Земля у спадщину. Як вінничанин відсудив батьківський пай у голови сільради

Земля у спадщину. Як вінничанин відсудив батьківський пай у голови сільради
Олександр Гук (26) судиться з родичкою на посаді: «Є серія підписів, які не сходяться зі справжнім «автографом» мого батька. Хто все підписував – розбереться поліція»
  • Тисячі пасивного прибутку приносить земельний пай.
  • Такого не матиме більше голова сільради, яка оформила на себе три гектари землі після смерті родича.
  • Син покійного відсудив землю і тепер доводить, що підпис на заповіті підроблений.
  • Це вже «пахне» криміналом для зацікавленої.

Кримінальною відповідальністю для посадових осіб двох сільрад у Липовецькому районі може обернутися судова розв’язка цивільного конфлікту, який днями вирішив апеляційний суд Вінницької області. Тут прийняли рішення на користь вінничанина Олександра Гука, який, оформляючи спадщину батька, дізнався про заповіт з підробленим підписом.

Через півроку після смерті батька Олександр Гук хотів вступити у спадщину. Прийшов до нотаріуса подати заяву, але з’ясувалося — його спадщина вже оформлена. В реєстрі знайшовся заповіт батька, яким той передав усе своє майно двоюрідній сестрі.

– Сестра – голова сільської ради у тому селі, де батько проживав, – розповів Олександр. – У себе у Війтівцях вона не мала права оформити заповіт, тому поїхали в сусіднє село і там завірила. Нібито завірила…

Чужий автограф

Олександр вживає слово «нібито», бо впевнений, що його батько не підписував документ. Під час судового розбирання в першій інстанції (слухав цивільний позов до про визнання заповіту не дійсним суд у Липовіці — авт.) провели почеркознавчу експертизу. До висновку експертів Олександр припускав, а тепер стверджує: підпис на заповіті не батьківський.

– Була повторна експертиза за їхнім клопотанням, і вона теж показала, що підпис зроблений іншою людиною, – каже Олександр Гук. – Ми зібрали 20 зразків підписів за різні роки. Підпис на заповіті не співпадає з жодним. Ми також надавали суду довідку про те, що батько не відлучався з лікарні, коли оформлявся заповіт. А в результаті – я програв справу.
 

– У Липовці місцеві зв’язки спрацювали, і рішення прийняли таке, як було потрібно, – не сумнівається Олександр Гук (зліва) зі своїм адвокатом Віталієм Шиманським


Суд у Липовці прийняв рішення на користь сільської голови Марії Погребняк. За словами Олександра Гука, йому по телефону родичка сказала, що «в Липовці заплатили і тут вирішать питання».

Щоб дізнатися, як вирішиться земельна справа про спадщину вінничанина у Вінниці, журналіст пішла на судове засідання. Там дізналася, що Олександр інвалід дитинства, тому на чверть заповітної землі має розраховувати і без заповіту. Спір між ним і головою сільради був за решту земельного паю — 3/4 від без малого чотирьох гектарів землі на території Війтівської сільради.

Версію відповідачки теж знаємо з почутого на суді. Вона ось яка — Марія Погребняк доглядала за братом-інвалідом, коли він переїхав жити в село з Вінниці, а як він захотів скласти на неї заповіт, не відмовила в останній волі – забрала хворого з лікарні і завезла разом з чоловіком в сусідні сільраду складати заповіт.

Сльози за землю

Голова сільради плакала перед колегією суддів, розказуючи про ті події. Її запитали, чому не попросили головного лікаря завірити заповіт хворого – не змогла відповісти. І щойно колегія винесла рішення на користь позивача, Марія Погребняк змінила плаксивий настрій не неприступність.

– Приїдьте до нас в село. Спитайте людей у селі. Я хочу, щоб ви почули думку людей, – повторювала вона одне і теж на всі питання журналіста.

– Судилися не з людьми, а з Вами, – попросила пояснити журналістка, як так сталося, що вона доглядала з батьком Олександра, і як довго це було?

– Вигнали його. Деталей не пам’ятаю. Я хочу, щоб ви почули, що скажуть люди, – вторить Марія Погребняк.

На питання, чи дійсно вона телефонувала сину брата, щоб попередили, що він не доб’ється рішення на свою користь, звучить ось така відповідь:

– Це він мені сказав, що «ти просто не знаєш, з ким ти зайшла» і «ти не знаєш, де я працюю і ким».

– А де він працює? – допитуємось.

– Я не знаю, – каже голова сільради.

Кажємо їй, що Олександр – працівник СТО. І вона починає клястися, що з її боку погроз чи попереджень не було.

– Мені землі не треба, – каже сільська голова. – В мене є пай. Але таке було його волевиявлення. Хай він розведений був з жінкою, але ж діти чого з батьком зв’язку не підтримували? Чого не питали, чия це земля взагалі? Це земля бабусі, яку я поховала. Вам все село скаже, що його за цей пай і вигнали…  

На такій незрозумілій логіці Марія Погребняк іде геть, тікаючи від фотоапарату. Перед тим вона сказала, що буде думати, чи оскаржувати рішення апеляційного суду.
 

