Військовий збір 5%. Які доходи обкладають цим податком, а які – ні?

- З цього року в Україні почала діяти нова ставка військового збору. Однак під його дію потрапляють не всі доходи.
- Розбираємося, хто, скільки та з чого сплачуватиме цей податок.
Наприкінці 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає підвищення податків, зокрема збільшення ставки військового збору. Цей збір, запроваджений у 2014 році для фінансування Збройних Сил, стягується з доходів громадян. Спочатку він мав тимчасовий характер, але з часом став постійним джерелом надходжень до бюджету.
А з 1 січня 2025 року ставка військового збору зросла з 1,5% до 5%, за винятком військовослужбовців та працівників силових структур. Підвищена ставка діятиме до скасування воєнного стану, після чого повернеться до попереднього рівня.
За що платити 5%
Є низка видів надходжень коштів, з яких вінничани мають сплачувати військовий збір. Це, зокрема, зарплата (основна, додаткова, заохочення та компенсації). З 2025 року із зарплат працівників утримується 23% (18% ПДФО та 5% військового збору). А от резиденти «Дії.Сіті» сплачують тільки 5% збору.
Законодавці встановили, що ФОПи першої, другої та четвертої груп сплачують 10% від мінімальної зарплати (наразі 800 грн) щомісяця до 20 числа. ФОП третьої групи — 1% від отриманого доходу протягом десяти днів після подання квартальної декларації.
Станом на 1 січня, маємо 33 тисячі 773 ФОПів зареєстрованих у Вінницькій міській громаді, за інформацією департаменту економіки та інвестицій.
Дивіденди та відсотки за депозитами оподатковуються 18% ПДФО та 5% військового збору. Теж стосується нарахування кешбеку від банків. Не оподатковуються доходи від облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), єврооблігацій та від «Національного кешбеку».
З виплат, які визначені статтею 163 Податкового кодексу, теж стягують 5% військового збору.
- Лікарняні виплати;
- Доходи за цивільно-правовими угодами;
- Авторські винагороди;
- Доходи від надання права користування нематеріальними активами (роялті);
- Вихідна допомога при звільненні;
- Дивіденди та процентні доходи за депозитами для фізичних осіб;
- Подарунки у грошовій, натуральній або нематеріальній формах, додаткові виплати, оплата навчання або корпоративного одягу;
- Спадкові виплати, за винятком спадщини від родичів першого та другого ступенів споріднення.
Про операції з майном
При продажу першої квартири у році податки не стягуються. При продажу другої — 5% ПДФО та 5% військового збору, третьої та наступних — 18% ПДФО та 5% військового збору. Але податки доведеться заплатити з проданої квартири, якщо вона була у власності менше ніж три роки.
І ще за законодавством доходи від здачі майна в оренду оподатковуються ПДФО та військовим збором (стаття 170 Податкового кодексу України). Декларацію потрібно подати до 1 травня наступного року, а податки сплатити до 1 серпня.
Такі ж правила оподаткування як з продажем нерухомості діють і для продажу автомобілів, мопедів, мотоциклів. Однак під час продажу автобуса, вантажівки, причепа, трактора та спецтехніки стягуються податок у розмірі 5% і 5% військового збору навіть за першу операцію в році. З третього і наступних продажів потрібно заплатити сумарно 23% податків від оціночної вартості транспортних засобів.
За що не потрібно платити військовий збір
Доходи, звільнені від сплати військового збору: це декретні виплати, житлові субсидії, аліменти, кошти на відрядження; подарунки вартістю до 25% мінімальної зарплати (наразі 2 тисячі гривень) або від близьких родичів.
Також під час дії воєнного стану не сплачують військовий збір представники ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держохорони, МВС, Держспецзв’язку, Управління державної охорони.
Збір не стягується тільки з доходів, які належать до грошового забезпечення (посадовий оклад, надбавка за вислугу років). Якщо ж військовий буде здавати квартиру в оренду, то з цього доходу він має заплатити збір 1,5%.
Крім того, не сплачують військовий збір ті ФОП, які мобілізовані або чия податкова адреса у районах бойових дій чи на окупованих територіях.
Читайте також:
Роботи багато, не вистачає людей. Що відбувається на ринку праці у Вінниці?
Конкурс на 12,5 мільйона гривень. У Вінниці дадуть гроші на запуск і розвиток бізнесу
Про закриття ФОПів. Область втрачає підприємців, тоді як у Вінниці — приріст нових бізнесів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Сергей ЛозинскийМені не зрозуміло, чого це т.звані силові структури звільняються від військового збору? Вони ж воюють хіба що з простими громадянами, а при загрозі одразу зраджують тій владі, якій присягали.
-
WowaТобто ментам і зарплати підвищують і податок скасовують🤬Serg reply WowaПоліцію до того переліку не включили і жодних підвищень не було і не планують,а "мінуснули" з ЗП та "десятки" сукупно від 1300 до 1800 грн....не володієте інформацією - не кидайте слів на вітер!