Учора 16 лютого Верховна Рада 325 голосами «За» ухвалила в другому читанні законопроект №2695.
Документ передбачає збільшення ряду штрафу за порушення правил дорожнього руху, зокрема за п’яне кермування, розмови по телефону без гарнітури, поїздки без пристебнутих пасків безпеки, проїзд на червоний сигнал світлофору та багато іншого.
Збільшили суми штрафів не тільки для водіїв, а й для велосипедистів та пішоходів.
Одну з найбільш суперечливих норм — зупинки водіїв в рамках «профілактичних заходів» — вирішили відхилити.
Однак усі ці нововведення набудуть чинності після підпису Президента України та на наступний день після публікації закону.
Ухвалений законопроект встановлює, що водій повинен буде при собі мати: водійське посвідчення, реєстраційний документ автомобіля, поліс обов’язкового страхування (автоцивілку), документ купівлі-продажу автомобіля, при наявності — митну декларацію та документ про перевезення небезпечного вантажу.
Усі ці документи можуть бути в електронному вигляді — у Кабінеті водія чи в додатку порталу «Дія» — Верховна Рада прирівняла їх до паперових.
Щодо перевезення з собою договору про купівлю-продажу автомобіля, як роз’яснили у Верховній Раді, то це потрібно в тому випадку, коли покупець автомобіля везе його до МРЕВ поставити на реєстрацію. У інших випадках — достатньо буде техпаспорту.
І ще одна норма, яку запроваджує законопроект — водій не зобов’язаний передавати в руки поліцейському свої права та інші документи. Паперові або електронні документи можна «пред’явити у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані», про що вказано у тексті законопроекту.
До другого читання законопроекту пропонували додати ще одну законну причину для зупинки автомобіля поліцейським — «зупинка водіїв під час профілактичних заходів з метою огляду водіїв на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння».
Їх хотіли дозволити робити поліцейським щодня у нічний час доби з 22.00 до 8.00, цілодобово у святкові та вихідні дні, на наступний день після вихідних і свят.
Але з фінальної версії законопроекту цю правку виключили.
За перевищення швидкості:
340 гривень за перевищення на 20-50 км/год (було 255 грн);
3400 гривень за перевищення в населених пунктах, якщо воно склало більше, ніж 50 км/год (було 510 грн).
За п’яну їзду:
Огляд водіїв на стан сп'яніння поліцейський зобов’язаний знімати на відео. Запис додається до протоколу про адмінпорушення. Якщо відеозапис не вдається зняти — потрібно два свідки.
За їзду без водійського посвідчення:
За порушення, пов’язані з ДТП:
510 гривень штрафу будуть призначати за такі правопорушення:
680 гривень штрафу призначать за ненадання переваги у русі «швидкій», поліції чи аварійні службі, які їдуть з увімкненими проблисковими маячками.
255 гривень — за перехід дороги у невстановленому для цього місці;
340 гривень — за порушення ПДР велосипедистами;
680 гривень — за порушення ПДР велосипедистами у нетверезому стані;
850 гривень — за створення велосипедистами аварійної ситуації.
«Крім збільшення штрафів, ось що прийняли депутати:
1. Поліція може тримати Трукам в руках.
2. Для фіксації порушень (за винятком автофіксації) поліція і інспектори з паркування можуть використовувати будь-яку техніку, не тільки автоматичну, без будь-яких вимог до захисту інформації.
3. Перевірку водія на стан сп'яніння в місці зупинки транспортного засобу можна проводити без свідків, якщо у поліцейського включена нагрудна камера. Копія відеозапису додається до протоколу.
4. Документи водія пред'являємо так, щоб поліцейський міг зафіксувати дані.
5. З автомобіля не виходимо без дозволу, руки тримаємо на видному місці», — зазначив у своєму фейсбуку правозахисник та експерт з питань законодавчого забезпечення безпеки дорожнього руху Володимир Караваєв.
«Законопроектом 2695 прибирається можливість закривати провадження за «малозначністю» чи віддавати «на поруки трудового колективу» (так так в нас така «виховательська» норма лишилася з совку, — пише на своїй фейсбук-сторінці народна депутатка Олександра Устінова. — Продовжується термін стягнення за п‘янку з 3 міс до 1 року (тепер важче буде торгувати тим, що не встигли дослати протоколи до суду, або вони загубилися). Збільшується покарання за ДТП в нетверезому вигляді з середніми чи тяжкими тілесними (коли є постраждалі чи смертельний випадок). Раніше було 3-8 років тепер 5-10 (середні тілесні), загибель кількох осіб до 12 років».
Вінницькі водії, нагадаємо, виступали проти ухвалення законопроекту 2695.
Читайте також:
П'яний водій накинувся на поліцейського. Вгамували за допомогою кайданок
Під колеса іномарок потрапили дві дитини. Ми дізнались подробиці
«Лоб у лоб» з поліцейським авто. На Гайсинщині в ДТП травмувалось четверо людей
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер