На Вінниччині зменшився урожай зернових, олійних і буряка. Як це вплине на ціни

- Вінниччина в трійці лідерів по валовому збору зернових.
- Проте урожайність все ж поступається минулорічним показникам.
- Як це вплине на ціни? Дізналися у товарознавців.
Спекотна погода, яка панувала цьогоріч в Україні, негативно вплинула на сільськогосподарські культури. Аграрії скаржаться на недобір врожаю соняшнику та погану якість зерна.
Показники гірші минулорічних
Українські аграрії намолотили 60,8 млн тонн зернових та олійних культур, повідомляє Мінагрополітики. За валовим збором зернових Вінниччина в трійці лідерів.
У Вінницькій ОВА додали, що станом на 18 жовтня аграрії намолотили понад 3 млн тонн збіжжя, врожай зернових зібрали з 70% площ посіву. Зазначили, зернові та зернобобові культури зібрали на 79% площ посіву, середню врожайність зафіксували на рівні 52,3 ц/га (проти минулорічних 64,4 ц/га).
Завершили збирання соняшника. Намолотили понад 750 тис. тонн насіння при середній урожайності 2,54 т/га.
Продовжується збирання кукурудзи на зерно. Її зібрали на 50% площ при середній урожайності 56,1 ц/га, що суттєво поступається минулорічним показникам, — 82,1 ц/га.
Урожай буряка менший на чверть
Вінницькі аграрії збирають цукровий буряк. Тим часом триває збирання цукрових буряків. Солодкі корені на полях області викопали вже на 58% площ посіву. Середня врожайність поступається минулорічній на 55,3 ц/га і становить 421,5 ц/га.
За словами аграріїв, цукровий буряк на Вінниччині вродив на 25% гірше, ніж торік. Причина такого урожаю — посуха.
Про це повідомив головний інженер СТОВ «Промінь» Олександр Кожушний. Під цукровими буряками в господарстві, яке розташоване в селах Черепашинці та Заливанщина Калинівської громади, знаходиться 450 гектарів, і більшість урожаю вже зібрали. Про це йдеться на сайті Пропозиція.
«Врожайність не є надто поганою — зараз збираємо 500-530 тонн з гектара, тоді як торік це було 650 тонн», — зазначив Кожушний.
Цього року висадили два сорти буряка. Підприємство має власний тваринницький комплекс, тому використовували як органічні, так і хімічні добрива.
«На цій площі внесли по 100 центнерів гною, але через брак дощів буряки не змогли повноцінно засвоїти поживні речовини. Якби були дощі, ми могли б збирати до 700 тонн з гектара», — підкреслив Кожушний.
Тим не менше, на Вінниччині станом наразі працюють усі п’ять цукрових заводів, які місяць тому розпочали виробничий сезон. Ці підприємства вже переробили 879 тис. тонн цукросировини. Станом на 18 жовтня виробили 115 тис. тонн цукру.
Як це вплине на ціни
У Вінницькій області лише за минулий місяць ціни на продукти харчування зросли на 1,8%. Про це йдеться у звіті головного управління статистики Вінниччини.
Найбільше (на 17,5%) подорожчали яйця. На 8,6-0,9% зросли ціни на овочі, продукти переробки зернових, безалкогольні напої, молоко, рис, хліб, масло, фрукти, сир, м'ясо та м'ясопродукти. Водночас на 3% знизилися ціни на цукор.
У перспективі, за словами товарознавців, найбільшим ризиком подорожчання є хлібобулочні вироби, овочі та фрукти через високі витрати на їх зберігання та виробництво. Водночас ціни на цукор до кінця року, ймовірно, будуть знижуватися.
Позитивна тенденція на зниження вартості цукру пов'язана зі збільшенням обсягів виробництва.
Інша ситуація спостерігається у хлібобулочній галузі. Тут частка витрат на енергоносії є значною, оскільки виробництво хліба потребує електроенергії.
— Якщо відбудуться перебої з енергопостачанням, виробникам доведеться використовувати альтернативні джерела енергії, такі як генератори, що призведе до збільшення витрат, — зазначила товарознавця. — У такому випадку споживачі можуть відчути підвищення цін на хліб та інші хлібобулочні вироби.
Читайте також:
Картопля зросла в ціні на 200%. В чому причина, і чи буде збільшуватись вартість овочів далі
Через аномальну погоду садівники Вінниччини втратили половину врожаю яблук
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.