Від капітана до генерала: льотчики запасу знову стали у стрій

- Льотчики, які вже закінчили службу, повернулися до військових підрозділів, щоб допомогти пілотам.
- Є серед них і генерали.
- Один з українських асів пояснив журналісту завдяки чому наш льотчик-привид збив уже понад 20 літаків російського агресора.
Офіцери-льотчики — від капітана і до генерала — стали на захист рідної землі після нападу російської армії.
—Серед льотчиків запасу, які вирішили не залишатися нині вдома, є офіцери у званні від капітана до генерала, — каже керівник прес-центру Командування Повітряних сил підполковник Юрій Ігнат. — З деким з них спілкувався у Командуванні Повітряних сил. Не всі вони, звичайно, підніматимуть в небо літаки. Але допомога на землі, теж важлива і потрібна.
Співрозмовник каже, що ветерани ділитимуться досвідом, адже у кожного з них є свої «секрети» пілотування літаків, зокрема у надзвичайних ситуаціях. Вони також виконуватимуть роль інструкторів.
Є ще один важливий момент, психологічний, ветерани надихають молодих льотчиків.
У 62 роки знову сів за штурвал
—Схожа ситуація у нас уже була на початку бойових дій у 2014 році, — продовжує Юрій Ігнат. — Тоді ветерани так само відгукнулися на звернення командування допомогти молодим льотчикам. На той час з пілотами було складно. Більшість не мала досвіду польотів. Не могли тренуватися, не літали стільки часу, як це передбачено програмою підготовки льотчиків. Пояснювалося це дефіцитом палива, яке виділяли на навчання військових льотчиків. Іншими словами, пілотів взагалі не вистачало. Виручали ветерани.
Одним з них був Олександр Харісов. Він — льотчик першого класу, воював в Афганістані. У свій час його називали одним з найкращих льотчиків нашої держави.
Журналіст зателефонував пану Олександру і поспілкувався з ним.
Співрозмовник розповів, що у 2014-му йому було 62. На той час він уже 12 років перебував у запасі. Пригадує, як йому зателефонував заступник командувача Повітряних сил генерал-лейтенант Василь Нікіфоров.
—Нікіфоров попросив прийти на допомогу, — говорить Харісов. — Повідомив, що не вистачає льотчиків, особливо на літаки Су-25, Звичайно, я погодився.
Харісов пригадує, як він знову піднявся в небо, поринув у рідну стихію. Виконував завдання в районі АТО, інструктував молодших колег, ділився власними «секретами». Служив чотири роки, звільнився, коли йому виповнилося 66.Звертаюся до Харісова з провокаційним питанням про льотчика з позивним «Привид». Пишуть, що він збив понад 10 ворожих літаків. Можливо, це для героїзації професії знищені машини «записують» на одного льотчика. Співрозмовник каже, не може такого бути. Високою майстерністю пояснює роботу в небі льотчика-привида мій співрозмовник.
—Російські літаки йшли на цілі завантажені, тому не могли маневрувати, — каже Харісов. — У такому випадку обмежена можливість для маневру…
Саме так відповів мій співрозмовник.
Ім’я дізнаємося після війни
Відважний лицар неба з позивним «Привид», на рахунку якого понад 10 збитих ворожих літаків, пілотує машину МіГ-29. Це винищувач четвертого покоління. Один з таких літаків передали Повітряним силам торік після капітального ремонту на Львівському ремонтному авіазаводі.
Запитую Юрія Ігната, чи не на цій машині виходить на завдання льотчик, який уже став легендарним.
—Надавати нині будь-яку інформацію у час війни заборонено, — каже співрозмовник. — Але після війни ми обов’язково розповімо про всіх наших героїв. Найперше і про нашого повітряного аса, якого називають льотчиком-привидом.
Декілька відгуків про льотчика-привида. «Шість збитих російських літаків за 30 годин! Це результат високої бойової майстерності українського льотчика-винищувача», — написала у Фейсбуці заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
Популярний блогер Sergey Naumovich виклав у мережі відео бою і підписав: «Кайфую! Хороший пілот-винищувач повинен добре орієнтуватися на місцевості і, ховаючись на дуже низькій висоті, раптово вразити супротивника, атакуючи зі спини. Герой України!»
Більшість нагороджених лицарі неба
Восьмеро із 12 захисників країни, яким присвоєно звання Героїв України, є льотчиками.
Указ про присвоєння найвищої нагороди повідомив у своєму зверненні Володимир Зеленський.
Серед льотчиків, чиє ім’я відоме не тільки в Україні, полковник Олександр Оксанченко. Він загинув у повітряному бою, відволікаючи на себе ворожу авіацію. Його називали одним з кращих у світі льотчиків-пілотажників бойових літаків. Оксанченко став відомий після виступів на низці світових авіа шоу. Його почерк і стиль виконання фігур вищого пілотажу відомі у світі.
Серед нагороджених не значиться льотчик, який збив понад десять літаків. Ймовірно це тільки тому, щоб не розголошувати прізвище відважного пілота.
Протягом доби 28 лютого Повітряні Сили ЗСУ знищили п’ять ворожих винищувачів, колони броньованої техніки, колону із пальним, ЗРК, вертоліт та крилату ракету.
Читайте також:
«Загинув мій друг Ігор Слівка. У квітні у нього мав бути дембель». Ще одна смерть земляка на Сході
Адреси волонтерських центрів, до яких вінничани можуть приносити гуманітарну допомогу
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.