Базова військова підготовка: де зараз вінничани можуть отримати знання з військової справи

Базова військова підготовка: де зараз вінничани можуть отримати знання з військової справи
 • Набув чинності новий закон про мобілізацію, в якому є норма про обов'язкове проходження базової військової підготовки (БЗВП) або базової військової служби.
 • Тож розкажемо детальніше, чого очікувати, а також де наразі можна пройти навчання з військової справи.

З 18 травня вступив у дію новий закон про мобілізацію. У ньому запроваджено нову норму – чоловіки мають проходити базову загальновійськову підготовку (БЗВП) або базову військову службу.

Цим законом скасовується строкова служба і замінюється на базову загальновійськову підготовку (БЗВП) або базову військову службу.

Яка різниця між базовою загальновійськовою підготовкою (БЗВП) та базовою військовою службою?

Різниця між базовою загальновійськовою підготовкою та базовою військовою службою загалом полягає у термінах і рівнях підготовки. Писав про це адвокат Андрій Кириленко. Як пояснювали в Міноборони, БЗВП проходитиметься під час навчання у закладі вищої освіти (з 2025 року). А базова військова служба запроваджується замість строкової служби і буде доступна тим, хто не навчається в університеті.

Відео дня

Проте розберімося з кожним видом служби окремо.

Базова загальновійськова підготовка (БЗВП)

БЗВП буде обов'язковою для студентів-чоловіків. А студентки зможуть пройти за власним бажанням. Її зроблять окремою навчальною дисципліною. Запровадити планують з 1 вересня 2025 року.

Базова військова служба

Базову військову службу повинні будуть пройти усі чоловіки віком від 18 до 25 років. Коли саме — кожен визначатиме самостійно. Однак зробити це потрібно до 24 років. 

Ті хто пройшов базову загальновійськову підготовку (БЗВП) у виші не зобов'язані проходити ще базову військову службу.

Базова військова служба складатиметься з двох частин: базової та фахової.

 • У мирний час, в особливий період (крім періоду дії воєнного стану) термін служби становитиме до п'яти місяців. З них – до трьох місяців триває базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка;
 • під час дії воєнного стану термін служби становитиме до трьох місяців. З них – не менше одного місяця – базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка.

Коли відправлятимуть на базову військову службу, то слід знати, що вона включає:

 • прибуття на медичний огляд, професійно-психологічний відбір та засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;
 • проходження медичного огляду (у тому числі, за необхідності, направлення на додаткове медичне обстеження);
 • проведення професійно-психологічного відбору;
 • засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;
 • прибуття за зазначеними в повістці ТЦК адресою та часом для відправлення у навчальну частину (центр) для проходження базової військової служби.

Крім того, роботодавець зобов'язаний зберегти за працівником посаду та місце роботи, доки він проходить службу.

Відстрочка від направлення на базову військову службу надається українцям, що:

 • визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я;
 • навчаються у закладах освіти (зазначена відстрочка надається до досягнення особою 24-річного віку);
 • обрали відповідний рік, в якому бажають пройти базову військову підготовку;
 • мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини.

Також відстрочку надаватимуть призовникам, яких підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення або щодо яких кримінальна справа розглядається судом, — до ухвалення рішення.

Призовники, яким надано відстрочку від направлення для проходження базової військової служби у зв'язку з навчанням у закладах освіти або через сімейні обставини, зобов'язані щороку, до 1 жовтня, подавати в ТЦК документи, що підтверджують їхнє право на відтермінування служби.

Проте військова підготовка важлива в наш час. Ніхто не знає, де він чи вона буде завтра. Через агресію росії українцям як ніколи потрібні знання про поводження зі зброєю, самооборону та домедичну допомогу. Тому зробили огляд можливих варіантів військової підготовки для цивільного населення.

На сьогодні є ряд платформ, курсів та тренінгів, де можна отримати базові знання з військової справи.