Марія Погребняк втекла від журналіста після суду. По обидва боки від неї пішли адвокат і голова сусіднього села, де оформляли спадщину


Заява про злочин

А вінничан, що виграв апеляційний суд, розповідає, що насправді спонукало його батька поїхати з Вінниці і як жив в селі, доки не ампутували ногу:

– Він поїхав від нас, коли закінчилися нерви. Пив сильно, бився. Вона його приписала до себе, а насправді він жив у тітки. Доки був здоровий, допомагав обробляти город. Потім стало з ногами погано, потрапив до лікарні. Я був на операції, шукав кров, оплачував все необхідне. Без нашої згоди вона його потім оформила в Тиврів, в геріатричний будинок. Написала в заяві від своєї руки «перебування дітей невідоме». От ті підписи, які не сходяться зі справжніми – всі періоду будинку геріатричного профілю. А оці скандали і сльози – це звичне діло. Я все це вже бачив.

Суд в сльози не повірив, а дивився на факти. Якщо в суді першій інстанції проігнорували експертизи, то в апеляції врахували усі докази.  

– Таке рішення мало би бути прийняте ще в першій інстанції, враховуючи обставини справи, – каже адвокат Віталій Шиманський. – Мабуть, там місцеві зв’язки спрацювали, і рішення прийняли таке, як було потрібно. Не дарма ж на дебатах представник відповідачки сказав, що можливо, через задоволення апеляції постраждає секретар. Звичайно постраждає. Якщо особа не підписувала, а вона посвідчила, то це вже службовий злочин.

Заяву Олександра Гука про сфальсифікований заповіт, подану в прокуратуру, передали в поліцію. Він розраховує на розслідування історії з «лівими» підписами у рамках кримінального провадження. Фігурантом цієї справи має стати секретар Попівської сільради, яка звірила скасований судом заповіт. Її в апеляції не було. Не з’явилась без поважної причини. Принаймні, суду про таку не повідомила.

 

Є всі можливості для махінацій з ділянками

Олександр Білошкурський, експерт з права:

– В державі сьогодні земельні питання неврегульовані. Людей ставлять в такі умови, щоб не цінили землю, нехтували нею, не цікавилися. Законодавство  заплутане, норми виписані не прозоро, складається враження, що це навмисно, щоб крутити різні махінації з ділянками. Зараз досить двох-трьох змін прав власності в електронному реєстрі, щоб людину затягнути в довгий і нелегкий судовий процес. Витрати на нього можуть бути більшими, ніж рента за ту земельну ділянку. На це махінатори і розраховують. І багато селян здаються, деякі і реально бояться земельної мафії. Не буде судитися бабця чи інша проста людина-спадкоємець.

Держава не забезпечила належного захисту і гарантій права власності на землю, тому і виникають рейдерські скандали по всій країни. На державному ж рівні відбуваються більш крупні «деребани», серйозні махінації для отримання більшого «земельного банку».

Непоодинокі випадки, що спадкоємці не пишуть заяв на прийняття спадщини, відмовляються від неї або взагалі не знають, що у їхніх померлих родичів є таке майно. В такому випадку земля через суд переходить у власність територіальної громади. Надалі громада (депутати, голова сільради, мер) розпоряджається нею.

Для контролю і забезпечення прав власності людині залишається тільки якнайчастіше відвідувати електронні реєстри, перевіряти реєстрацію своїх прав, наявність заборон та обтяжень. А спадкоємцям раджу вчасно (до 6 місяців після смерті спадкодавця) звертатися із заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса (органу місцевого самоврядування) на території країни. Вчасно подана заява на спадщину в подальшому полегшить захист прав і усуне подальші негативні наслідки.   


Читайте також:

Кримінальна справа Давида Григоряна стала рекордною за самовідводами суддів
 

0
0
0
0
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

20:08 Доставка субсидий «Укрпоштою»: коли і як отримають виплати пенсіонери (Прес-служба ПРЯМИЙ) 19:29 «Муніципальна няня»: деталі, умови та розмір виплат 18:03 Сьогодні відбудеться прем'єра концерту Ірини Білик (Прес-служба «Інтер») 17:31 Пожежа у Хмільнику: потерпілий з опіками у реанімації Від читача 18:56 “Мені сказали не приходити сюди в кедах”: як у Києві відбулася антивиставка “Освітня барикада” 16:58 На Хмельницькому шосе затримали водія «під кайфом» з наркотиками photo_camera 16:10 На календарі ще лютий, а на вулицях Вінниці — майже весна photo_camera 16:09 З немирівського інтернату втекло троє вихованців віком 11 та 13 років 15:58 Канадський лакрос відновили у Вінниці: команду заявляють до дебютного чемпіонату України 15:08 Вінничанин Василь Нечипорук отримав орден «За заслуги» ІІІ ступеня photo_camera 14:15 Зник 15-річний вінничанин Віталій. Допоможіть знайти дитину photo_camera 13:54 «До тебе? До мене?.. Підкинем монетку?» Українська «Ракета» готова підірвати реп-простір play_circle_filled photo_camera 13:30 Туалет на проспекті Космонавтів коштує 1,3 мільйона гривень 12:21 Знайшли жінку, яка «замінувала» банк. Що спонукало її до цього? photo_camera 11:27 Наскільки можливо, що вінницький тролейбус буде їхати до Стрижавки? 10:21 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 11 - 16 лютого 09:50 Екскурсія для Дмитрика: хлопчика, якого шукали всім містом, познайомили з роботою поліцейських play_circle_filled photo_camera 09:03 Курс валют у Вінниці на сьогодні, 16 лютого 2019 року 08:58 Прогноз погоди у Вінниці на сьогодні, 16 лютого
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up