Влада попередила вас про можливий теракт на ЗАЕС. Ось, що ви про це маєте знати

- Президент Зеленський повідомив, що росіяни розглядають варіант організації теракту на ЗАЕС з викидом радіації. Які можуть бути наслідки? Як до цього готується українська влада? Про що варто знати пересічним вінничанам? Куди йти після повідомлення про аварію? Чи потрібна йодна профілактика? Відповіді на ці та інші важливі питання, читайте у нашому матеріалі.
«Розвідка отримала інформацію про те, що росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції — терористичного акту з викидом радіації. Вони все підготували для цього», — повідомив Президент Володимир Зеленський. Він також додав, що «радіація не знає державних кордонів і те, по кому вона вдарить, визначається лише напрямком вітру. … Цього разу не має бути як із Каховкою: світ попереджено, отже, світ може і повинен діяти».
Така заява очікувано викликала хвилювання у суспільстві та масу запитань: від того, якими можуть бути ймовірні наслідки чергового терористичного акту росіян, до алгоритму дій пересічних українців у випадку реальної загрози поширення радіації. У цьому матеріалі ми спробуємо відповісти на найбільш поширені запитання, послуговуючись інформацією з відкритих та офіційних джерел.
Що взагалі може статися?
ЗАЕС є найбільшим атомним об'єктом Європи. Вона продовжувала працювати й після захоплення росіянами у березні минулого року, однак у вересні того ж таки 2022-го роботу всіх енергоблоків зупинили. Внаслідок нещодавнього підриву Каховської ГЕС рівень водойми, що використовується для подачі охолоджувальної води на станцію впав. Вода там потрібна для зниження температури реакторів та сховищ відпрацьованого палива. Якщо ці об'єкти не будуть охолоджуватися, може статися аварія. Однак наразі всі переймаються не лише через це.
У своєму нещодавньому зверненні очільник ГУР МОУ Кирило Буданов заявив, що окупанти додатково замінували ставок-охолоджувач. За його словами, виведення охолоджувача з ладу може мати значні негативні наслідки.
На думку фізика-ядерника Людвига Литвинського, найбільш критичні загрози для ЗАЕС — це, по-перше, мінування, через що може статися вибух — керований або некерований. По-друге, серйозно загрожує атомній станції можливе влучання російської ракети, оскільки керованість їхньої техніки сумнівна.
Якими можуть бути наслідки?
За прогнозами американського фізика та керівника проєкту з ядерної безпеки Едвіна Лаймана, що їх він висловив в інтерв'ю Deutsche Welle, наслідки аварії на Запорізькій електростанції матимуть більше спільного з наслідками аварії на АЕС Фукусіма в Японії, аніж на Чорнобильській. Він говорить, що на ЗАЕС використовуються відмінні від ЧАЕС типи реакторів, тому за умови аварії поширення радіації має бути менш масштабною, ніж це було у 1986 році.
За словами експерта, рівень радіації в Запоріжжі залежатиме від того, чи була аварія технічна, наприклад, через відсутність охолодження, чи пов’язана з бойовими діями. Якщо перший варіант, то наслідки будуть меншими, ніж у Фукусімі. Якщо йтиметься про підрив ЗАЕС, серйозність наслідків, ймовірно, буде десь посередині між тим, що сталося в Чорнобилі, і тим, що сталося на Фукусімі.
Що зараз робить влада?
По-перше, у своєму зверненні Володимир Зеленський повідомив, що після доповіді СБУ про підготовку росією терористичного акту, його офіс передав всю наявну інформацію партнерам. «Усі докази. Європа, Америка, Китай, Бразилія, Індія, арабський світ, Африка — усі країни, абсолютно всі мають це знати. Міжнародні організації. Усі», — сказав Президент України.
По-друге, наразі відомо, що в Україні вже розгорнуто роботу штабів на випадок аварії на ЗАЕС. Кожен з таких у своєму складі матиме енергетиків, представників ДСНС, поліцію та медиків.
«Що стосується ЗАЕС. Той радіоактивний фон, який можливо буде після будь-яких заходів у повітрі, буде зберігатися приблизно одну добу. На 80% ми зменшимо радіоактивний фон саме протягом доби», — повідомив в ефірі телемарафону глава МВС Ігор Клименко. Він також закликав зберігати спокій і дотримуватися інструкцій від органів влади.
Що робити українцям?
Міністр МВС пояснив, що впродовж першої доби, якщо евакуацію не проводитимуть, кожен громадянин має закритися у своєму приміщенні, закрити вентиляцію, вимкнути кондиціонери. Також треба подбати про ущільнення всіх отворів, що є в помешканнях, вологою тканиною або скотчем.