Онлайн-курси

Добірку перевірених онлайн ресурсів склали на сайті «Рубрика» разом з Силами територіальної оборони ЗСУ.

 • Спротив G7 — уроки з вогневої, психологічної, інженерної підготовки та інших напрямків. На сайті ви також знайдете законодавчу базу та добірку військових настанов.
 • Combat Raccoon (Бойовий єнот) — переміщення та засідка взводу, коригування «арти» чи застосування ПТКР «Фагот». 
 • Базова військова підготовка — навчальний відеокурс, який учить правильно поводитися зі зброєю, пересуватися у бойових умовах, користуватися укриттями, маскуватися, орієнтуватися на місцевості та облаштовувати позиції.
 • TacticMedAid — це мобільний застосунок, який має навчальні матеріали по першій допомозі пораненим.
 • Prometheus — освітня платформа, на якій можна безплатно пройти онлайн-курс з «Першої домедичної допомоги в умовах війни».
 • Платформа «Яблуня». Тут зібрана теорія з основних тем військової справи, а також корисні посилання, списки тренінгових центрів, курсів.

Офлайн навчання

 • Центр готовності цивільних

Офлайн-курси та тренінги переважно проводять у великих міста, тому у Вінниці з можливих варіантів є навчання у Центрі готовності цивільних. Це проєкт Благодійного фонду Сергія Притули. Тут вінничани можуть дізнатися про базову військову підготовку та отримати навички, необхідні під час війни. Потрапити на тренінг можна за реєстрацією, заповнивши форму вашого міста-осередку за посиланням.

 • ГО «Центр громадських ініціатив «Ірбіс»

Ще один варіантом, де навчитися правильно надавати допомогу у Вінниці є тренінги від ГО «Центр громадських ініціатив «Ірбіс». Їх заходи максимально адаптовані до специфіки травм і поранень, характерних для широкомасштабних військових дій та при ракетних обстрілах. Під час тренінгу всі учасники закріплюють пройдений матеріал на практиці, а також при симуляційному відпрацюванні умовно-реальних ситуацій (поранень) в польових умовах. Триває заняття — вісім годин. А вартість становить 1200 грн. 

 • Taktyka.ua та батальйон «Спас-23»

Taktyka.ua спільно з військовим батальйоном «Спас-23» також проводять навчання з тактичної медицини та тактичної бойової підготовки у Київській області. На одноденному курсі військові інструктори навчають наданню домедичної допомоги, роботи з турнікетами, а також поводження зі зброєю та ведення прицільного вогню.

 • Центр підготовки цивільної самооборони

Громадське об’єднання «Створи себе сам» разом із Центром підготовки цивільної самооборони проводять тренінги з домедичної допомоги, поводження зі зброєю, саперної справи та спецзв’язку, топографії й орієнтування на місцевості, а також із психологічної стійкості та стрес-підготовки. Тренінги анонсують у соцмережах ССС і Центру підготовки, там лишають і посилання на реєстрацію. Навчання проходить переважно у Києві. Детальніше про це та вартість навчання можна дізнатися за посиланням

 • «Солом’янські котики»

Благодійний фонд «Солом’янські котики» регулярно проводить тренінги з домедичної допомоги для цивільних в Києві. В групах навчають зупиняти критичні кровотечі турнікетами та джгутами, тампонувати вузлові кровотечі, забезпечувати прохідність дихальних шляхів, накладати пов’язки. Також пояснюють, що робити з опіками, пораненнями очей та обличчя, транспортувати постраждалих в безпечне місце. Тривалість тренінгу — чотири години. Вартість — 1000 грн.

 

Читайте також:

Одного брата забрали, а іншого — ні: яким чином мобілізували 19-річного хлопця з Вінниччини?

«Буду на рівні з хлопцями»: 12-річна вінничанка підкорює світ картингу

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
 • Sergiy

  .

keyboard_arrow_up