Новий закон забороняє продаж неповнолітнім електронних сигарет, рідин для них та пристроїв для нагріву тютюнових виробів, а також самих тютюнових виробів.
Продавці, які нехтували такими правилами раніше, сплачували 1700-6800 грн. З нового року за порушення доведеться віддати до 6800-13600 грн, за повторне порушення — 13 600-23 800.
У Законі вказується, що штрафуватимуть за про продаж таких товарів у приміщеннях чи на території, що не передбачена для торгівлі, а також продаж особі, якій не виповнилося 18 років.
— За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, тютюнові вироби для електричного нагрівання не є цілком безпечними, адже містять тютюн і викликають залежність, — відзначають у пояснювальній записці до документа.
Що з таке електронна сигарета та який принцип її дії? Сайт wikipedia вказує наступне:
«Електронна «сигарета» (також електрична «сигарета») — портативний електромеханічний або електронний продукт, котрий складається із послідовно з'єднаного картриджа з рідиною, випарника і акумулятора та використовується як персональний інгалятор для випаровування рідкого розчину в аерозольний туман, що імітує акт куріння тютюнової сигарети. Пара має такий же зовнішній вигляд, як тютюновий дим, не має запаху горілого тютюну і дрейфує в повітрі, як справжній дим. Електронні продукти для випаровування імітують форму і функцію звичайних сигарет, а також виготовляються у вигляді електронних люльок, однак вони можуть приймати більш оригінальні форми».
Здавалося б, нічого небезпечного. Але думки у світі розділяються. В першу чергу медики підіймають питання шкідливого впливу на організм таких пристроїв. Дослідження з даного приводу ще тривають.
Електронні сигарети першими зайшли до України. Згодом пристрій трохи видозмінили та почали називати вейпом або модами.
Вейпінг дослівно перекладається з англійської, як «вдихати і видихати пар». Прилад був створений у Китаї.
Портал Тутка створив інфографіку, де зібрав найпоширеніші засоби для куріння: цигарки, сигари, електронні сигарети, вейпи та кальян та вказав, що отримує організм людини під час їх куріння. Результат — усе шкідливо. Дивіться самі:
У Міністерстві охорони здоров'я розвінчують міфи, що електронні цигарки та їхні різновиди безпечні. Вони лише психологічно відтягують момент відмови від куріння. Та й вміст гліцерину й інших домішок може зашкодити. Надто — алергікам. До того ж окрім заявлених компонентів, рідина може часто містити незадекларовані речовини. Вибіркові тести рідин для електронних сигарет показали більшу концентрацію нікотину, аніж це вказано на етикетці.
Лікар сімейної медицини Юрій Тарануха категорично проти курильних гаджетів.
— Вейпи, айкоси, електронні сигарети — то ті самі цигарки, лише у вигляді модного гаджета. Останнім часом у старого і в малого бачу в руках ці засоби, бо модно. Модно не курити взагалі, — говорить медик. — Виробники таких гаджетів переконують, що вони небезпечні, бо вони зацікавлені їх продати. Мої колеги іншої думки. Пульмонологи кажуть, що вейпи викликають захворювання дихальних шляхів, онкологи теж не рекомендують. Паління класичне чи альтернативне — шкідливе для здоров'я.
Окрім цього, часто є випадки, коли електронна сигарета вибухає у руках курців. Завдаючи таким чином зовсім інших наслідків для здоров'я.
Чи справді разом із паром можна вдихнути щось смертельно небезпечне, розповідає на Ютуб Невідомий автор:
Чи подобається вам бачити перехожого з електронною сигаретою?
Читайте також:
Вейпінг — (не)безпечна альтернатива цигаркам. Чому батьки дозволяють диміти підліткам?
Протестували майже 18 тисяч людей. Яка ситуація з COVID-19 на Вінниччині та Україні
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер