У Вінницькому академічному обласному театрі ляльок «Золотий ключик» сьогодні, 18 вересня, відбулася зустріч із директором та головним режисером з нагоди відкриття нового театрального сезону. Вони проанонсували завтрашню прем’єру дитячої вистави про пригоди і відвагу «Хоробра Іляна», після чого провели генеральну репетицію.
Очільник театру, заслужений працівник культури Михайло Байдюк каже, що вистави розпочинатимуться кожної суботи та неділі об 11 та 13 годині. Вартість квитків порівняно з попереднім сезоном не змінилася – 20 гривень.
– У минулому сезоні ми впоралися із поставленими завданнями навіть більше ніж на 100%. Вдало провели традиційний фестиваль «Подільська лялька». У нас завжди аншлаги, сподіваюся, так буде і надалі. На початок жовтня запланована прем’єра «Кози-Дерези», оновленої версії «Пригод мисливця Дамая», також готуємо постановку «Як козак короля провчив». Але головне – не втратити те, що було напрацьовано. У вересні запрошуємо на прем’єру казки «Хоробра Іляна» про те, як хлопчика викрала зла відьма, а сестричка його врятувала; також будуть вистави «Теремок», «Золотий ключик», «Весела подорож», – розповідає директор театру.
У "Золотому ключику" до відкриття готуються повним ходом: при вході розвішують стрічкиЦікаво, що керівництво «Золотого ключика» запровадило свого роду ноу-хау: минулого року в штат запросили педагога-психолога, який спілкується з дітками перед виставами, налаштовує на перегляд і заспокоює у разі потреби. За словами Михайла, про таку практику в Україні поки що ніхто не чув. Чоловік зізнається, що діти, на відміну від дорослих, надзвичайно вибаглива і щира публіка, їм потрібна особлива увага. Каже, дітям з сіл та районів легше догодити, бо вони не бачили багато з того, з чим знайомі їх міські однолітки.
Але ляльковий театр працює не лише для дітей. Є і вистави для дорослих – «Тринадцята зірка», «Стариган із крилами», «Суворий іспит». Графік показів треба уточнювати у театрі. Окрім цього, у навчальних закладах демонструють вистави на семи мовах, а також не забувають про повчальний соціальний зміст. У репертуарі є постановки про пожежну безпеку, правила дорожнього руху, паління, СНІД та навіть про глюкозу та інсулін – щоб вберегти малечу від цукрового діабету.
Олександр Свіньїн під час генеральної репетиціїГоловний режисер театру Олександр Свіньїн каже, якщо з’являться пропозиції у сценарному плані, обов’язково підготують ще й виставу патріотичного спрямування.
– У мене немає вистав, які б я любив менше чи більше. В кожну вкладаю душу. Театр відкликається на суспільні процеси пізніше, ніж публіцистика, тому ми чекаємо на формування закономірностей, а потім готуємо виставу. Для соціально незахищених категорій дітей відвідування театру безкоштовне. У нас є угода зі школою-інтернатом у Немирові, з вінницьким Центром реабілітації дітей-інвалідів «Промінь» і ще з рядом установ, ми раді дарувати задоволення цим діткам, – каже Олександр.
Також режисер вважає, що театр ляльок не втратить популярності, незважаючи на те, що сучасні діти звикли до мультимедійних розваг. Чоловік говорить, що новітні технології та театр співіснуватимуть так само мирно, як живопис і фотографія.
У холі - грамоти, нагороди і фото співробітниківПідготовка однієї вистави у «Золотому ключику» займає в середньому три-чотири місяці, місяць йде на репетиції. Вартість постановки – близько 15 тисяч гривень; за рік театр заробляє майже 600 тисяч. Але коштів все одно недостатньо, тож постійно доводиться шукати меценатів. Втім, на місцеву владу тут не жаліються, – кажуть, допомога є.
У найближчих планах «Золотого ключика» – гастролі в Румунії (місто Ясси) та фестиваль музично-драматичних театрів у Мукачево. А ще у 2017 році театр ляльок святкуватиме 80-річчя і матиме ще одне приміщення на вулиці 40-річчя перемоги.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер