, не більше ніж прояви їх власного внутрішнього неблагополуччя, що складається з сотень і тисяч невирішених психологічних проблем. У процесі спілкування двох людей в парі їх проблеми починають резонувати одне з одним і в результаті сплітаються у величезний вузол, поки його маса не стане критичною для когось з партнерів.
Людина не може побудувати з будь-ким стосунки більш здорові, ніж її стосунки з собою. Якщо у стосунках виникли проблеми, безглуздо сподіватися, що ви зможете змінити партнера або навчитися ним керувати.
Єдине, на що можна і потрібно сподіватися — це розібратися в собі і вирішити свої власні проблеми, і ось це вже дійсно реальне завдання, яке точно так чи інакше вирішить проблеми в стосунках.
Читайте також:
Кохання чи залежність: коли почуття приносить шкоду?
«Один сидить над чашею кар'єра та охороняє іншого». Історія пари алабаїв з хепі ендом
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер