Жодного виправдання. Як судять за держзраду вінницькі суди?
- З початку повномасштабної війни вінницькі суди винесли близько двох десятків вироків за держзраду. За це підсудним призначили по 15 років за ґратами.
- Розповідаємо детальніше про випадки колабораціонізму на Вінниччині.
Державна зрада. Це стаття 111 Кримінального кодексу України, яку почали застосовувати в Україні з початку повномасштабної війни. В умовах воєнного стану застосовують частину 2 цієї статті — за перехід на бік ворога, шпигунство, надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України від 15 років або довічне позбавлення волі, з конфіскацією майна.
Загалом, в судовому реєстрі є понад 800 вироків для колаборантів. На Вінниччину на момент вивчення теми припадало — 16. То як і за що судили обвинувачених?
Вироки для бойовиків «ЛДНР»
Перший такий вирок Вінницький міський суд ухвалив 3 травня 2022 року. Засудили мешканця Макіївки, що на Донеччині, який працював охоронником на місцевій фірмі «Ліки Донбасу».
У перший день повномасштабної війни чоловік добровільно звернувся до військкомату «ДНР». Допитаний в суді це спростував: мовляв, мобілізація була примусовою, бо інакше йому обіцяли «проблеми» від місцевих правоохоронних органів.
У військовій частині чоловік отримав екіпірування і був призначений на посаду «фельдшер роти». Навесні 2022 року сприяв тому, щоб росія захопила частину Півдня України: забезпечував охорону доріг і безперешкодний проїзд військової техніки збройних сил рф.
Але 13 березня, уже після бою, був затриманий військовими ЗСУ на Миколаївщині. Останні під’їхали до блокпоста окупантів на БТР та змусили скласти зброю всіх, хто там був.
Заслухавши все це, Вінницький міський суд ухвалив вирок для колаборанта — 15 років позбавлення волі. Аналогічні покарання присудили ще для шести «товаришів по службі» зі 127 полку, яких теж взяли в полон на Миколаївщині. Зокрема, це:
- мешканець Луганська, мобілізований до війська рф, втік після бою із військовими ЗСУ. Надалі в цивільному одязі переховувався в селі Білозірка Миколаївської області, здався місцевим мешканцям, які передали його ЗСУ;
- мешканець Макіївки, якого призначили «гранатометником». Він здався військовим ЗСУ після бою;
- інший уродженець Макіївки, якого теж мобілізували. На суді він сказав, що не усвідомлював ні того, що буде воювати проти України, не розумів наказів від керівництва;
- та ще один мешканець Макіївки «жодного наміру воювати не мав, у військомат пішов під примусом роботодавця, ні в кого не стріляв, не був військовозобов`язаним та не проходив військових навчань»;
- мобілізований студент з Макіївки теж охороняв дороги на Миколаївщині, потрапив в полон до ЗСУ;
- і останній з їх полку, уродженець Макіївки, начебто взагалі не мав бути мобілізований до війська окупантів: його запрошували до військкомату розвантажувати гуманітарку, а зрештою видали форму та відправили в складі угрупування до Миколаївщини.
За його вказівкою вдарили по телевежі
За іншим вироком, житель Крижополя, з ідеологічних міркувань, бажав, аби росія швидше захопила Київ та інші великі міста України, в тому числі й Вінницю. Він через «Телеграм» спілкувався із товаришем, який проживає на росії та є колишнім військовим.
«В одній зі своїх розмов із товаришем, він закликав останнього звернутись до спецслужб РФ та передати їм його вказівки щодо необхідності завдавати удару по Вінницькій телевежі», — йдеться у вироці.
І ще процитували ці повідомлення мешканця Крижополя. Дослівно, зі збереженням лексики та орфографії:
«Братан, може в тебе які є зв`язки з серйозними людьми, скинь це оповєщєніє моє, нехай нах…й в…буть вишку, щоб не віщали ці канали, ….., скинь комусь …., пускай оні передадуть дальше на вашу службу безопасності, надо прекратить телевещаніє, іменно етіх каналов внутрєніх украінскіх, бо тут реально всьо перекручівают….».
«Я же живу на Україні, ти понімаєш, я за цим ходом собитій дивлюся вот еті канали «СТБ», «Інтер», «1+1», «ІСТВ», і як вони віщают, які вони віщають, як вони людей настраюють, зомбірують, понімаєш, і люди збираються і йдуть на мобілізацію. Їм показують, що перелом аху..ний, в сторону української армії, а на самом дєлє, це не так. Вони підписують документи, а потом назад вже немає як, коли попадають на передову, бо вже куда назад? Тебе розстріляють. Понімаєш? Давно надо било вишку в`ї..т. Передай ето сообщеніє, тим кого ти знаєш, пускай прислушаются. Я ж тут живу, я ж в курсе дела, мнє лучше знать, натсроєніє людей, после етіх каналов.».
Як загальновідомо 16 березня 2022 року ворог завдав два ракетних удари по телевежі у Вінниці. Поранених та загиблих не було, хоча приміщення установи зазнали часткових руйнувань.
Суд взяв до уваги щире каяття, сприяння слідству, факт того, що в підсудного на утриманні є малолітня дитина, тож засудив уродженця Крижополя до 5 років ув’язнення без конфіскації майна.
