Що подивитися у Жмеринці? Зібрали найцікавіші локації міста

Що подивитися у Жмеринці? Зібрали найцікавіші локації міста
  • Вінниччина — дуже мальовничий край, де збереглося багато історичних пам'яток, палаців, садиб і парків. Так само, кожне місто Вінницької області має свої особливості.
  • Ми підготували добірку найцікавіших локацій одного з цих міст — Жмеринки.

Жмеринський залізничний вокзал

Якщо їхати в Жмеринку, то як можна не завітати на залізничний вокзал. Його спорудили у 1899–1904 роках, а урочисте відкриття відбулося 1 вересня 1904 року. Це одна з перших будівель у стилі, який згодом отримав назву «український модерн» — поєднання класики та модерну.

Місто Жмеринка виникло завдяки будівництву залізниці Київ-Балта-Одеса у 1865 році. Вокзал побудований у формі корабля, що прямує до Одеси, а криті платформи нагадують палуби. Купол на даху виглядає як капітанський місток.

Відео дня

Міський історичний музей

Щоб краще зрозуміти містом варто завітати до його історичного музею, який розміщується у колишньому особняку графа Дмитра Гейдена в центрі Жмеринки.

Тут можна ознайомитися з історією сіл Велика та Мала Жмеринка, з яких бере початок сучасне місто, кустарними промислами краю, історією прокладання Центральної залізниці та будівництва залізничної станції «Жмеринка» і її вокзалу.

Експозиція розповідає про бурхливі події історії України першої половини ХХ століття: Українську революцію, індустріалізацію, колективізацію, Голодомор. Подіям Другої світової війни присвячено окрему залу.

Завершує експозицію розповідь про сучасний економічний та соціокультурний розвиток міста та його околиць.

Адреса: вулиця Центральна, 24
Графік роботи: 09.00–18.00, перерва — 13.00–14.00, вихідні — неділя, понеділок
Ціни:

  • Дорослі — 15 грн
  • Студенти — 10 грн
  • Школярі — 5 грн
  • Екскурсія — 50 грн

Парк культури та відпочинку

Наприкінці 1900-х років на вулиці Кишинівській (нині Івана Франка) виникла одна незручність: над розташованою вздовж залізничного насипу вулицею стояв постійний гуркіт поїздів, які вдень і вночі прямували до Одеси, Кишинева та в зворотному напрямку.

Машиністи брати Бєлінські знайшли спосіб зменшити вплив цілодобового руху на жителів. Власними зусиллями вони придбали та розчистили ділянку лісу і створили парк. В історію міста він увійшов під назвою «Роща Бєлінських», а вдячні жмеринчани й досі відпочивають у тіні його столітніх дерев.

У парку є два стадіони, озеро, місця для відпочинку та дитячі майданчики — ігровий і спортивний. Під час загальноміських свят парк перетворюється на простір для творчих локацій і дозвілля.

Озеро в парку Дружби народів

Ще однією мальовничою локацією міста є краєвид на березі озера біля кафе «Любава», який зачаровує у будь-яку пору року. Влітку відчайдухи перепливають озеро з одного берега на інший, а взимку моржі пірнають в ополонку.

Зручні місця для відпочинку та музика приваблюють і місцевих, і туристів. Неподалік розташований дитячий ігровий майданчик, паркова зона та вже облаштовані місця для сімейних пікніків.

Костел Святого Олексія

Католицький храм Святого Олексія в Жмеринці заклали у 1904 році коштом імператора на честь царевича Олексія. Освячений у 1910 році.
Костел виконаний у модному на той час неоготичному стилі. У 1936 році його частково зруйнували.

Наприкінці ХХ століття костел передали віруючим, і коштом громади відновили його первісний вигляд: за старими кресленнями та фотографіями відбудували стрілчасту вежу, реставрували внутрішні інтер'єри.

Адреса: вулиця Костьольна, 2

 

Читайте також:

Що подивитися у Бершаді? Зібрали найцікавіші локації міста

Ретро-тур Гайворонською вузькоколійкою: коли та за скільки можна долучитися

В ньому жила сама королева: історія багатовікового Барського замку

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Мария Цюнь
    Потрібна реконструкція, і запросити туристів, от Вам і гроші будуть.

keyboard_arrow_up