За яке опалення вінничани платять влітку? Ми дізнались у теплокомуненерго

- Від 200 грн і більше нарахували за теплову енергію, — таке вінничани помітили у своїх платіжках за травень.
- Але питання, за яке таке тепло мають заплатити люди, якщо воно не подається? Відповідь дізнавались у «Вінницяміськтеплоенерго».
Вже після завершення опалювального сезону 2021/2022 вінничани продовжують отримувати рахунки за опалення. Це у своїй платіжці помітила Антоніна Мних.
«Мені прям дуже цікаво, яку теплову енергію мені надало на 193 грн у травні Вінницяміськтеплоенерго?», — написала вона на своїй фейсбук-сторінці, додавши знімок платіжки.
Звернулися за роз’ясненнями до комунального підприємства «Вінницяміськтеплоенерго».
За що ми платимо, коли нема опалення
Рахунки за тепло влітку — це результат дії двоставкового тарифу на централізоване опалення.
Він складається з двох частин. Перша називається умовно-змінною. Нараховується за споживання тепла в опалювальний період, за показами загальнобудинкового лічильника. Грошима, які отримані від першої частини тарифу, тепловиробник розраховується за газ і електроенергію, що витрачає на виробництво опалення для населення.
Друга частина тарифу — умовно-постійна. Це плата, яка стягується щомісяця, рівними частинами, навіть тоді, коли немає опалення. У неї входять витрати на: ремонт теплового обладнання (тепломережі, теплопункти, котельні тощо), зарплата працівників, сплата податків, нормативні витрати води на підживлення теплових мереж (при витоках під час поривів тепломереж - авт.).
— Обидві частини тарифу безпосередньо пов’язані з наданням послуг з теплопостачання і є складовими собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, — пояснюють у прес-службі «Вінницяміськтеплоенерго».
Двоставковий тариф діє у Вінниці з 2009 року. Мета — зменшити фінансове навантаження на споживачів, через розбиття частини рахунку за опалення на 12 місяців; дати стабільне надходження коштів тепловикам, коли влітку немає опалення, а треба гроші на ремонт мереж.
Законна база, яка встановила таку схему нарахувань: розпорядження Кабміну від 26 квітня 2007 року №229-р; рішення виконкому Вінницької міськради від 27.11.2008 року №2852.
Як рахують літні платіжки за тепло?
То як розраховується «літня теплова енергія», коли опалення не подається і лічильник не рахує спожите?
У «Вінницяміськтеплоенерго» пояснили, що розмір постійної складової двоставкового тарифу обрахований Нацкомісією держрегулювання комунальних послуг. Він складає 4,35 грн за квадратний метр опалювальної площі (постанова НКРЕКП від 9 вересня 2020 року №1671).
«Мені за травень прийшло 193 грн за теплову енергію», — пише в Фейсбуку вінничанка Антоніна Мних.
«Мені прийшло 191 грн за травень», — додає в коментарях до її допису Катерина Баркалова.
«А у мене 279 грн», — доповнює Галина Громова.
Відмінність в сумах для кожного окремого споживача пояснюється тим, що в їхніх квартирах різня величина опалювальної площі. Чим більша квартира — тим більша плата.
Галина Громова, яка за травень сплатила 279 гривень за теплову енергію, відзначила, що такі щомісячні суми зростають щороку.
«Апетити (у «ВМТЕ» — авт.) ростуть. Раніше було 66 грн на місяць, торік вже 133 грн. А зараз 279 грн», — зауважила вінничанка.
Зростання спричинене тим, що Нацкомісія держрегулювання комунальних послуг погодила вінницькому теплопостачальнику нові тарифи. Вони почали діяти з листопада 2021 року. І за новими розрахунками, умовно-постійна частина двоставкового тарифу зросла удвічі.
Де ще діють двоставкові тарифи на опалення
А що буде, якщо повернутись до одноставкового тарифу? Щоб, зокрема, не платити за тепло влітку. У «Вінницяміськтеплоенерго» впевнені, що це спричинить зростання платіжки вінничан в опалювальний період щонайменше на 30%.
«Наприклад: за двокімнатну квартиру з опалювальною площею 50 м2 при чинному двоставковому тарифі в опалювальний період споживач сплачує 1500 грн на місяць, а при одноставковому тарифі в опалювальний період буде сплачувати 1935 грн на місяць», — порахували на підприємстві.
На сайті Мінрегіону вказали, що якби у Вінниці діяв одноставковий тариф, то вінничани взимку б сплачували 1799,78 грн за 1 Гкал. Нинішній двоставковий тариф для ВМТЕ складає: умовно-змінна частина — 1 314,08 грн за 1 Гкал; умовно-постійна частина - 77 541,96 грн/Гкал/год.
При цьому така схема розрахунків не є вінницьким ноу-хау. Подібні двоставкові тарифи діють в таких містах:
- Луцьк — умовно-змінна частина — 1 404,12 грн за 1 Гкал; умовно-постійна частина - 150 590,29 грн/Гкал/год;
- Івано-Франківськ — умовно-змінна частина - 1 684,32 грн за 1 Гкал; умовно-постійна частина - 49 174,96 грн/Гкал/год;
- Львів — умовно-змінна частина - 1 468,11 грн за 1 Гкал; умовно-постійна частина - 23 913,23 грн/Гкал/год.
- Полтава — умовно-змінна частина - 1 332,52 грн за 1 Гкал; умовно-постійна частина - 79 472,03 грн/Гкал/год
- Тернопіль — умовно-змінна частина - 1 028,48 грн за 1 Гкал; умовно-постійна частина - 124 894,00 грн/Гкал/год
- Черкаси — умовно-змінна частина - 1 130,21 грн за 1 Гкал; умовно-постійна частина - 67 251,66 грн/Гкал/год
Тоді як в низці міст досі діють одноставкові тарифи. Наприклад, у Києві опалення коштує 1654,41 грн за Гкал на місяць; у Харкові — 1539,5 грн; в Рівному — 1913,16 грн, а в Кропивницькому — 2005,60 грн за 1 гігакалорію на місяць.
Дані брали з сайту Міністерства розвитку громад та територій України.
Читайте також:
У вінничан новий постачальник газу. Кому і як тепер платити?
Комуналка під час війни. Які тарифи для вінничан та коли можна не платити?
На рахунки за воду застосовуватимуть «коригувальний коефіцієнт»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Віктор ЛДивна якась "умовно-постійна" складова. А хіба "Плата за абонентське обслуговування" це не ТЕ САМЕ?
-
Читач02Як відмовитись від центрального опалення? Досить годувати чинуш! Тарифи ростуть,а в хатах взимку холодно.
-
Mariia VitkovskaЗлодії
-
Людмила ДмитрукЯк все закрутили,щоб їхні кішені наповнити....