За які порушення ТЦК та СП мають право штрафувати військовозобов'язаних? Запитали в юриста

- За що ТЦК та СП можуть стягнути штраф з військовозобов'язаних? Яка процедура стягнення штрафів? Пояснює вінницька адвокатка.
В Україні 9 658 проваджень через протерміновані та несплачені штрафи від ТЦК відкрили від початку року, що майже стільки ж, як за весь 2023 рік — 10 541 провадження.
Про це свідчать дані Опендатабот.
Зазначається, що українці не поспішають сплачувати штрафи. Так, 23% проваджень, відкритих у 2023 році, досі не сплачені. Серед торішніх боргів за штрафи ТЦК не сплачено 52%.
Найбільш активно цьогоріч штрафують українців у таких регіонах: Дніпропетровщина — 1053 проваджень, Київ — 1003, Полтавщина — 916.
У Вінницькій області — 533 провадження.
Майже половину від протермінованих штрафів цьогоріч виписали українцям у віці 25-35 років. Ще 38% проваджень припадає на людей віком 36-45 років.
Штрафи, якщо не оновили дані в ТЦК та СП
Нагадаємо, що чоловікам від 18 до 60 років, які не оновили свої дані у ТЦК та СП або не перебувають на військовому обліку, загрожує штраф від 17 тисяч до 25 тисяч 500 грн під час воєнного стану чи за повторне порушення — таку норму ввели торік. До того сума штрафу складала 1700 грн. Штраф для для посадових і юридичних осіб становить — від 34 тис. грн до 59 тис. грн.
Якщо штраф не сплатити вчасно, сума подвоюється після передання справи до виконавчої служби. Водночас сплата штрафу не звільняє від виконання зобов’язання, яке було порушено — тобто від необхідності дотримуватись правил військового обліку.
Відомо, що на початку січня 2025 року Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект №12093, який пропонує надавати громадянам 50% знижки при сплаті штрафу за несвоєчасне уточнення військово-облікових даних.
Процедура накладання штрафів
За які ще порушення ТЦК та СП мають право накладати стягнення? Ми запитали у вінницької адвокатки Наталі Опольської.
Перші дві статті фактично взаємопов’язані між собою, про них згадується вище. За ними особи притягуються до відповідальності за порушення правил військового обліку та порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Такі статті застосовуються, якщо військовозобов’язаний, до прикладу, не оновив або несвоєчасно оновив свої облікові дані, не пройшов ВЛК або ж не з’явився по повістці.
І зовсім інакше правопорушення передбачає псування військово-облікових документів чи втрату їх з необережності. В такому випадку протокол складається за статтею 211 КУпАП.
Яка відповідальність за вчинення таких адміністративних правопорушень?
— Оскільки відповідальність адміністративна, всі три статті передбачають накладення штрафу в розмірі від 17 тис. до 25 тис. 500 гривень. Сума штрафу залежатиме від повторності його вчинення, від серйозності правопорушення та багатьох інших нюансів, які будуть враховуватись працівником ТЦК та СП при складанні протоколу та керівником ТЦК та СП при винесенні постанови.
Яка процедура накладення стягнення?
— При виявленні порушень в реєстрі Оберіг, уповноваженими представниками безпосередньо в ТЦК та СП на військовозобов’язаного буде складений протокол про адміністративне правопорушення. При ознайомленні з протоколом у особи буде можливість надати письмові пояснення в самому протоколі та повідомити про бажання бути присутнім на розгляді справи або ж здійснювати розгляд без його участі.
У день розгляду справи, якщо особа з’являється в ТЦК та СП, вона також має право надати усні пояснення, які потім враховуються при прийнятті рішення. Після закінчення розгляду справи оголошується постанова, яка протягом трьох днів має бути вручена або направлена особі, щодо якої її складено. Крім того, в постанові зазначаються суть правопорушення та сума штрафу з реквізитами для оплати.
Що робити після того, як була винесена постанова в ТЦК та СП?
— Якщо протягом 15 днів з моменту вручення постанови від ТЦК та СП особою не буде сплачено штраф, тоді справа передається на примусове виконання до державної виконавчої служби.
Надалі виконавцем виноситься постанова про відкриття виконавчого провадження і надсилається сторонам виконавчого провадження.
Зверніть увагу, що за несплачений штраф вчасно його сума буде подвоюватись.
Чи правомірне надання реквізитів для сплати штрафу без вручення постанови?
— Ні, реквізити, надруковані не на офіційних документах, без винесеної постанови або окремо від постанови є неправомірними.
Законом передбачена чітка процедура накладення стягнень у сфері мобілізаційного законодавства, якої мають дотримуватись як військовозобов’язані, так і ТЦК та СП. Реквізити для сплати штрафу за вчинене правопорушення зазначаються у постанові, яка виноситься після складання протоколу. Разом з реквізитами вказується строк сплати — 15 днів та строк оскарження постанови, якщо особа не погоджується з рішенням, — 10 днів.
Тому, якщо після складення протоколу особі вручають роздруковані реквізити, які не є частиною постанови, вона має повне право не сплачувати штраф, оскільки такого законодавством не передбачено і вимагати надання офіційної постанови, підписаної керівником ТЦК та СП.
Чи може бути інша відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення?
— Так, але лише за умови систематичного порушення правил військового обліку та мобілізаційного законодавства. Осіб, які були неодноразово попередженні керівником ТЦК та СП, в тому числі складеними протоколами про адміністративні правопорушення, буде притягнуто до кримінальної відповідальності за статтею 337, що передбачає ухилення від військового обліку та карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.
Яка буде відповідальність за вчинення кількох порушень одночасно?
— Якщо особа вчинила кілька порушень, справи про які розглядаються одночасно, законодавством визначено штраф, який передбачено за більш серйозне правопорушення, яке було вчинено особою. Тобто, якщо Ви вчинили три або більше правопорушення, які одночасно розглядатимуться керівником ТЦК та СП штраф буде таким, який передбачено за важче порушення, проте, сумарно він не може перевищувати 25 тис 500 грн.
Читайте також:
Добровольці до 25 років, які приєдналися до ЗСУ, можуть отримати мільйон гривень. За яких умов?
Продовжили відстрочки для заброньованих працівників. Вони діятимуть місяць
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Твари!!!