«Потрібно було бомбити Лондон»
Вирок за держзраду для пенсіонера зі Жмеринки ухвалив місцевий міськрайонний суд у квітні 2023-го.
Досудове слідство встановило, що чоловік добровільно збирав інформацію про критичну інфраструктуру Жмеринки та місця дислокації Збройних сил України для представників зс рф.
Так, через «Телеграм» пенсіонер передавав дані про місця розташування органів місцевого самоврядування Жмеринки, правоохоронних органів, закладів охорони здоров`я, в яких проходять лікування поранені військовослужбовці ЗС України, місця дислокацій підрозділів ЗС України, вишок мобільного зв`язку, а також електричних підстанцій з точними координатами.
Ще він зняв на відео територію тягової підстанції «Жмеринка Подільська» з метою подальшої передачі цього матеріалу російській розвідці.
Підсудний провину визнав частково, бо не вірив у те, що через «Телеграм» спілкується з російською розвідкою. Думав, що це провокація від СБУ. А далі пенсіонер розповів, що служив у «непростих» військових частинах радянського союзу, мав допуск до державної таємниці та навіть після виходу на пенсію за ним постійно слідкувало КДБ.
«Підсудний заявив, що проти України немає нічого, він проти англосаксів, які захопили владу в Україні та скинули законного президента (Януковича - авт.), та проти їх 16 лабораторій, які знаходяться в Україні, в тому числі в Вінниці. Проти того, що ввели війська на Україну, однак, на його думку, потрібно було одразу бомбити Лондон», — йдеться у вироку.
Для 65-річного пенсіонера суд призначив 15 років позбавлення волі з конфіскацією усього майна.
Затіяв «гру» з російською розвідкою
Наприкінці 2023-го судили уродженця села Голодьки Хмільницького району, який у Вінниці збирав інформацію для ворожої розвідки. Слідство довело, що чоловік передавав інформацію про «45-й завод», про «Форт» та інші об’єкти. Однак обвинувачений провину в держзраді не визнав, і пояснив суду свою мотивацію.
Навесні минулого року з ним у «Телеграм» вийшла на зв’язок невідома людина, яка запропонувала надавати інформацію про різноманітні об’єкти у Вінниці за винагороду. Чоловік відмовився, знаючи про наслідки для себе та кримінальну відповідальність. Але невідома людина продовжила з ним спілкування, випитуючи про друзів, рідних, роботу.
Зрештою підсудного це розлютило. Він вирішив затіяти «гру» із невідомою людиною, щоб надалі викрити її та звернутися із зібраними «доказами» до правоохоронців. Підсудний був впевнений, що спілкується не з російською розвідкою, а з громадянами України, які хочуть його «підставити».
На виконання завдань він надавав інформацію, але вона, за його словами, уже була застаріла. «Прогулювався» біля 45-го заводу, але нічого там не фотографував. Під час цих прогулянок помічав, що за ним слідкують, але через «гру» не заявляв про це до правоохоронців.
Зрештою був затриманий працівниками СБУ і звинувачений у держзраді. І суд призначив покарання у вигляді 15 років ув’язнення з конфіскацією майна. Наразі ця справа пройшла апеляцію (не змінили вирок - авт.), і перебуває на розгляді в Касаційному кримінальному суді.
У Вінниці судили міністра освіти Табачника
Саме Вінницький міський суд в березні 2024 року засудив ексміністра освіти Дмитра Табачника до 15 років позбавлення волі з конфіскацією усього майна. Щоправда, судили за держзраду заочно, оскільки цей чиновник часів Януковича переховується на росії.
За даними слідства, Табачник регулярно надавав окупантам власні прогнози щодо розвитку суспільно-політичної ситуації в Україні після початку повномасштабного вторгнення рф.
Також він консультував російських ставлеників на окупованих територіях Володимира Сальдо і Євгена Балицького з питань проведення псевдореферендумів у Херсонській та Запорізькій областях.
Ще одним завданням Табачника була «методична» допомога колаборантам з переформатування освітньої галузі за російськими «стандартами».
За співпрацю з окупантами Табачника призначили «радником» Балицького та включили до складу місцевого осередку путінської партії «єдина росія».
Ще одним радником Балицького став колишній очільник Державної реєстраційної служби Дмитро Ворона. За даними СБУ, разом з Табачником він перебував на прямому зв’язку з кадровим співробітником 9-го управління Департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ Олегом Козловим.
За даними слідства, саме Ворона підготував звернення до путіна, в якому пропонував нагородити російських військових та колаборантів, які брали учать у захопленні частини території на півдні України. Також він допомагав окупантам створювати окупаційні органи рф. Згодом він став «сенатором рф від Запорізької області» та переїхав до Москви.
Як встановили слідчі, Табачник і Ворона причетні до численних фактів розграбування майна місцевих аграріїв та захоплення їхніх підприємств.
На вирок першої інстанції подали апеляцію. Справу розглядають у Вінницькому апеляційному суді.
Читайте також:
Майже для всіх типове покарання. Які вироки для ухилянтів виносять вінницькі суди?
Скільки заробляють і що мають голови судів у Вінниці та їх родичі? Подивилися декларації
На Вінниччині зафіксували 4505 звернень про домашнє насильство: які виносили покарання?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.