«Ми будемо чітко давати всі вказівки і всі правила поведінки протягом цього часу», — сказав Клименко.
За його словами, найближчими днями проведуть відповідні навчання з перекриттям доріг, розгортанням санітарних блокпостів. Міністр зазначив, що все обладнання для виміру радіації, що його має Україна, готове до використання.
«Всі громадяни, які захочуть виїхати з цієї території, будуть забезпечені відповідним транспортом», — сказав очільник МВС, уточнивши, що йдеться про 200-кілометрову зону навколо ЗАЕС. За його розрахунками, це близько 500 000 громадян.
Також він додав, що на час «ситуації, яка може виникнути», люди не повинні виходити з укриттів без команди. Якщо людина перебуває на вулиці, вона має скористатися респіратором або медичною маскою.
Поради від МОЗ
- Найважливіше, що маєте зробити після настання радіаційної небезпеки, це увійти до будівлі, допомогти в цьому дітям, стареньким, тим, кому важко пересуватися, домашнім улюбленцям;
- Якщо знаходитеся на вулиці, в авто чи в громадському транспорті, якомога швидше залиште його та йдіть всередину будівлі. Транспорт недостатньо захищає від радіації.
- Якщо не маєте при собі респіратор, маски чи ватно-марлевої пов’язки, просто прикрийте обличчя хусткою, тканиною одягу;
- Залишайтеся всередині не менш ніж 24 години. За можливості спустіться до підвалу або перебувайте якомога далі від даху та стін, перейдіть у кімнату, де немає вікон. Це необхідно, оскільки радіоактивний матеріал осідає на зовнішній поверхні будівель;
- Закрийте та заблокуйте всі двері, вікна та засувки каміна або печі. Вимкніть вентилятори, кондиціонери та системи, які постачають повітря ззовні;
- Будьте на зв’язку. Слідкуйте за офіційною інформацією за допомогою соцмереж, телебачення, радіо.
Які ще рекомендації дають фахівці?
Більш ґрунтовна інструкція підготовлена проєктом dovidka.info, у співпраці з ДСНС, Міноборони України, Апаратом Головнокомандувача ЗСУ та громадськими організаціями.
- Перш ніж потрапити до будівлі, зніміть верхній шар одягу. Це може усунути до 90% радіоактивного забруднення. Обережно поставтеся до одягу: знімайте так, аби не дотикатися, не розсіювати радіоактивний пил. Покладіть одяг в поліетиленовий пакет. Зберігайте його в місці, не доступному для дітей чи домашніх тварин.
- За можливості, прийміть теплий душ зі звичними мийними засобами. Але не треба сильно терти шкіру, це може призвести до потрапляння радіонуклідів через пошкодження до організму. Особливо будьте обережні з подряпинами та ранами.
- Якщо немає змоги прийняти душ, омийте з милом всі відкриті ділянки шкіри, особливо руки й обличчя. У крайньому разі скористайтеся вологими серветками. Одягніть чистий, щільний максимально закритий одяг. Навіть якщо водопровідна або колодязна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її як технічну воду для знезараження.
- Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу. А ось пити таку воду не можна. Вода в місткостях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин.
- Поверхні й предмети теж протріть вологою ганчіркою або серветкою.
- Не варто виходити з будівлі протягом доби, а краще — трьох, якщо не оголошена евакуація. Якщо ж виникне якась вкрай гостра потреба, як би не було спекотно, надягніть максимально закритий та щільний одяг, якщо — гумове взуття та рукавички.
Чи потрібні препарати йоду?
Йодна профілактика — це насичення щитоподібної залози стабільним йодом для унеможливлення поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду та запобігання її опроміненню.
У Міністерстві охорони здоров'я наголошують: «Важливо! Йодид калію слід приймати після їжі та лише після офіційного оповіщення про радіаційну аварію і необхідність йодної профілактики. Дорослим старше 40 років йодна профілактика зазвичай не потрібна. Отже, йодну профілактику здійснюють одноразово (якщо нема інших офіційних вказівок!) шляхом приймання йодовмісних препаратів. Звертаємо увагу, що нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків».
У Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки взагалі сказали, що «жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики!» Там також додали, що радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію.
Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС, як ми писали вище, зупинили у вересні 2022 року. Це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Читайте також:
Керує мобілізацією у Вінниці і ловить ухилянтів: розказуємо про підполковника Оксану Янчак
Ніхто у світі не був певен, що «Кинджал» можна знищити, а наші зенітники довели це на практиці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
AKЧонгар розмінували --> ЗАЕС замінували... Хоть паржом, правда, Зебіли?