Добровольці до 25 років, які приєдналися до ЗСУ, можуть отримати мільйон гривень. За яких умов?

Добровольці до 25 років, які приєдналися до ЗСУ, можуть отримати мільйон гривень. За яких умов?
  • Українці віком до 25 років, які вже долучилися до армії, отримуватимуть мільйон гривень лише за підписання контракту із ЗСУ. Виплата цієї суми відбуватиметься трьома частинами.
  • Деталі пояснює адвокат.

13 лютого 2025 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану».

Цією постановою ввели порядок та процедуру виплати одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень для громадян України віком від 18 до 25 років. 

Щоб дізнатися більше про це, ми розпитали вінницьку адвокатку Наталю Опольську.

Відео дня

Хто має право на виплату мільйона?

— Перш за все, право на винагороду матимуть особи від 18 до 25 років, які уклали контракт про проходження військової служби згідно нової форми.

Також отримати виплату зможуть і ті, хто був призваний або прийнятий на військову службу до 25 років до набрання чинності цієї постанови. Обов’язковою умовою є безпосередня участь у бойових діях строком не менше шести місяців (за сукупністю). 

А якщо військовослужбовець брав участь у бойових діях менше шести місяців?

— У такому випадку винагорода виплачуватиметься з розрахунку 1/6 від 1 млн. грн. за кожні 30 днів безпосередньої участі. Водночас, якщо термін участі в бойових діях менше 6-ти місяців залежав від отриманого поранення або наявності захворювання, які одержані під час захисту Вітчизни чи перебування у полоні, тоді винагорода буде надана в повному обсязі.

Чи усім військовим до 25-ти буде виплачуватися ця винагорода?

— Обмеження стосуються лише військовослужбовців віком до 25 років, які більше двох разів притягувались до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни. 

На які посади укладається контракт нової форми?

— Контракт з особами віком від 18 до 25 років укладається виключно на посади стрільця, старшого стрільця, стрільця-снайпера, стрільця-санітара, помічника гранатометника, гранатометника, старшого гранатометника, розвідника, старшого розвідника.

На який строк укладається контракт нової форми?

— Укладається контракт строком на рік з обов’язковою умовою безпосередньої участі у бойових діях не менше шести місяців протягом дії контракту.

Для укладення контракту військовозобов’язаний має написати заяву в паперовій або електронній формі до центру рекрутингу, після чого така заява передається до військової частини протягом одного дня.

Чи передбачена військова підготовка?

— Так, посилена підготовка триватиме від 73 діб, що включатиме в себе базову загальновійськову підготовку — від 45 діб, фахову підготовку — від 14 діб, курс адаптації у військовій частині — 14 діб.

Крім того, передбачений медичний огляд для визначення придатності, який проводиться позачергово.

Який порядок виплати одноразової грошової допомоги?

— Виплата в розмірі 1 млн. грн. здійснюється трьома частинами:

  • перша частина у сумі 200 тис. грн. виплачується протягом п’яти робочих днів після проходження підготовки та виконання обов’язків за посадою; 
  • друга частина виплачується в розмірі 300 тис. грн. так само протягом п’яти робочих днів, але лише після залучення до виконання бойових завдань,
  • 500 тис. грн., які є третьою частиною, виплачуються в останній день дії контракту по виключенню зі списків особового складу.

Чи можливе дострокове розірвання контракту?

— Так, достроково припинити контракт можливо як з ініціативи Міноборони, так і з ініціативи військовослужбовця на підставах, що зазначені у Законі України «Про військовий обов’язок та військову службу». 

Фактично, підстави для дострокового розірвання збігаються з підставами для звільнення з військової служби контрактників, а саме:

  1. у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
  2. за станом здоров’я: на підставі висновку ВЛК про непридатність або за наявності інвалідності
  3. у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;
  4. через сімейні обставини 
  5. за власним бажанням (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України), але не раніше шести місяців проходження ними безперервної військової служби;
  6. у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
  7. у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);
  8. у зв’язку з закінченням строку служби (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту, укладеного під час дії воєнного стану;
  9. у зв’язку з призначенням (обранням) на посаду судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя;
  10. у зв’язку з визнанням військовослужбовця таким, що не пройшов випробування (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України);
  11. через службову невідповідність (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України);
  12. у зв’язку з відмовою від проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України).

Крім того, у разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію дія таких контрактів також припиняється достроково.

За яких умов не виплачується одноразова грошова допомога після розірвання контракту?

— У разі дострокового припинення (розірвання) контракту через сімейні обставини, за умови настання такої підстави під час проходження військової служби, не отримана частка грошової допомоги не виплачується.  

Однак, якщо сімейні обставини виникли до укладення контракту, тоді неотримані частини одноразової грошової допомоги не виплачуються. Військовослужбовець має відшкодувати виплачені йому частини одноразової грошової допомоги в повному обсязі.

Чи підлягають призову на військову службу ті, у яких закінчився строк дії контракту?

— Якщо військовослужбовець звільнився за станом здоров’я та у зв’язку із закінченням строку служби у разі закінчення контракту, такі особи не підлягають призову протягом року з дня звільнення зі служби. Такі військовозобов’язані у зазначений період можуть бути призвані або прийняті на військову службу лише за їх згодою.

Чи матимуть право на виїзд за межі України військовозобов’язані, у яких закінчився строк дії контракту?

— Так, під час воєнного стану вони матимуть право перетинати кордон за умови, якщо звільнення було на підставі стану здоров’я, у зв’язку зі звільненням з полону та у зв’язку з закінченням строку служби. 

Для перетину кордону вимагатиметься лише довідка, видана командиром військової частини або ТЦК та СП за формою, затвердженою Міноборони, із зазначенням відомостей про укладення контракту та військово-обліковий документ.

Такі ж категорії будуть мати право на укладення кредитного договору із встановленням рівня компенсаційної процентної ставки протягом усього строку дії укладеного кредитного договору у розмірі 0,0 відсотків річних.

Які соціальні гарантії має військовослужбовець-контрактник у віці до 25 років у разі поранення?

— Виплати як за поранення військовослужбовця-контрактника, так і за зникнення безвісти чи загибель передбачена така ж, як і для військовослужбовців за мобілізацією.

Відповідно до умов контракту, держава зобов’язується в частині грошового забезпечення та додаткових винагород виплатити 1 млн. грн. частинами, які було зазначено раніше, а також додаткову винагороду, яка передбачена постановою КМУ №168 в сумі 100 тис. гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. 

Також у разі виконання бойових завдань на лінії бойового зіткнення з противником на відстані виконання бойових завдань військовою частиною першого ешелону оборони або наступу, а також на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора в районах ведення бойових дій та на території держави-агресора військовослужбовцям додатково виплачується одноразова винагорода в розмірі 70 тис. гривень за кожні 30 днів (сумарно обчислених) виконання таких завдань.

Крім того передбачена виплата щомісячного грошового забезпечення, виплата допомоги на оздоровлення раз на рік і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Також є винагорода за знищену або захоплену техніку.

 

Читайте також:

Продовжили відстрочки для заброньованих працівників. Вони діятимуть місяць

Плюс 70 тисяч гривень для військових: хто має право на доплату та як її отримати

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (17)
  • Антоніна Кошлай
    Важливе слово - можуть отримати. Це недоконаний вид. Вони ж не написали що отримають, а залишили собі відступ.  Знову обмануть.
  • Александр Савчук
    Влада порозумнішала радує
  • Вася Танасиенко
    Розрахунок йде на те що хлопці звідти не повернуться  бо зразу підуть служити в штурмовики😃Хто на це повівся то всіма силами перконуйте своїх дітей що якщо підуть то не буде ні грошей ні їх
  • Наташа Карповп
    А чому воєнкоми  нейдуть мажори нейдуть які кажуть що нема заробітку чому бідну молодьож  заохочуєти чому синки їхні нейдуть причина у чому война для всіх а не для бідних моя дитина тоже хоче біля себи батька чути бачити а не тільки ваші бог впоміч мажори з  синками
    Олена Дзюбенко-Ткачук reply Наташа Карповп
    Наташа Карповп бо вони мільйони мають без війни,накрали для десятьох поколінь...

keyboard_arrow_up