«Як зустрілася із засновником Вікіпедії»: вчителька з Бара подала до вільної енциклопедії понад 500 статей та 4000 фото
- Спершу це було її хобі, а тепер стало стилем життя. Жоден день у Галини Качуровської не минає без Вікі.
- Чим так зацікавила вільна енциклопедія вчительку математики Барського будівельного ліцею?
- Як охочим долучитися до наповнення Вікі інформацією?
— Спершу це було хобі — готувати статті і фото для Вікіпедії, — розповіла журналісту «20 хвилин» Галина Качуровська. — Тепер це стиль життя, мабуть, нема такого дня, коли б я не працювала для вільної енциклопедії.
Співрозмовниця каже, що її треба зупиняти, коли починає розмову про Вікіпедію.
Що конкретно робить? Для чого їй це? Чим так зацікавила вільна енциклопедія вчительку математики Барського будівельного ліцею, яка здобула освіту у Київському національному університеті імені Шевченка?
Фото з Браїлова стало тисячним
Пані Галина розповідає, що про наш край у Вікіпедії небагато матеріалів. Їй прикро через це. Вирішила зробити свій внесок поділитися зі світом розповідями про історію, культуру, пам’ятки архітектури, людей. Почалося все з участі у конкурсі.
— Навесні 2015-го побачила повідомлення про конкурс «Вікі любить землю», — говорить Галина. — У мене були світлини потрібної тематики. На жаль, не знайшлося часу подати їх на конкурс. Не встигла до завершення встановленого терміну. Тоді ж дала собі слово: наступного року обов’язково долучуся до конкурсу.
Влітку того ж року звернула увагу на ще одне творче змагання, що його оголосила вільна енциклопедія. Це був конкурс «Вікі любить пам’ятки». Пані Галина також любить пам’ятки. Подорожувати, фотографувати пам’ятки архітектури, відвідувати музеї — це ті захоплення, без яких не уявляє свого життя. Фотоапарат завжди поруч з нею. Робила знімки ще на камери з плівкою. Тепер це набагато простіше.
І 13 вересня 2015-го вона зареєструвалася у вільній енциклопедії для участі у конкурсі «Вікі любить пам’ятки». Каже, незважаючи на число, яке вважають нещасливим, для неї воно стало пам’ятним першим досвідом участі у вікіпроєктах. Співрозмовниця уточнює, що зареєструватися зовсім не складно. Зробити це може кожен, хто дотичний до соціальних мереж.
На першій світлині, яку завантажила на свій перший конкурс, було зображено упізнаваний багатьма величний храм — Андріївська церква у Києві. Це пам’ятка архітектури світового значення VIII століття, що знаходиться на Андріївському узвозі.
— Після того я не пропустила жодного конкурсу «Вікі любить пам’ятки», — продовжує Галина Качуровська.
На третій рік своєї участі у такому проекті наша землячка отримала свою першу відзнаку. У 2018 році їй вручили диплом у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток Одеської області».
Незвичним став для пані Галини конкурс «Вікі любить пам’ятки» у 2023 році. Її світлина виявилася тисячною серед тих, що їх надіслали всі учасники проєкту.
Це був знімок садиби Надії фон Мекк у селищі Браїлів Жмеринського району.
У цього будинку є своя історія. Пані Надія, дружина підприємця Карла фон Мекк, неабияк шанувала творчість композитора Петра Чайковського. Запрошувала його у Браїлів. Він приїжджав, деякий час працював. Однак зустрітися їм так і не вдалося. Обставини складалися таким чином, що господарка будинку в той час перебувала у від’їзді. У палаці створено музей композитора Петра Чайковського.
Крім цього будинку Галина Качуровська сфотографувала у Браїлові жіночий Троїцький монастир, музей знаного поета Володимира Забаштанського, костел, куточки природи.
Ще одну нагороду пані Галина отримала у минулому 2024-му році. Знову за свої фотороботи. Вона увійшла у сотню найактивніших фотографів країн Центральної та Східної Європи ще одного конкурсу — «Вікі любить фольклор». Її відзначила Міжнародна команда організаторів конкурсу.
Так само, торік, Качуровську нагородили відзнакою «Вікіпедія 20» — за багаторічний внесок у розвиток вільної енциклопедії та знань українською мовою. Нагорода приурочена до 20-ї річниці з часу заснування української Вікіпедії. Вручили її на Всеукраїнській щорічній конференції вікіпедистів.
Створила освітній клуб Вікі-Бар
— Ми створили у Барі освітній клуб «ВікіБар», — говорить Галина. — Він діє на базі нашого будівельного ліцею. До роботи долучаються небайдужі викладачі та учні. Першими підтримали ініціативу створення клубу колеги Лідія Собковська та Ірина Лапчук. Тепер вони також є редакторами Вікіпедії. Є учні, які з цікавістю долучаються до роботи.
Мета учасників клубу одна — наповнювати українську Вікіпедію новою інформацією. Якщо конкретніше, то створювати статті, робити доповнення до тих, які вже є у базі даних, ілюструвати їх, брати участь у вікіпроєктах.
Роботу клубу поширили на інші навчальні заклади краю, бібліотеки. Галина Качуровська проводить заняття, тренінги, розповідає, які існують вимоги до підготовки матеріалів для Вікіпедії. Вона написала статтю «Вплив освітньої програми Вікіпедії на формування нових навичок в учнів та педагогів під час позакласної роботи». Надрукувала її у «Віснику професійно-технічної освіти Вінниччини».
Ініціаторка створення клубу провела майже 20 тренінгів з редагування Вікі для учнів, вчителів, бібліотекарів. Пані Галина організовує місцеві Вікімарафони з нагоди дня створення вільної енциклопедії.
Поради, як і про що писати для Вікіпедії
Охочим долучитися до створення статей для Вікіпедії Галина Качуровська каже, що зареєструватися у вільній енциклопедії нескладно. Важливо інше — мати бажання готувати матеріали, знати, якими вони мають бути.
Як пройти реєстрацію, як кажуть, покроково, можна дізнатися на головній сторінці вільної енциклопедії.
За словами співрозмовниці, є принаймні три вимоги до створення статей і фотознімків. Пропонувати слід тільки актуальні теми, значущі факти. Мова йде як про важливі історичні події, так і про сучасні, про видатних людей. Пані Галина говорить, що розповідей про видатних людей з їхньої Барської громади, а також сусідньої Мурованокуриловецької, небагато знайдеться у Вікіпедії. Після початку війни росії в Україні актуальними є розповіді про наших Героїв.
Цінною є інформація про українців, які стали видатними людьми за кордоном. Там про них пишуть, а у Вікіпедії нема статей. Вільна енциклопедія дає можливість робити переклад таких розповідей з іноземних видань.
Автор, який подає статтю у Вікіпедію, обов’язково має зазначити джерело, з якого почерпнув інформацію. Бажано, щоб це були авторитетні джерела. Третя вимога — стиль написання, він має бути енциклопедичним.
Несподівана зустріч в Катовіце
Моя співрозмовниця Галина Качуровська має дві сторінки користувача: одна у Вікіпедії, друга — у Вікісховищі. З них дізнаємося, що нею підготовлено 555 статей, завантажено чотири тисячі світлин, внесено 2200 доповнень і виправлень. Вона неодноразово брала участь у Міжнародних конференціях вікіпедистів.
Жінка згадує, як влітку 2024 пощастило побувати на щорічній глобальній конференції вікімедійників у польському місті Катовіце. Там зібралося понад тисяча учасників зі 143-х країн Центральної та Східної Європи. Українську делегацію представляли 20 вікіпедистів. Почерпнула багато нової, цікавої інформації, оглянули відомі пам’ятки архітектури.
Пам’ятною стала зустріч із засновником Вікіпедії Джиммі Вейлз. Це було несподівано. Адже зібралося понад тисяча учасників. Одного разу пані Галина зустрілася з Джиммі випадково. "йду, а Джиммі мені на зустріч, - розповідає вона. - Звичайно, я попросила дозволу сфотографуватися. Він люб'язно погодився. Більше поспілкуватися не було можливості. Зате маю фото з людиною, яка створила онлайн-енциклопедію. Було це у 2001 році. Наша українська Вікіпедія заснована у 2004 році".
За рік відвідала 15 музеїв
Продовжувати ділитися зі світом інформацією про Україну, свій рідний край у Вікіпедії — такі плани у Галини Качуровської. Вона готова і далі навчати тих, які хотіли д дописувати до онлайн-енциклопедії. Не полишає мрії продовжувати подорожувати.
— Торік я побувала у 15-ти музеях, — говорить пані Галина. — Два з них розташовані у Польщі, всі інші на території нашої держави. Без фотоапарата в дорогу не вирушаю.
На закінчення розмови співрозмовниця запросила долучитися охочих до Вікімарафону. Вона організовує такий захід щороку з нагоди створення Вікіпедії. У 2025-му він відбуватиметься з 26 січня по 4 лютого.
Читайте також:
Останнє смс воїна зі Жмеринки: «Потрібні радіостанції» — підтримайте петицію на звання Героя
Після 10 років це нарешті сталося! У Вінниці запрацював кардіоцентр-довгобуд
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Sergiy
Alexandr
Олександр reply Alexandr
Santa