«ЖЕО» покинуло дореволюційний маєток у середмісті. Уперше, за багато років, пам’ятка стоїть пусткою: усі двері до особняка опечатані стрічками з написом «Агенція муніципальної нерухомості» (КП, створене вінницькою міськрадою).
Будівлі, що поряд, також закриті. Але не всі — в одному з них діє квартальний комітет «Центральний», про що розказала одна з працівниць:
— Люди сюди ледь не щодня приходять, бо думають, що тут досі «ЖЕО». Клею табличку, що тут більше нема ЖЕКу, а її зривають. Мабуть, зі злості, — каже жінка.
— Як думаєте, що тут було б краще зробити замість ЖЕКу?
— Звісно поліклініку повернути! Коли була маленькою, то саме тут мені гланди вирізали. Які ж тут гарні фахівці працювали! Тим більше, приміщення особливо не змінилося: воно і досі пристосоване для медзакладу. Був і рентгенкабінет, і глазник, і хірурги. А в окремому будиночку була стерилізаційна. Уявіть, там все могли стерилізувати! — емоційно згадує працівниця квартального комітету.
Під кінець розмови працівниця квартального комітету ще раз каже, що потрібно повернути дитячу поліклініку:
— От якби їм про це хтось сказав, що тут потрібна поліклініка. Було б чудово, — махає у бік будівлі міськради та йде по справах.
Товариство «ЖЕО» ще з 2013 року займало приміщення будинку на Оводова, 1. Міські депутати передали підприємству ще й декілька господарчих споруд біля маєтку, загальною площею 1471 квадратний метр.
Нині ж адміністрація товариства переїхала у будівлю на вулиці Арабея, 2А, а їхній «Прозорий офіс» розмістили за адресою вулиця Ратушної, 22А. Причина того, що «ЖЕО» виїхало — сплив термін дії договору, підприємство відмовилося продовжувати оренду, про що сказали у мерії.
За оренду приміщень на Оводова, у 2015 році, приватна компанія платила 26 копійок за м² (без ПДВ). Тобто, за оренду всього комплексу, площею понад 1400 «квадратів» місто отримувало від «ЖЕО» 382 гривні щомісяця.
— Ми виходимо з того, що вирішує Вінницька міська рада. Така ціна була. Але іншим рішенням міської ради була встановлена плата, в залежності від ринкової ціни за цей об'єкт. До того ж, щомісяця була індексація цієї оренди, виходячи з показника інфляції. І крім того, товариство платило кошти на утримання, поточний ремонт і реставрацію будівлі, — прокоментував низьку вартість оренди директор департаменту комунального майна Ігор Шутак.
Під кінець 2019 року, оренда плата була інакшою: 34 тисячі 77 гривень на місяць або 23,1 гривні за м² (без ПДВ).
На сесію міськради, 31 січня, підготували проект рішення, за яким хочуть внести цілісний майновий комплекс на Оводова, 1 у «Перелік об’єктів інвестування». Примічаємо, що у цей перелік вносять споруди комплексу з літерами «Б», «В», «Г», «Д» та огорожу.
Але за останнім договором оренди, який підписало «ЖЕО» з мерією, підприємство отримувало всі ці споруди в користування. І плюс об’єкт з літерою «А», площею 980,9 м². Враховуючи велику площу, припускаємо, що це якраз і є будинок Новинського.
ДОДАНО. Депутати міськради, 31 січня, усе ж ухвалили рішення про внесення комплексу на Оводова, 1 у Перелік об'єктів інвестування. До нього записали всі будівлі, крім дому Новінського (літ. А). Директор департаменту комунального майна Ігор Шутак пояснив після сесії, чому так:
— Через те, що будинок на Оводова, 1 (літ. «А») є пам'яткою архітектури, що не підлягає приватизації, то ми цей будинок не вправі додавати у Перелік об'єктів інвестування. Усі інші об'єкти цілісного майнового комплексу можна буде приватизувати.
Таке рішення ми ухвалили, щоб почати офіційно працювати. Тому, не виключаю, що надалі будемо обмінюватися пропозиціями з Мінкультури, молоді та спорту, яке є центральним органом у сфері охорони культурної спадщини. Адже споруди майнового комплексу на Оводова, 1 є взаємозалежними й не можуть існувати один без одного, — казав Шутак.
Тим часом, в соцмережах припускають, що замість «ЖЕО» в будівлю вселиться приватна клініка пластичної хірургії.
— Сьогодні таких розмов не ведеться: ані на офіційному, ані на неофіційному рівні. Говорити про те, що там буде приватна клініка чи повернуть дитячу поліклініку, для того повинні бути прийняті нормативні документи, положення конкурсу на оренду тощо. Сьогодні таких документів немає. І нині запускаємо процес обговорення подальшого використання цієї будівлі, — говорить директор департаменту комунального майна Ігор Шутак.
Будинок на вулиці Оводова, 1 має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Він внесений у реєстр під назвою «Особняк-лікарня (Палац)». Дослідники припускають, що будівлю було зведено між 1907 і 1912 роками.
Попри розповсюджену назву «особняк Кумбарі», насправді будинок належав Костянтину Новінському. Чоловік був лікарем та окрім роботи в земській лікарні мав свою приватну лікарню, що діяла у його маєтку. А чому ж запам’яталася назва «Кумбарі»?
«Землю (яку зараз займає маєток, закинутий парк, школа та інші об’єкти біля узбережжя річки - авт.) спочатку продали купцю Кумбарі, але пізніше влада вирішила повернути землю громаді міста для облаштування зони відпочинку.
Восени 1899 року була створена адміністрація у справах Кумбарі, оскільки загальна сума його боргів перевищувала мільйон рублів, а в кінці 1902 року Київський окружний суд визнав Кумбарі недієздатним після чого міська влада Вінниці відсудила землю та розпродала її. Зокрема, одну з ділянок придбав міський голова Оводов. Інша ділянка дісталась Новінському», — йдеться на vn.presspoint.in.ua
Читайте також:
Cкріншоти в матеріалі: «Чорний список Вінниці» у fb.com, vmr.gov.ua
Фото: «20хв», vn.presspoint.in.ua
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Лариса Кравченко
Sergio Zagon
Влад
без